İDRAR SORUNLARI ALTINDA YATAN CİDDİ HASTALIKLARA İŞARET EDEBİLİR!..

İDRAR SORUNLARI ALTINDA YATAN CİDDİ HASTALIKLARA İŞARET EDEBİLİR!..

Gece-gündüz idrar kaçırma, sık veya seyrek idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, kesik kesik idrar yapma gibi belirtiler, böbrek ve idrar yollarıyla ilgili ciddi hastalıkların ilk uyarıcı semptomları olabilir!..

Gece-gündüz idrar kaçırma, sık veya seyrek idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, kesik kesik idrar yapma gibi belirtiler, böbrek ve idrar yollarıyla ilgili ciddi hastalıkların (vezikoüreteral reflü, böbrek kayıpları, kronik böbrek yetmezliği vb.) ilk uyarıcı semptomları olabilir. Bu sorunların yanı sıra idrar kaçırma ve gece alt ıslatma, çocuğun sosyopsikolojik gelişimini ciddi bir şekilde etkileyebilir. İdrar kaçıran çocuklarda psikolojik sorunlar da sıkça görülebilir. Bu kapsamda İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu özel hasta grubuna yönelik olarak Çocuk Ürolojisi/Çocuk Nefrolojisi Üroterapi/İşeme Eğitimi Odası'nı kurdu.

ÇOCUKLARDA İDRAR SORUNLARINA ÖZEL YAKLAŞIM

Her çocuğun idrar kaçırma sorununun, bireysel bir yaklaşım gerektirdiğini belirten İzmir Bakırçay Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Issı, Amacımız, çocuklarda idrar sorunlarına yönelik kapsamlı bir tedavi ve rehabilitasyon merkezi oluşturmaktır. Odada, cerrahi dışı tedavi yöntemleriyle çocuklara özel yaklaşım sağlanmaktadır. İlaç tedavisi, pelvik taban rehabilitasyonu, işeme eğitimi ve günlük yaşam biçimi değişiklikleri gibi farklı tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıca, ameliyat gerektiren durumlarda da uzmanlarımız tarafından gerekli müdahaleler gerçekleştirilmektedir” dedi.

ÇOCUKLARDA İDRAR KAÇIRMA İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN CİDDİ BİR SORUN

Çocuğun detaylı bir değerlendirmesinin yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Yaşar Issı, Sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi ve altta yatan ciddi hastalıkların ekarte edilmesi önemlidir. Bu noktada, uzman hekimlerimiz çocukların sorunlarını anlamak ve uygun tedavi planlarını oluşturmak için titizlikle çalışmaktadır. İlk olarak, ailelerin çocuklarının idrar alışkanlıklarını dikkatlice takip etmeleri önemlidir. Eğer çocukta sürekli idrar sorunları yaşıyorsa, uzmana başvurmakta çekinmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda, çocuğun günlük yaşamında idrar sorunlarına yönelik bazı değişiklikler yapılabilir. Örneğin, sıvı alımını düzenlemek, tuvalet alışkanlıklarını düzenli bir şekilde oluşturmak ve pelvik taban egzersizlerine önem vermek gibi önlemler alınabilir. Ayrıca, çocuğun kendine güvenini artırmak ve psikolojik destek sağlamak da önemlidir” dedi.

“ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜMELERİNE VE SOSYAL HAYATTA RAHATÇA YER ALMALARINA OLANAK SAĞLAMALIYIZ”

Ailelerin çocuğun duygusal ihtiyaçlarını anlamak ve desteklemek adına aktif bir rol üstlenmelerini gerektiğini belirten İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Dr. Özgür Özdemir Şimşek, “Çocuğa sabırla yaklaşmalı, olumlu tutum sergilemeli ve başarılarını takdir etmelidir. Ayrıca, çocuğun yaşadığı duygusal zorlukları paylaşabileceği bir ortam sağlamak da önemlidir. Çocuklarda idrar sorunları, erken tanı ve uygun tedavi ile kontrol altına alınabilen bir sorundur” dedi.

Kategorideki diğer haberler