Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 20 Haziran 2018 06:53
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Kuşadası’nda otomobil yayaya çarptı     Bakan Eroğlu Afyonkarahisar’da     69 hektarlık alana 100 bin fidan dikilecek     Göztepe sezonu 27 Haziran’da açacak     Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi     Konak’tan asfalt seferberliği     İzmir tarımda şaha kalktı     Fotoğraf sevdası canından etti     İzmir’de parkta korkutan yangın     Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı     Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"     Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı     Tünelde ölümüne selfie     Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti     Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti     Ödemiş’te kiraz festivali     Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor     Çöp ev Nazilli Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi     Vatandaşların bayram telaşı     Tabip Odasından sağlıkta şiddet açıklaması    
  ABD’nin hamlesine Türkiye’den karşılık geldi!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin geçtiğimiz mart ayında uygulamaya koyduğu demir, çelik ve alüminyum ürünlerine ilave gümrük vergileri koymasına Türkiye’nin sessiz kalmadığını belirtti.
20 Mayıs 2018 Pazar 14:00
12
14
16
18

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin geçtiğimiz mart ayında uygulamaya koyduğu demir, çelik ve alüminyum ürünlerine ilave gümrük vergileri koymasına Türkiye’nin sessiz kalmadığını ifade ederek,“Türkiye’nin, ABD’ye ödeyeceği ilave gümrük vergisi tutarı ne kadarsa o kadar gümrük vergisini de onlardan yaptığımız ithalatta tahsil etmek üzere hakkımız olan süreci başlattık” dedi. 

Bakan Zeybekci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği memleketi Denizli’de, partisinin Merkezefendi ilçesinde gerçekleştirdiği Recep Tayyip Erdoğan Seçim ve İrtibat Bürosu’nun açılış törenine katıldı.

TÜRKİYE’DEN KARŞI HAMLE GELDİ!

ABD’nin demir, çelik ve alüminyum ürünlerine getirdiği ilave gümrük vergileri konusuna da değinen Bakan Zeybekci, “ABD’nin şimdiki başkanı Donald Trump döneminde çok büyük bir hız kazandı. Çok daha güçlü hale geldi. Bunun en son örnekleri de, demir, çelik ve alüminyum ile ilgili ilave gümrük vergileri uygulaması, kısıtlayıcı önlemler uygulaması şeklinde ABD tarafından gördük. Demir-çelikte yüzde 25, alüminyumda ise yüzde 10’luk bir ilave gümrük vergisi konuldu. Bu 8 Marta da uygulamaya girdi, bunun üzerine Türkiye gibi bazı ülkelerde buna tabi olmaya başladı. ABD’ye yaptıkları ihracat ile bazı ülkelere de geçici süreler ile ek ilave süreler tanındı. Bunların içerisinde Avrupa Birliği, Kore, Brezilya, Kanada gibi ülkeler ve bu konuda ek bir süre tanındı. Bizde Türkiye olarak bu süreç başladığı ilk andan itibaren kendileri ile ABD ile temas ettik. ABD Ticaret Bakanı, ticaret temsilcisi ve ilgili birimler ile telefonla görüşerek, yazılı olarak onlara bunu bildirerek. Türkiye ve ABD arasındaki çelik ve alüminyum ihracatında biz 1 milyar 180 milyon dolarlık ihracat yaparken ABD’den 1.3 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Yani eksi veriyoruz. Yani yaklaşık olarak 11 milyar dolar civarında ithalatımız varken 8.5 milyar dolar civarında da ihracatımız var. Bunları de dile getirdik kendilerine. Türkiye’nin demir çelik ile ilgili kapasitesi ve ABD’ye olan ihracatı konusunda da kendilerine görüşlerimizi söyledik. Diyalog mekanizmalarını açmaya çalıştık” dedi. ’SESSİZ KALAMAZDIK’

ABD’nin bu uygulamasına karşı Türkiye’nin sessiz kalmadığını belirten Bakan Zeybekci, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Türkiye’nin geçici süre ile de olsa ilave süre verilmesini ve muafiyet sağlanması hususunda kendilerinden rica ettik ama maalesef istediğimiz sonucu alamadık bugüne kadar. Bizimde ABD’nin almış olduğu bu önlemler karşısında, ABD’den yapmış olduğumuz ithalatın 1.8 milyar dolarlık kısmının üzerinde, 1.9 milyar dolarlık bir ithalata, Türkiye’nin ABD’ye ödeyeceği ilave gümrük vergisi tutarı ne kadarsa o kadar gümrük vergisini de onlardan yaptığımız ithalatta tahsil etmek üzere hakkımız olan süreci başlattık. Aynı şekilde bunu mukabele ediyoruz. Tabi gönlümüzün istediği bunu böyle yapmak değildi. Bizim istediğimiz ABD ile ticaret hacmimizi geliştirmek. 20-30 milyar dolarlık hedeflere hızlı bir şekilde gitmekti. Bunu yapmak bizim tercihimiz değil ABD’nin bu konuda ki tutumuna Türkiye olarak sessiz kalamazdık. Bizde gereğini yapmak üzere süreci başlattık. Dilerim ve temenni ederim ki bunu istediğimiz şekilde çözebiliriz.” 

Okunma Sayısı : 163

+ Benzer Haberler
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
    »    
“Merkez Bankamızın attığı adımı destekliyoruz“
    »    
Şekerbank ve Filli Boya’dan “Yalıtım Seferberliği“
    »    
Tarıma 37 milyon liralık destek
    »    
ALTO’da devir teslim töreni
    »    
GEKA yönetimi Denizli’de toplandı
    »    
Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı
    »    
Tarım ve hayvancılığın kalbi Burdur’da atacak
    »    
Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Doğan:
    »    
“KALKINMA VE BÜYÜME HEDEFLERİMİZE, MEGA PROJELERİMİZLE ULAŞABİLİRİZ"
    »    
İZMİR`DE "KADIN, KARİYER VE İŞ ZİRVESİ" PROTOKOLÜ İMZALANDI
    »    
Nasır: “İZTO’da değişim yaşanacak, kazanan İzmir olacak”
    »    
Akhisar Ticaret Borsası’nda yeni yönetim belirlendi
    »    
Erkenci patates çiftçiyi sevindirdi
    »    
Milyonlara müjde! Maaşlar kesilmeyecek
    »    
Denizli Ticaret Odasında Başkan Erdoğan’ın listesi kazandı
    »    
“Milli menfaatlerimiz için bir araya geldik“
    »    
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Aydın’da
    »    
Alman firmanın Türkiye’den ihracat başarısı
    »    
“Türkiye’nin tohum üretimi bir milyon tonu aştı“
    »    
Ekonomi Bakanlığı heyeti, Uşak’taki işletmelerle buluşacak
    »    
Muğla’dan 60 ülkeye mermer ihraç ediliyor
    »    
“Zeytinyağında yüksek fiyat, üreticinin moralini bozuyor“
    »    
Ganalılar İzmir’de “iş ortağı” arıyor
    »    
“Tarımda Büyüyen Denizli“
    »    
Japon turizmciler İZTO’yu ziyaret etti
    »    Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ergun Dur
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft