Merih Eyyüp Demir

merihdemir@gmail.com

BAYRAMDA KENDİMİZ SORGULAMAK

Geriye dönüp baktığımızda hayatımızdan neleri alıp götürdüğünü bir çırpıda sayabiliriz

Uzun bir zaman gibi gelen yılın aslında ne kadar kısa olduğunu da görebilme imkanını da bulabiliriz. Hangi keşkeler bıraktık geçen yılın ardından, keşke bırakmasaydık dediğimiz nelerimiz kaldı hayatımızda. Bu muhasebenin bize getirisi ve götürüsünü önümüzdeki yıl için defterimizin bir köşesine kaydedip önümüze bakacağız artık.

Bir medeniyetler çatışmasının ortasındayız. Değişen dünya, gelişen teknoloji ve yeni dünya düzeni adı altında nereye varmaya çalıştıklarını okumak ve tedbir almak zorundayız.

 

Kendi değerlerimizin farkına varamadan başkalarının bize empoze ettiği değerleri medeniyet olarak algılayıp nerelere savrulduğumuzu artık görmek durumundayız.

 

Dünya devi olarak bizlere lanse edilen ve aslında hepimizin farkında olarak ya da olmayarak gözümüzde büyüttüklerimizin bizlerden götürdüklerini görmek zorundayız.

 

Değişen dünyanın dijital ortamında var olmak ve bu alanda süregelen mücadelenin içerisinde olmak durumundayız. İnternet üzerinden canlı izleyebileceğiniz siber saldırıların neredeyse tüm ülkelerden üzerimize nasıl geldiğini görmeliyiz. Farklı ülkeler üzerinden yapılan saldırıların aslında belirli merkezlerden yanıltma amaçlı farklı farklı noktalardan gönderildiğini bilmek, tedbirimizi almak durumundayız. Büyük bir ihtimalle yakın gelecekte artık savaşlar dijital ortamlarda yürütülecek. Değişen bu duruma göre tedbirler almak zorundayız. Yeni nesli geleceğe hazırlarken geleceği okumak ve buna göre değişime ayak uydurmalıyız.

 

Takvimden eksilen sadece bir yaprak. Hayatımızdan kaybettiklerimize bakalım. Geriye dönüp yaptığımız muhasebenin kendimizden ne götürdüğüne, neleri üzerine koyduğumuzu tespit edelim. Geleceğe dair ne yapabiliriz? ne bırakabiliriz? Bunun hesabı içerisinde olalım. Yapraklar bir bir düşmeye devam edecek. Düşen her bir yaprağın arkasından keşkeler bırakacağımız noktanın uzağında olma gayreti içerisinde olalım.

 

Kurban bayramınız mübarek olsun hayırlara vesile olsun inşallah..