Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

2020 YILI KABUSU BİTSİN ARTIK

2020 yılında ülkemizde yaşanan felaketleri herhalde hiç bir dönemde bu ne denli ağır yaşamamıştı

-Elazığ depremi - 24 Ocak 2020’de merkez üssü Elazığ - Sivrice olan bir bölgede meydana gelmişti. Derinliği 6,75 km olan depremin büyüklüğü 6,8 olarak açıklanmıştı. Deprem sonucunda 37’si Elazığ, 4’ü Malatya’da olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca bu süreçte 1466 kişi yaralanırken 45 kişi enkaz altından sağ olarak kurtuldu.

 

-Van çığ felaketi - 4 Şubat 2020’de Van Bahçesaray üzerinde bir çığ felaketi yaşandı. Bir servisin üstüne düşen çığın ardından, bu servisi kurtarmaya çalışan insanların üzerine ikinci kez çığ düşünce, sonuç olarak toplamda 41 kişi hayatını kaybetti. Bu olayda 11 asker, 9 korucu ve 2 itfaiye eri şehit oldu.

Yakın geçmişte iki büyük felaket yaşadık önce Elazığ 6.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı Kırkın üzerinde insan öldü binlerce ev yıkıldI. Başlarda ölü sayısına bakılarak yıkımın az olduğu düşünüldü ancak zamanla Elazığ’da evlerin üçte birinin oturulamaz hale geldiği anlaşıldı.

-Pistten çıkarak parçalanan uçak - 5 Şubat’ta yaşanan bu olayda, Pegasus’a bağlı bir uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıktı. İçerisinde 2’si bebek olmak üzere 177 yolcu ve 6 mürettebat olan uçak 3 parçaya bölündü. 3 kişi hayatını kaybederken 180 kişi yaralı olarak kurtuldu.

-Dünyayı ve ülkemizi sarsan ve halen sarsmaya devam eden (Covid19) salgını ise ülkemizi çok derinden sarsan felaketlerden biri oldu. Son olarak 8 milyona yaklaşan test sayısı ve 6 bin 650 vefat sayısı olarak kayıtlara geçti.

Giresun’da meydana gelen sel felaketinde ise Doğankent'te 22 Ağustos'ta meydana gelen sel dolayısıyla arama kurtarma faaliyetine katılmak için bölgeye hareket eden 5 jandarma personelinin içerisinde bulunduğu araç, Tirebolu-Doğankent yolunun 12. kilometresinde menfezin çökmesi sonucu dereye düşmüştü. Çalışmalar sonucunda daha önceki günlerde 5 askerimizin ve 6 vatandaşımızın, naaşına ulaşıldı.

Devletimiz bu dönemde yaşanan felaketlerin ilk anından itibaren vatandaşlarımızın yanında oldu. Allah devletimize zeval vermesin. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşımızdan gelen bir yazıya köşemde yer vermek istedim;

Hala Elazığ'da yüzlerce belki binlerce insan çadırlarda konteynerlerde yaşıyor Yıkılan bazı evlerin daha temeli atılmadı.  Birçok insan bu kışı da zor şartlar altında geçirecek

Ardından geçtiğimiz günlerde Giresun büyük bir sel felaketi yaşadı On beşin üzerinde insan öldü evler iş yerleri tahrip oldu Birçok işyeri kullanılamaz hale geldi

İki felaketede üzüldük Elazığ’da Giresun da bu ülkenin iki güzide şehridir Felaketler karşısında dayanışmak yardımlaşmak hiç bir ayırım yapmadan vatandaşlarımızın yardımına koşmak dini ve milli bir vecibedir. Felaketlerin ortak omuzlanması bizi millet yapar.

Ama bu gibi durumlarda en önemli görev ülkeyi yönetenlere düşer çünkü vatandaşın imkânları sınırlı ama devletimiz sınırsız imkânlara sahiptirler

Felaketin ilk anlarında yetkililer her iki ile de yetiştiler Bazı bakanlar günlerce Elazığ’da Giresun’da kaldı Vatandaşın dertlerini sıkıntılarını yerinde tespit ettiler insanlarımıza psikolojik destek verdiler Buraya kadar yapılanlara teşekkür etmemek elde değil…

Giresunda sel felaketine uğrayan esnafa devlet geri ödemesiz 50 bin TL hibe verdi bunu kendi adıma alkışlıyorum Keşke daha fazla verebilse insanlarımızın tüm yaralarını sarabilseydi.

Elazığ’da aynı felaketi belki daha ağır yaşayan Elazığ esnafına geri ödemek üzere 50 bin TL kredi verildi. Giresun esnafına hibe Elazığ esnafına kredi olarak verilmesi Elazığlıları üzdü.

Elazığ’da Giresun’da bizimdir acıları acımız sevinçleri sevincimizdir. Bir bütün olarak görür hepsini aynı sevgi ve hassasiyetle kucaklarız.

2020 yılında yaşanan bu felaketleri Cenab-ı ALLAH bir daha yaşatmasın diyerek sözlerime son veriyorum .