Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

ÇOK DEGERLİ CANLAR VERİYORUZ KORONA İLLETİNE

Yeni çağın vebası

 

Gün geçmiyor ki, bir yakınımızın, bir ünlü sanatçının bir sağlık profösörünün, ya da çevremizde ki tanıdık birinin, “yeni çağın vebası” olarak adlandırabileceğimiz bu illet corona hastalığına yakalandığını ve tedavi görmeye başladığını veya vefat ettiğini duymayalım…

 

 

Üzüntümüz geri getirmiyor sevdiklerimizi. Daha ne kadar cana mâl olacak bilmiyoruz. Ama bütün sevdiğimiz, değer verdiğimiz, insan gibi insan dediğimiz insanlar bir bir vefat ediyorlar. Canımız acıyor, canlar acıyor ne dense ne konuşulsa bu saatten sonra boş.

    

 

Gerçeği görmek, alışkanlıklarımızdan vazgeçmek bu kadar zor olmasa gerek. Dikkat ediyoruz diyenler bile bu illet hastalığa yakalanıyorlar. Neden demek ki bir yerlerde bir hata bir eksik var yada yapıyoruz. Biz mecbur olmadıkça evden çıkmazsak, yanyanayken maske-mesafe kuralına uyarsak hatta ve hatta yanyana bir kahve sohbet durumlarını ortadan kaldırabilirsek ve hijyene daha dikkat edersek bunun altından kalkamayacağımıza inanmıyorum.

     

Evet hayat standartlarımız belli mecburen çalışacağız mecburen evlerimize ekmek götüreceğiz mecburen alışverişlerimizi yapacağız, fakat yasaklar varsa uyacağız. Hatta bize yasak konmasını bile beklemeden biz kendi kurallarımızı kendimiz koyacağız. Bütün dünya bu salgın hastalık ile mücadele ediyor. Sadece ülke olarak biz değiliz zor durumda olan. İnsanız diyoruz o zaman konuşulanları duyup dinleyeceğiz ki her canlıdan farkımız olduğunu göstereceğiz.

    

Belki bir çok yazı bir çok makale bir çok bilgilendirme yazıları okuduk. Haberleri izledik, birçok sağlık programı izledik. Hatta yeri geldi bir çoğumuz araştırmalar yaptık bu illet hastalık ile ilgili. Peki çözüm neydi aşı mı şu an mümkün olmayan daha doğrusu çaresi olmayan bir hastalık ile mücadele ediyoruz ve maalesef ki çaresi dünyada yok.

    

 O zaman arkadaşlar nedir çaresi?

 

Biliyoruz bir çoğumuz sıkıldık, bir çoğumuz maddi olarak mücadele ediyoruz, hatta bir çoğumuz ailemiz ve sevdiklerimizi göremiyoruz bile. Fakat ilk günden beri evine gidemeyen ailesini göremeyen zor şartlar altında aylardır çalışan Dr. larımız ve sağlık çalışanlarımız var.  Ama şunu hiç unutmayacağız ya hiç göremeyeceğiz onları bu illet hastalığa kurban vereceğiz,  ya da bu hastalığa çözüm bulunana bitene kadar sabırla bekleyip hep beraber sağlıkla çıkacağız bu dönemden.

    

Demem o ki ben değil biz ile devam edersek  bu hayatta sevdiklerimizin ve sevenlerimizin yanında olacağız. Biliyorum ki şimdi bir çoğunuz zaten biz bunları biliyoruz zaten uyguluyoruz diyorsunuz peki sonuç neden böyle. Soralım kendimize nolur düşünelim bu yazıyı okuduktan sonra. Suç yada suçlu aramak değil derdimiz. Gerçek şu ki sevdiklerimizin yanında olmakta olmamakta bizlerin elinde. Evet son karar sizin  ya insan gibi yaşayacağız yada sürünerek öleceğiz.

 

Bu illet hastalık sürecinde emeği geçen ve desteklerini esirgemeyen bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür, vefat edenlere Cenab-ı ALLAH’tan rahmet, hastalarımıza ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.

 

Bu yazım içim çok değerli hemşerim Zeynep Demirel hanımefendiye desteği için çok teşekkür ederim.

 

Sevdikleriniz ve sevenleriniz  için sağlıkla kalın.

 

 

 

 

Namaz Vakitleri