Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 20 Haziran 2018 04:23
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Kuşadası’nda otomobil yayaya çarptı     Bakan Eroğlu Afyonkarahisar’da     69 hektarlık alana 100 bin fidan dikilecek     Göztepe sezonu 27 Haziran’da açacak     Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi     Konak’tan asfalt seferberliği     İzmir tarımda şaha kalktı     Fotoğraf sevdası canından etti     İzmir’de parkta korkutan yangın     Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı     Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"     Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı     Tünelde ölümüne selfie     Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti     Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti     Ödemiş’te kiraz festivali     Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor     Çöp ev Nazilli Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi     Vatandaşların bayram telaşı     Tabip Odasından sağlıkta şiddet açıklaması    
  Ege Üniversitesi’nde “9. Bilim Haftası” başladı
Ege Üniversitesi’nde “9. Bilim Haftası” başladı. Ege Üniversitesi “9.Bilim Haftası” her yaştan bilim meraklılarını buluşturuyor. “Bilim Haftası” stantlarını ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Geleceğe yapabilecek en büyük yatırım çocukların eğitimine yapılan yatırımdır. Bu konuda ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biriyiz. Üniversitemizin birçok birimi; özellikle bilim, teknoloji ve eğitim ile ilgili birimleri burada uygulamalı etkinlikler ve deneyler gerçekleştirerek çocukların bilimi sevmelerine zemin hazırlıyorlar. Çocuklarımızın bilimle erken tanışmasını istiyoruz” dedi.
10 Mayıs 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

 Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBİLTEM) ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Bilim Haftası” büyük ilgi görünüyor. “Bilim Haftası” etkinlikleri kapsamında İzmir’deki birçok okuldan 7-14 yaş grubu öğrenciler Ege Üniversitesi’ni  ziyaret ediyor. İlkokul öğrencileri kurulan stantlarda üniversiteli ağabey ve ablalarıyla deney yapma olanağı buluyor.

EÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Otopark Alanı’nda meraklılarına kapılarını açan “Bilim Haftası” stantlarını ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, stantlardaki görevlilerle sohbet ederek, başarılar diledi. Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireyler yetiştirmektedir. Geleceğe yapabilecek en büyük yatırım çocukların eğitimine yapılan yatırımdır. Bu konuda ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biriyiz. Üniversitemizin birçok birimi; özellikle bilim, teknoloji ve eğitim ile ilgili birimleri burada uygulamalı etkinlikler ve deneyler gerçekleştirerek çocukların bilimi sevmelerine zemin hazırlıyorlar. Ayrıca ileride edinecekleri meslekler hakkında fikir sahibi olmaları konusunda bilgi alıyorlar. Bugün burada, çocuklarımızın, evrensel ve bilimsel bilgi ile tanışmalarını sağlıyoruz. Özellikle çocuklarımızın bilimle  erken tanışmasını istiyoruz” dedi.

 “Hayal et, düşün, tasarla, sınırları kaldır”

EÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Ege Üniversitesi 9.Bilim Haftası’nda, Moda  Tasarım Yüksekokulu’nun adını taşıyan çeşitli objeler hazırladık. Çocuklara genel kültür ile ilgili, onların yaratıcılıklarını geliştiren birtakım sorular soruyor ve onlar için hazırladığımız tasarım taslaklarını onlara vererek onların hayal gücünü kullanarak bunları boyamasını istiyoruz. Bebek çalışmaları yaptık ama bunlar emeksiz olmuyor. Burada çocuğun hayal gücünü kullanmasını amaçlıyoruz. Ürün- giyim tasarımının nasıl olacağını onlara göstermeye çalışıyoruz. Bir taraftan minyatür çalışmalar yaptık. Çünkü bunların minyatürünü yapmadan bire birini yapmak mümkün değil. ‘Hayal et, düşün, tasarla, sınırları kaldır’ felsefesini çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Yaptığımız- tasarladığımız şey uygulanabilir olsun istiyoruz. Çünkü sektörde güzel bir söz vardır: ‘En iyi tasarım satan tasarımdır’. Tasarımların ayağının yere basması lazım. Ancak bu şekilde tasarlarken hayal güçlerini kısıtlamamaları lazım. İlk olarak hayal gücünü geniş tutmaları gerekiyor. Daha sonra biz verdiğimiz eğitimle onlara hedefin ne olduğu, bu hedefe nasıl ulaşacaklarını gösteriyoruz” diye konuştu.

         Duygu Hacıoğlu, “Ege Üniversitesi “Bilim Haftası”nı 7-14 yaş grubu çocuklara yönelik düzenleniyor. Bilim Şenliğine çocukların ve okulların ilgisi çok yüksek. Ege Bölgesi ve İzmir’den çok fazla katılım alıyoruz. Bu stant gezilerinin yanı sıra randevulu olarak okullar bizlere başvurarak etkinlik kapsamında iki gün boyunca Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi, Botanik Bahçesi Herbaryum Uygulama Araştırma Merkezi, Laboratuvar Hayvanları Uygulama Araştırma Merkezi ve Merkezi Test Analiz Laboratuvarı’nı geziyorlar. Birçok okuldan öğrencilerimiz bu merkezleri yerinde ziyaret ederek bilgiler alabiliyorlar” dedi.

Okunma Sayısı : 108

+ Benzer Haberler
Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi
    »    
Konak’tan asfalt seferberliği
    »    
İzmir tarımda şaha kalktı
    »    
Fotoğraf sevdası canından etti
    »    
İzmir’de parkta korkutan yangın
    »    
Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı
    »    
Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"
    »    
Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı
    »    
Tünelde ölümüne selfie
    »    
Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti
    »    
Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti
    »    
Ödemiş’te kiraz festivali
    »    
Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor
    »    
doğumdan 7 saat sonra hayatını kaybetti
    »    
24 Haziran diğer seçimlerden daha önemli
    »    
Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
    »    
İzmir’de mega endüstri bölgesi projesi
    »    
1 ton yaş koza beklentisi
    »    
Toplu ulaşım hizmetlerinde yüzde 50 indirim yapacak.
    »    
Ova Kapalı Pazar Yeri’nin temeli atıldı
    »    
İzmirlilik ruhunu devam ettirelim
    »    
Nafiz Gürman Pazar Yeri inşası hızla devam ediyor
    »    
Aliağa da Trafik kazası: 1 yaralı
    »    
Damadına kurşun yağdırdı
    »    
Başbakan Yıldırım canlı yayında soruları yanıtladı
    »    
Sabuncubeli Tünelleri’ni hizmete açtı
    »    Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ergun Dur
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft