Halil YOLDAŞ

halil.yoldas@hotmail.com

DOKUZ EYLÜL'ÜN BANA HATIRLATTIKLARI

 

İZMİRİN KURTULUŞU

 Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya savaşında yenilen devletlerin safında olduğu için yenilmiş sayıldı ve Sevr anlaşması ile Güzel Anadolu’muz İtilaf devletleri tarafından işgal edildi.

Tarihinde hiç esir olmamış milletimizin üzerinde adeta karabulutlar Düşman çizmeleri  dolaşırken Mustafa Kemal Atatürk Geldikleri gibi giderler diyerek,  Samsunda Yaktığı Özgürlük  Meşalesi Anadolu’nun Her tarafında Yankı buldu. Anadolu işgal eden Emperyalist güçlerin ve iç düşmanların bütün engellemelerine rağmen Kadınıyla erkeği ile yaşlısı ve genci ile türkü Kürdü Lazı Çerkezi kısaca Anadolu halkı ile şanlı bir destan yazıldı ve Emperyalist güçler Geldikleri gibi 9 Eylül 1922 tarhinde  İzmirden denize döküldüler.  9 Eylül Anadolu muzun Düşman  işgalinden Kutuluşu ve Türkiye Cumhuriyetinin Temelinin atıldığı gün olmuştur.. Dokuz eylül Ruhu Bir milletin birlik ve beraberlik içinde olduğu zaman, Düşmanları ne kadar çok ve ne kadar kuvvetli olursa olsun esir  alınamıyacağının ispat edildiği gün olmuştur.. 9 Eylül izmirin Kurtuluşunu tebrik ediyor Allahtan Milletimize Anadolu toprakları üzerinde Kiyamete kadar, Birlik Beraberlik Huzur ve güven  içinde özgürce Bir yaşam diliyorum.  

 

2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR

9 Eylül 2019 Pazartesi Günü 20 Milyonluk Eğitim Ordumuz için Ziller çalıyor. 2019-2020 Eğitim ve öğretim yılımız başlıyor.  Avrupa ülkelerinin çoğunun nüfusundan daha fazla olan 19 Milyon Öğrencimiz ve 1 milyona yakın öğretmenlerimiz, Anne Babalar ve Servislerimiz için adeta bir maraton başlıyor.

Eğitim canımızdan çok sevdiğimiz,  gözbebeğimiz evlatlarımız için ve milletimiz için hayati bir öneme sahiptir.  Yüksek teknoloji çağın bir türlü yakalayamadığımız ve çocuklarımızı çağdaş bir eğitime kavuşturamadığımızı düşününce millet olarak büyük üzüntü içindeyiz.

Bilim, Teknoloji ve eğitilmiş insan gücü Bir millet için hayati öneme sahiptir.Bu yıl  Eğitimden ve Öğretim için her türlü tedbiri almalı her türlü fedakarlığı yapmalı Çağdaş bir eğitim düzeyine mutlaka ulaşmalıyız. Yemeden İçmeden  itibardan tasarruf edilir; Ama Asıl Eğitimden tasarruf edilmez .

2019-2020 Eğitim ve öğretim yılına Başlayan Bütün öğrencilerimize, Öğretmenlerimize Velilerimize hayırlı  ve uğurlu olsun. Sağlık Huzur ve başarı dolu bir yıl olmasını diliyorum..

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

AŞURE GÜNÜ MÜBAREK OLSUN

9 Eylül 2019 pazartesi günü Aşure günü Muharrem ayının 10. günü çok faziletli bir gündür.                            İslam dininden önceki peygamberler içinde çok önemli ve faziletli bir gündür. 10 Muharrem Aşure gününün  Önemini soran sahabilere Peygamberimiz şunları söyledi.

     İbni Abbas (RA): “Kim ki aşure günü oruç tutarsa, Allah ona on bin melek sevabı verir. Kim ki aşure günü oruç tutarsa, Allah ona on bin hac, on bin umre ve on bin şehit sevabı verir. Kim ki aşure gününde bir yetimi sevindirirse, Allah ona o yetimini başındaki kıl sayısınca derece verir. Kim ki aşure gününün gecesi bir mümini yedirip içirirse, sanki bütün Ümmet-i Muhammed’i yedirip içirmiş ve doyurmuşçasına sevaba nail olur.” Hz Peygamber (SAV)’in bu sözleri üzerine Ashab-ı Kiram dediler ki:  “Ey Allah’ın Rasülü! Aşure günü İslam’dan önceki ümmetler için de şerefli miydi?”

Hz Peygamber (SAV) şöyle cevap verdiler:

“Evet. Allah cc Aşure Günü:

 1-Allah, göklerle yeri aşure günü yarattı.

2-Dağlarla denizleri aşure günü yarattı.

3-Levh ile kalemi aşure günü yarattı.           

4-Âdem (AS)’ı aşure günü yarattı.

5- Havva anamızı aşure günü yarattı.

6-Cenneti aşure günü yarattı.

7-Âdem ile Havva’yı aşure günü cennete koydu.

8- İbrahim (AS) aşure günü doğdu ve Nemrut’un ateşinden aşure günü kurtuldu.

9-Yine İbrahim (AS) oğlu İsmail (AS)’ı kurban etmekle o gün vazifelendirildi.

10-İsmail (AS) o gün kurban edilmekten kurtuldu.

11-Firavun o gün boğuldu.

12-Eyüp (AS) bütün musibetlerden aşure günü kurtuldu.

13-Allah Âdem (AS)’ın duasını aşure günü kabul etti.

14-Davut (AS)’ın zellesini aşure günü bağışladı.

15- Süleyman (AS)’a aşure günü saltanatı verdi.

16-İsa (AS) aşure günü doğdu.

17-İdris (AS) ve İsa (AS) o gün sema’ya yükseltildiler.

18-Kıyamet o gün kopacaktır.”

Bizler Böylesine faziletli bir günü ihya etmeli, İbadetler yapmalı, hayır ve iyiliklerle geçirmeli. Kırgınlıkları Küskünlükleri bırakarak KARDEŞ olduğumuzu unutmamalıyız. 9 Eylül 2019 Pazartesi gününe rastlayam Aşure günümüzü tebrik eder hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

KERBELA! MÜSLÜMANLARIN KARA GÜNÜ..

9 Eylül 2019 Kerbelayı hatırlatan En hüzünlü bir gün. Peygamberimizin Torunu Hz. Hüseynin Yezit tarafından Şehit edilişin yıl dönümü.15 asırdır Müslümanların Yüreğinde kanayan yaranın başlangıç  günü ..

10Muharrem (9.Eylül 2019) Hz. Hüseyin Efendimiz’in şahadetinin yıldönümü. Hicretin 61. yılının 10 Muharrem günü Hz. Hüseyin ve yanında bulunan bir avuç insan (100 civarında) 5 bin kişilik Yezid ordusu tarafından kuşatılarak bugün Irak toprakları içerisinde kalan Kerbela’da ŞEHİT edildiler ( hunharca katledildiler). Bu normal bir cinayet değildi. Katledilen Peygamberimizin sevgili torunuydu. Onun katli, değil bir peygamber torununa, hiçbir insana, hatta bir canlıya dahi reva görülemeyecek hunharlıkta gerçekleştirilmişti. Kerbelâ, İslam dünyasında, bütün müslümanların asırlardır dinmeyen ortak hüznü ve ortak kederidir. Mezhebi, ne olursa olsun, kalbinde iman taşıyan, Rasulüllah Efendimizi, seven Onun  ehl-i beytini sevip sayıp onlara muhabbet besleyen her Müslümanın ortak acısı ve kederidir. Kerbela olayı Müslümanların hafızasına adeta silinmez bir biçimde kazındı.

Başta Müslüman Anadolu halkı olmak üzere birçok Müslüman milletler,10 Muharrem Aşure günü Hz. Hüseyin’i  Şehadeti kendi öz evinden çıkmış kendi cenazesi bilerek, onun adına âşûreler kaynatıp dağıttırlar. Müslümanlar  Kerbela’da Şehit olanların  hatırasını zihinlerde taze tutmak için çocuklarının adını Hüseyin ve Zeynep koymaya özen gösterdiler. Özetle Hz. Hüseyin, bütün Müslümanların gönüllerinde yer tutan ortak sembollerden biri olmuştu. Bugün bize düşen, Kerbelâ’yı doğru okumak, doğru anlamaktır. Onu tarihte yaşanmış bir olaya, sıradan bir hâdiseye dönüştürmemektir. Bu müessif olaydan dersler ve ibretler çıkarmaktır.  Anadolu da ve İslam dünyasında yeni kerbelalar meydana gelmemesi için çok ferasetli davranmalıyız. Bütün Müslümanların Birlik , Beraberlik ve Kardeşlik  duygusu ve şuuru ile  gelecek nesillere örnek olmaya çalışmalı ve yeni Kerbelalar meydana gelmemesi için gayret etmeliyiz. Kerbelada Şehit edilen Hz. Hüsyin ve arkadaşlarını Allahtan rahmet diliyorum..Mekanları Cennet olsun.. 

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Namaz Vakitleri