Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 20 Haziran 2018 06:49
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Kuşadası’nda otomobil yayaya çarptı     Bakan Eroğlu Afyonkarahisar’da     69 hektarlık alana 100 bin fidan dikilecek     Göztepe sezonu 27 Haziran’da açacak     Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi     Konak’tan asfalt seferberliği     İzmir tarımda şaha kalktı     Fotoğraf sevdası canından etti     İzmir’de parkta korkutan yangın     Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı     Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"     Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı     Tünelde ölümüne selfie     Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti     Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti     Ödemiş’te kiraz festivali     Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor     Çöp ev Nazilli Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi     Vatandaşların bayram telaşı     Tabip Odasından sağlıkta şiddet açıklaması    
  İzmir’deki FETÖ/PDY’ye finansal destek davası
- Örgüte finans sağladıkları iddia edilen Küçükbay Holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyesi Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk ile kuyumcu Şeref Sipahi’nin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi - İddia makamı tutuklu sanıklar Küçükbay, Abdullah Kavuk ve Sipahi’nin örgüt yöneticiliğinden, tutuksuz sanık Metehan Kavuk’un örgüt üyeliğinden cezalandırılması yönünde mütalaa verdi
30 Mayıs 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

 İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları iddiasıyla Küçükbay Holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyesi Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk ve kuyumcu Şeref Sipahi’nin yargılanması sürdürüldü.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Küçükbay, Kavuk ve Sipahi ile tutuksuz yargılanan Metehan Kavuk ve avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, sanık Ahmet Küçükbay’ın sahibi olduğu Kanal 35’in eski genel müdürü tanık N.M, Küçükbay’ın şirkette toplantılar düzenlediğini, bu toplantılara FETÖ’nün sözde Ege Bölgesi’nden sorumlu imamı Bekir Baz’ın ve iş adamlarının katıldığını söyledi.

- "Bekir Baz aşırı hürmet görürdü"

Tanık N.M, "Bekir Baz toplantılarda aşırı hürmet görürdü. Bu kadar eğitimli insanların dinleyeceği bir sohbet vermemesine rağmen insanların ona gösterdiği bu hürmete inanamıyordum. Hatta bir gün Gediz Üniversitesindeki bir açılışa katılmıştık. En baş köşeye de Bekir Baz’ı oturttular. Resmi bir kimliği olmamasına rağmen Bekir Baz’ın hep baş köşede olmasını anlamlandıramıyordum. Cemaat kanalı kontrol altına almaya çalışıyordu." dedi.

- "Samanyolu TV’den içerik almamız istendi"

Tanık, örgüt tarafından şirkete yönetici olarak getirilen bazı kişilerce kanalın isminin ’Hale TV’ olarak değiştirilmesi yönünde baskılar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Danışman olarak kanala getirilen Hidayet Karaca, Ahmet Küçükbay’ı kandırabilmek için Fetullah Gülen’in Kanal 35’in isminin Hale TV olarak değiştirilmesi istediğini söylemiş. Araştırdığımda Gülen’in böyle bir talimatı olmadığını öğrendim. Kanal 35’in İzmir plakası gibi olduğu bu nedenle televizyonun reklam alamadığından da bahsediliyordu. Mehtap ve Samanyolu televizyonundan içerik almamız, Cihan Haber Ajansına abone olmamız istendi. Ben varken olmadı ama benden sonra bir süre hükümet aleyhine yayınlar yapıldı. Küçükbay’ın Kanal 35’teyken 15 Temmuz sonrası FETÖ ile bağlantılı oldukları ortaya çıkan Manisa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kooperatifinin bazı yöneticileri ile ısrarla röportaj yapmamı söylemesi garibime gitmişti. Bir toplantıda İsrail asıllı gazeteciler gelmişti. İsrail radyosuyla canlı bağlantı yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik tutumları eleştirilmişti."

Tanık M.Y, Abdullah Kavuk’un terör örgütüne "bağış" adı altında finansal destek verdiğini öne sürerek, iş yerinde sohbetler yapıldığını ve Fetullah Gülen’in kitaplarının okunduğunu söyledi.

Tanık, Bekir Baz’ın her bayram örgütle iltisaklı Şifa Hastanesinde düzenlediği bayramlaşma törenlerinde Fetullah Gülen’den gelen haberleri ilettiğini belirterek, Küçükbay’ın örgüt evlerindeki öğrencilere yağ ve gıda yardımı yaptığını ifade etti.

İddia makamı, mütalaasında, sanıkların örgütün hedeflediği doğrultuda dernek ile vakıf kurduğu, toplanan himmet, burs ve sadakaları şirkete aktardıklarını ve yurt dışına gönderdiklerini, Abdullah Kavuk ve Ahmet Küçükbay’ın 2015 ve 2016 yıllarında örgütsel bağlantılarını sürdürdüklerini, FETÖ/PDY’nin hiyerarşik yapısı içerisinde bulunduklarını, FETÖ’nün sözde Ege Bölgesi’nden sorumlu imamı Bekir Baz’la ortak hareket ettiklerini belirtti.

İddia makamı, tutuksuz sanık Metehan Kavuk’un örgüt üyeliğinden, tutuklu sanıklar Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay ve Şeref Sipahi’nin örgüt yöneticiliğinden cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Ahmet Küçükbay’ın etkin pişmanlık kapsamında örgüt üyesi olduğunu iddia ettiği isimler verdiğini ancak örgütteki konumlarına dair bilgi vermediğini, beyanlarının yüzeysel olduğunu, ek delil mahiyetinde olabileceğini, ifadesinden sonra sadece 2 kişinin soruşturma geçirdiğini ve diğer isimlerin daha önceden soruşturma geçirdiğini bu nedenle etkin pişmanlıktan faydalanamayacağını söyledi.

Tutuklu sanık Şeref Sipahi, hakkındaki suçlamaları reddederek, "Eğer örgüt parasını yurt dışına yönlendirmiş olsam düşmüş olduğum mali krizden dükkanlarımı kapatır mıydım? Şimdi 20 tane kuyumcum olması lazımdı. Benimle ilgili gelen raporlarda hep başkalarının isimleri geçiyor. " dedi.

Tutuklu sanık Ahmet Küçükbay eli kanlı ihanet şebekesi hakkında bildiklerini samimiyetle anlattığını, 17-25 Aralık’tan sonra kendisinden başka kimsenin örgütten ayrıldığını kamuoyuna duyurmadığını savunarak, kanal 35’te eli kanlı örgütün hiçbir yayınına müsaade etmediğini ileri sürdü.

Tutuklu sanık Abdullah Kavuk, ByLock kullanmadığını ileri sürerek, "İzmir’e vakıf üniversitesi kazandırmak, ülkenin eğitimine katkı sağlamaktan başka bir amacım yoktu. Bu terör örgütü üyeleriyle aynı ortamda bulunduğum için üzgünüm. Beni Gediz Üniversitesinden dolayı FETÖ ile ilişkilendirmişlerdir." dedi.

Mahkeme Başkanı, Bornova İmamı Halil Karagöz’ün ByLock yazışmalarında Küçükbay ile ilgili, "Ahmet Küçükbay’da ciddi sıkıntılar var. Biraz dikkat etseniz. Bu aralar isim verdiğini düşünüyoruz. Durum ciddi. Suistimal edildiğini düşünüyor" ifadeleri ve Kavuk ile ilgili, "Abdullah Kavuk’larla ders yapıyoruz" ifadelerinin yer aldığını aktardı.

Mahkeme Başkanının, "Bornova’da birileri ile ders yaptınız mı?" sorusuna Kavuk, "Hayır. Bizim üstümüzden herkes geçinmeye çalışmış. Bizim üstümüzden bu kişi de başkasına kendisini pazarlamaya çalışıyor." diye konuştu.

Mahkeme heyeti sanıklara mütalaa için süre verilmesine, dinlenmeyen tanıkların dinlenilmesine, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

 

 

Okunma Sayısı : 83

+ Benzer Haberler
Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi
    »    
Konak’tan asfalt seferberliği
    »    
İzmir tarımda şaha kalktı
    »    
Fotoğraf sevdası canından etti
    »    
İzmir’de parkta korkutan yangın
    »    
Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı
    »    
Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"
    »    
Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı
    »    
Tünelde ölümüne selfie
    »    
Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti
    »    
Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti
    »    
Ödemiş’te kiraz festivali
    »    
Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor
    »    
doğumdan 7 saat sonra hayatını kaybetti
    »    
24 Haziran diğer seçimlerden daha önemli
    »    
Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
    »    
İzmir’de mega endüstri bölgesi projesi
    »    
1 ton yaş koza beklentisi
    »    
Toplu ulaşım hizmetlerinde yüzde 50 indirim yapacak.
    »    
Ova Kapalı Pazar Yeri’nin temeli atıldı
    »    
İzmirlilik ruhunu devam ettirelim
    »    
Nafiz Gürman Pazar Yeri inşası hızla devam ediyor
    »    
Aliağa da Trafik kazası: 1 yaralı
    »    
Damadına kurşun yağdırdı
    »    
Başbakan Yıldırım canlı yayında soruları yanıtladı
    »    
Sabuncubeli Tünelleri’ni hizmete açtı
    »    Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ergun Dur
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft