GELENEKSEL İLİM YAYMALILAR BULUŞMASI İZÜ'DE GERÇEKLEŞTİ

GELENEKSEL İLİM YAYMALILAR BULUŞMASI İZÜ'DE GERÇEKLEŞTİ

"18. Geleneksel İlim Yaymalılar Buluşması' VEFA İlim Yayma Mezunları Derneği organizasyonunda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ev sahipliğinde, İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı destekleriyle gerçekleştirildi...

"18. Geleneksel İlim Yaymalılar Buluşması" VEFA İlim Yayma Mezunları Derneği organizasyonunda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ev sahipliğinde, İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı destekleriyle gerçekleştirildi.

Programa, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TC. 29. Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, İZÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Özkan Göksal, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve çok sayıda davetli katıldı'

Geleneksel buluşmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, "Az önce Sayın Cumhurbaşkanımız aradı. Selamlarını iletti. Yaklaşık 70 yılı aşkındır süren bir gelenekten bahsediyoruz. Bu döneme damgasını vuran bir ruhtan bahsediyoruz. Elini taşın altına koyan bir 'İlim Yayma' olmalı. Üniversitemiz iyi noktalara geldi. Üniversitemizi cemiyetimizin gündeminde tutmak istiyoruz. Üniversitemize destek olmak durumundayız. Önemli bir kız yurdu projemiz var. Başarılı kızlarımız için Türkiye'nin her tarafından, 'İlim Yayma' efradı, kızlarını gönderebilecek. Takipte olmanızı bekliyoruz. Bu güzel alanda hala restorasyon gerektiren alanlar var. bunları inşia edeceğiz. İnsanın gözünün içine bakarak gönlüne hitap etmeliyiz. Akademisyenlerimizin bizi yönlendirmesine ihtiyacımız var" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise "Biz yurdumuzu ikinci üniversite olarak tayin ederdik. Yurtta kalmakla, fakülteden çok daha istifade ederdik. Şimdi ise her dönemin başında yurt müdürleriyle toplantı yaparız. Yurdu otel gibi kullandırmayalım. Yurt, burs, kurs üçlüsünü telaffuz ediyoruz. İlim Yayma yurtlarimizda eğitim, etkinlik ve faaliyetlerin artması, gençlerimizin yetişmesine vesile olacaktır. İçinde bulunduğumuz üniversitemiz (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi) için konuşursak, diğer üniversitelerden farklı olmayacaksa neden kurduk? İlim yaymaya destek olması lazım. Sayın Rektörümüzle (İZÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar) istişare ediyorum. Daha nasıl iyi olabiliriz diye görüşüyorum. Bizim amacımıza uygun bir çizgiyi takip etmemiz lazım." İfadelerini kullandı.

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti 29. Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da  "Vakfımız Türkiye'de çok geniş bir tesir halkası oluşturmuştur" şeklinde konuşurken, VEFADER Kurucu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Alan ise Filistin'de yaşanan olaylara değindi. Alan, "Programımızın mesaji 'hamiyet' olarak belirlendi.  Zulme karşı miting yapıyoruz. Bu mitingler onlara güç, sabır ve metanet veriyor." açıklamasında bulundu.

İZÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Özkan Köksal da "İlim Yayma; ülkemizin muhafazakar ve dindar kesiminin başarılara imza atmış kurumudur" şeklinde konuştu.

İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün de "Allah'a hamdolsun çok güzel bir mekandayız. Allah bize lütufta bulunduysa sorumluluğumuz budur. Sosyolojik okumalarımızı yapmamız gerek. Bizi istedikleri gibi savurmak isteyenlere karşı durmalıyız. Kendi yolumuzda dik şekilde olmalıyız" dedi.

"18. Geleneksel İlim Yaymalılar Buluşması", konuşmaların ardından,  geleneksel pilav günü yemeği ile sona erdi.

Kategorideki diğer haberler