Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 17 Temmuz 2018 08:16
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Bülbül’ü şehit eden teröristler öldürüldü     MEYAD İZMİR GENİŞ BİR KATILIMLA KURULDU     Kızım Beni Unutmasın     İzmir’de suya yüze 5 zam geldi     Hastanede çatışma     Buca sokakları yenileniyor     Başkan Görmez’den büyükşehire ’ruhsat verilmesin’ çağrısı     Bayraklı’da minikler Atatürk Müzesini gezdi     Şemikler’e mahalle merkezi müjdesi     Superior üzümünün ihracat yolculuğu başlıyor     DNA testleri sadece babalık testleri için yapılmıyor     Ege Üniversitesi ve BYEGM’den 15 Temmuz konulu ortak sergi     Şehitlere hakaret eden zanlı tutuklandı     İmar Barışı için danışma masası kurdu     İzmir’de futbol heyecanı başlıyor     3 ayrı suçtan aranan zanlı tutuklandı     İzmir’de iki günde 90 göçmen yakalandı     Yeni kabinede 3 Manisalı bakanın olması iş dünyasını sevindirdi     Emet’e TOKİ ile bin konut     MÜSİAD Şube Başkanı Bayhan: “Tarihe tanıklık ediyoruz”    
  Sıfır Atık’ projenin uygulanacağı ilk devlet üniversitesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Projesi’nde pilot üniversite seçilen Ege Üniversitesi, “Dünya Çevre Günü Paneli”ne ev sahipliği yaptı. Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ve çeşitli yaş gruplarından öğrenciler katıldı.
06 Haziran 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

 

Panelin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan  ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında pilot üniversite seçildi. Ege Üniversitesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atık miktarının azaltılması hedefleriyle başlatılan projenin uygulanacağı ilk devlet üniversitesi oldu. Cumhurbaşkanlığımız nezdinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hayata geçirmiş olduğu Sıfır Atık Projesi öncelikle kamu ve daha sonra ülkemiz genelinde sürdürülebilir kalkınma için oldukça önem taşıyor. Üniversitemiz  sıfır atık olgusunu kendisine ilke edinmiş ve bu konuda “Entegre Atık Yönetimi” sistemini hayata geçirmiş bir kurum. Bakanlığımız ile aynı stratejik hedef doğrultusunda üniversitemizin pilot üniversite seçilmesi bizlerin motivasyonunu arttırdığını düşünüyorum. Üniversitemizin çevre duyarlılığı konusunda örnek bir kurum olarak projeye en iyi şekilde destek vereceğinden hiçbir kuşkum yok. Bizlere, Üniversitemize, olan güven ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. 

“Çevre sorunlarının çözümünde bölgemize liderlik yapıyoruz”

Ege Üniversitesi’nin, İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nin çevre sorunlarının çözümünde liderlik yaptığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Çevre ve sorunları kapsamında, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıyor, toplumsal bilinç oluşturuyoruz. Üniversitemiz tarafından sürdürülebilir bir kampüs yaşamının sağlanması ve temiz bir çevre bilincinin oluşturulması amacıyla birçok proje yürütülüyor.  Üniversiteler,  öğrenci ve personel sayıları, faaliyet alanları  nedeniyle    yüksek miktarda enerji kullanımları,  atık üretimleri ile özellikle sağlık hizmetleri alanında çevre üstünde önemli bir etki yaratmaktalar” diye konuştu.

“Entegre Atık Yönetimini başarılı bir şekilde uyguluyoruz”

Rektör Prof. Dr. N Budak,        “Atıklar özelinde baktığımızda, Üniversitemiz Entegre Atık yönetimi Üniversitemizde oldukça başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Bu uygulamamızın diğer Üniversitelere örnek olduğunu söyleyebilirim. Tehlikeli atıklar için Türkiye’de ilk kurumsal yönetimi ilçe kampüslerimiz de dahil olmak üzere gerçekleştirdik.  Çevre ve Şehircilik  Bakanlığımızca verilmekte olan Endüstriyel Atık Yönetim Planımızı almış bulunmaktayız.    Üniversitemizin yıllık enerji giderlerini minimize etmesi ve doğa dostu kaynaklara yönelmesi için harekete geçtik. Üniversitemiz Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından yürütülen proje ile kampüsün ve hastanenin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağız. Ege Üniversitesi adeta mega bir kent nüfusuna sahip. Kampüsümüzde trafik hareketliliğini en aza indirerek daha huzurlu bir kampüs atmosferi oluşturmaya gayret ediyoruz. Üniversitemizin kampüs alanı içerisinde trafik düzenini ve akışını sağlamak maksadıyla “Yeni Otopark Alanlarını” hizmete açtık. Ege Üniversitesi sürdürülebilir bir kampüs yaşamının sağlanması ve temiz bir çevre bilincinin oluşturulması amacı ile  “Yaya Öncelikli Yeşil Kampüs Projesi”ni hayata geçirdik.  Daha gürültüsüz daha yaşanılabilir ve daha sakin bir kampüs için çalışmalarımız devam ediyor. Üniversiteler gelişime ve değişime açık kurumlar olmalılar. Tüm bunlar ve yeni otopark projelerimiz üniversitemizi çevre dostu bir kurum haline getirecek. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak ümidi ile Dünya Çevre Gününüzü tekrar kutluyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a “Teşekkür Belgesi”

         Prof. Dr. Nuri Azbar, “Senelerce yapılan etkinliklerde yetişkinlere çevreyi korumayı anlattık. Bu sene ise ağaç yaşken eğilir sözünü ilke edinerek, geleceğin çevre koruyucuları olan öğrencilerimizi davet ettik. Çevre Haftasını kutlanacak hafta olarak görmüyorum. Tam aksine oturulup, düşünülecek ve çevresel konuların farkına varılacak bir hafta olarak görüyorum. Zira doğal kaynakların kullanımına bakıldığında, hoyratça kullanılan çevre ve dünya ön plana çıkıyor. Biz de Ege Üniversitesi olarak, çevre konusunda farkındalık yaratacak ‘Yeşil Kampüs ve Sürdürülebilir Çevre’ projesini, öğrencilerimizin yaşam alışkanlığı haline getirmek istiyoruz”

         İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, ‘Sıfır Atık’ Projesine katkılarından dolayı Prof. Dr. Necdet Budak’a “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Okunma Sayısı : 125

+ Benzer Haberler
MEYAD İZMİR GENİŞ BİR KATILIMLA KURULDU
    »    
İzmir’de suya yüze 5 zam geldi
    »    
Hastanede çatışma
    »    
Buca sokakları yenileniyor
    »    
Başkan Görmez’den büyükşehire ’ruhsat verilmesin’ çağrısı
    »    
Bayraklı’da minikler Atatürk Müzesini gezdi
    »    
Şemikler’e mahalle merkezi müjdesi
    »    
DNA testleri sadece babalık testleri için yapılmıyor
    »    
Ege Üniversitesi ve BYEGM’den 15 Temmuz konulu ortak sergi
    »    
Şehitlere hakaret eden zanlı tutuklandı
    »    
İmar Barışı için danışma masası kurdu
    »    
İzmir’de futbol heyecanı başlıyor
    »    
İzmir’de iki günde 90 göçmen yakalandı
    »    
MÜSİAD İzmir’den Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için ilk yorum
    »    
Göztepe’de 3. imza
    »    
Projeler bekliyorum" demişti, büyük müjde geldi
    »    
Milyonluk vurgun yapıldığı iddia edilen olayda flaş gelişme
    »    
Kurtuluş Mahallesi sakinlerinden Şirince ve Maket Köy ziyareti
    »    
Minik Rüya’nın ailesinden Kaymakam Tanrıseven’e teşekkür
    »    
Gazinin darp edildiği iddialarının ardından görüntüler ortaya çıktı
    »    
Kemalpaşa’da kiraz tadında festival
    »    
Fırat Çakıroğlu’na hakaret eden şahsa idari para cezası
    »    
16 ülkeden satranç sporcusunun katıldığı turnuva son buldu
    »    
Narkotikten kardeşleri buluşturan operasyon
    »    
CHP’li vekiller mazbatalarını aldı
    »    
Aliağa’da Kabotaj Bayramı coşkusu
    »    Ergun Dur
Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft