Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

BİZE NE OLUYOR !

 

Son dönemde yaşadıklarımız, kendime sorduğum gibi eminim ki bir çok insan kendine sormuştur. BİZE NE OLUYOR?

Geçtiğimiz günlerde kızının yanında eşi Emine Bulut’un boğazını keserek öldüren cani eşin yaptıkları ve bu durumda bile olaya kimsenin müdahale etmemenin yanında bir de cep telefonuna kayıt alıp bunu da sosyal medya üzerinden paylaşmalarınıda bu olayı gerçekleştiren cani ile bence eş değerde değil mi ?

Bu arada Batman’da kan davalısını, otogar’da bıçaklayarak yaralı halde ölmesini bekleyen ve kimseyi yaklaştırmadan başında bekleyen kan davalılar gibi olaya hiç bir şekilde müdahale etmeyen güvenlik güçlerini ve insanları gördük.

Bu haberi okuduğum ise tüylerim diken diken oldu. Erkek arkadaşı ile birlikte bir anne kendi çocuğunu nasıl öldürebilir?  3 yaşındaki Eymen halasının şikayeti olmasa belki onun tandırda bulunan minik cesedi hiç ortaya çıkmayacaktı. Uzun süre şiddet gören 5 yaşındaki küçük Eymen’nin günahı neydi ?

Fatma Bayrak Berlik (27) girdiği bunalım sonucu evlerinde önce 3 haftalık kızı Aybüke’yi yastık ile boğarak öldürdü

Zeynep Yavuz, boşandığı eşi Ömer Yavuz ile tartışma sonrasında yolun ortasında boynundan ve sırtından defalarca bıçaklaması gibi bir çok şiddet örneğini maalesef verebiliriz.

 

Ülkemizde her 3 kadından 1’I şiddete uğruyor olması ve son dönemde yaşanan eş cinayetleri sosyal, psikolojik sorunların yanı sıra birey olarakta tahammülsüz bir toplum haline dönüşmemiz bence en büyük sorunumuz..

Şiddet uygulayanların, çocukluk dönemlerinde yaşadıkları olumsuzlukların etkisinin olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Şiddet, sadece kadınlar üzerine olmuyor. Çocuk, yaşlı ve aile içi şeklinde de gerçekleşiyor. Tüm bu şiddet olayları uluslararası alanda ve ülkemizde, ciddi bir sosyal ve halk sağlığı problemi olduğunu ortaya çıkarıyor.

Peki bu olayları yani şiddet ortamını nasıl çözebiliriz. Bunun çözümünde sebep ve sonuçları daha iyi anlayarak, buna uygun çözümler üretmemiz gerekmiyor mu ? artık….

Millet olarak öyle bir noktaya geldik ki , insanlarımız birbirine tahammül etmeme noktasına nasıl geldik ?

Her ne olursa olsun, insanların “ Allahın verdiği Canı, Allah’tan başka kimse alamaz “ sözünü asla unutmaması gerekiyor.

“Son 10 günde yaşanan bu vahim olaylar bize ne oluyor “ sorusunu kendime ve siz değerli okuyucularıma sormak istiyorum.

Şiddet ve ölüm olaylarının bir an önce çözülmesi, anne ve babaların gerçekleştirdiği olayların çocuklar üstündeki etkisinide göz ardı etmeyip gerekli desteği vermemiz lazım……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Namaz Vakitleri