Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 17 Temmuz 2018 08:47
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Bülbül’ü şehit eden teröristler öldürüldü     MEYAD İZMİR GENİŞ BİR KATILIMLA KURULDU     Kızım Beni Unutmasın     İzmir’de suya yüze 5 zam geldi     Hastanede çatışma     Buca sokakları yenileniyor     Başkan Görmez’den büyükşehire ’ruhsat verilmesin’ çağrısı     Bayraklı’da minikler Atatürk Müzesini gezdi     Şemikler’e mahalle merkezi müjdesi     Superior üzümünün ihracat yolculuğu başlıyor     DNA testleri sadece babalık testleri için yapılmıyor     Ege Üniversitesi ve BYEGM’den 15 Temmuz konulu ortak sergi     Şehitlere hakaret eden zanlı tutuklandı     İmar Barışı için danışma masası kurdu     İzmir’de futbol heyecanı başlıyor     3 ayrı suçtan aranan zanlı tutuklandı     İzmir’de iki günde 90 göçmen yakalandı     Yeni kabinede 3 Manisalı bakanın olması iş dünyasını sevindirdi     Emet’e TOKİ ile bin konut     MÜSİAD Şube Başkanı Bayhan: “Tarihe tanıklık ediyoruz”    
  DNA testleri sadece babalık testleri için yapılmıyor
Moleküler Biyolog Alpay Avcı, DNA testleri hakkında merak edilenleri açıklayarak, "Babalık testi için anneden kan almak zorunlu değildir; ancak çocuğun hastanede karışmış olması gibi küçük olasılıkları ortadan kaldırmak için bazı özel durumlarda anneden de kan alınabilir ve anne teste dahil edilebilir" dedi.
10 Temmuz 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

 Avcı, nesep tayini, akrabalık ilişkisinin saptanması, miras davaları, aldatma testleri ve kriminal olaylarda testler için kullanıldığını söyledi.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı, DNA testleri hakkında bilinmeyenleri açıkladı. "Her kişinin DNA dizisi diğer insanların DNA dizilerinden farklıdır” diyen Avcı, bu durumun sadece tek yumurta ikizlerinde değişebileceğini söyledi.

 

DNA’larda sonuçlarının yüzde 99,99 olarak net bir şekilde ifade edilebileceğini kaydeden firma sahibi M.Sc. Moleküler Biyolog Alpay Avcı, "Her yeni bireyde çift sarmal olarak bulunan DNA’nın bir kolu anneden gelirken, diğer kolu da babadan olmak üzere yeni bir DNA karışımı ortaya çıkar. Anne ve babadan aktarılan genler ve vücudumuzun şifrelerini taşıyan bu muhteşem bilgi hücre çekirdeklerinde yer alan DNA isimli yapıda kodlanmıştır" dedi.

 

Çocuğun gerçek babası olmadığı nasıl anlaşılır?

 

Yapılan DNA testinde tutarsızlığın gözlenmesine de değinen Avcı, "DNA testleri günümüzde bu yapının tespitinden sonra birçok olaya ışık tutmuştur. Yapılan DNA testlerinde eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır ve sonuç yüzde 99,99 olarak ifade edilir. Yapılan DNA testinde tutarsızlık gözlenmişse; yani çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa sonuçlar yüzde 0 olarak ifade edilir bu da test edilen baba adayı çocuğun gerçek babası olmadığı anlamına gelir" şeklinde konuştu.

 

SGK ücreti karşılıyor mu?

 

Babalık testi için anneden kan alınmak zorunda olunmadığına dikkat çeken Avcı, zorunlu hallerde anneden de alınabileceğini söyledi. SGK’nın DNA testini karşılamadığını anlatan M.Sc. Moleküler Biyolog Alpay Avcı, "Günümüzde güvenilirlik yüzdesini yükseltebilmek amacıyla babalık testlerinde en az 15 ile 25 ortak gen bölgesi incelenmekte ve yüzde 99,999 kesinlikte sonuçlar alınmaktadır. Agen Biyoteknoloji Genetik Danışmanlık Merkezimizde, FBI, CIA, Adli Tıp Kurumu gibi merkezlerin de tercih ettiği 25 DNA markeri kullanılarak biyolojik baba değerlendirmesi yapılmaktadır. Sadece DNA testi değil birbirleri ile akrabalık bağı olanlar örneğin; kardeşler, amca ,hala, büyük anne, büyük baba gibi ortak DNA dizileri taşıyanlarda DNA testi yaptırabilmektedirler. Babalık testinde uygulanan DNA kimlik testi adli tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle test edilen erkeğin biyolojik baba olup yüzde 99,99 olasılıkla baba olmadığı ise yüzde 100 olasılıkla ortaya konabilmektedir" diye aktardı.

 

Akrabalık ilişkileri, miras davaları içinde başvuruluyor

 

Avcı, hızlı bir şekilde sonuçların öğrenilebileceğini de aktararak, üç gün içerisinde raporların çıktığını belirti. Sonuçların gizli olduğunu, üçüncü şahıslarla paylaşılamayacağını da dile getiren Agen Biyoteknoloji firma sahibi M.Sc.Moleküler Biyolog Alpay Avcı, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

 

"Agen Biyoteknoloji Genetik Danışmanlık Merkezimize başvuru nedenleri arasında babalığın şüpheli olduğu durumlar başta gelmekle beraber, nesep tayini, akrabalık ilişkisinin saptanması, miras davaları, aldatma testleri ve kriminal olaylar olarak sıralayabiliriz. Biyolojik yapımıza ait tüm bilgiler DNA dediğimiz yapıda iki kopya olarak kodlanmıştır. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken, diğeri babadan gelir. Böylece genetik bilgimizin yarısını annemizden, diğer yarısını da babamızdan alırız. Dolayısıyla hem anne, hem de babamızla ortak gen bölgelerimiz bulunmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yapılan babalık testinde çocuk ile baba arasında tamamen ortak olması gereken bölgelerin analizi yapılmaktadır. Bu kapsamda, http://www.babaliktestidna.com/ şeklindeki sitemizden de her zaman akıldaki sorulara cevap bulunabilir."

Okunma Sayısı : 79

+ Benzer Haberler
MEYAD İZMİR GENİŞ BİR KATILIMLA KURULDU
    »    
İzmir’de suya yüze 5 zam geldi
    »    
Hastanede çatışma
    »    
Buca sokakları yenileniyor
    »    
Başkan Görmez’den büyükşehire ’ruhsat verilmesin’ çağrısı
    »    
Bayraklı’da minikler Atatürk Müzesini gezdi
    »    
Şemikler’e mahalle merkezi müjdesi
    »    
Ege Üniversitesi ve BYEGM’den 15 Temmuz konulu ortak sergi
    »    
Şehitlere hakaret eden zanlı tutuklandı
    »    
İmar Barışı için danışma masası kurdu
    »    
İzmir’de futbol heyecanı başlıyor
    »    
İzmir’de iki günde 90 göçmen yakalandı
    »    
MÜSİAD İzmir’den Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için ilk yorum
    »    
Göztepe’de 3. imza
    »    
Projeler bekliyorum" demişti, büyük müjde geldi
    »    
Milyonluk vurgun yapıldığı iddia edilen olayda flaş gelişme
    »    
Kurtuluş Mahallesi sakinlerinden Şirince ve Maket Köy ziyareti
    »    
Minik Rüya’nın ailesinden Kaymakam Tanrıseven’e teşekkür
    »    
Gazinin darp edildiği iddialarının ardından görüntüler ortaya çıktı
    »    
Kemalpaşa’da kiraz tadında festival
    »    
Fırat Çakıroğlu’na hakaret eden şahsa idari para cezası
    »    
16 ülkeden satranç sporcusunun katıldığı turnuva son buldu
    »    
Narkotikten kardeşleri buluşturan operasyon
    »    
CHP’li vekiller mazbatalarını aldı
    »    
Aliağa’da Kabotaj Bayramı coşkusu
    »    
Aliağa Belediye Meclisi toplanıyor
    »    Ergun Dur
Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft