Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

31 Mart Yerel seçimlerini iyisiyle kötüsüyle tamamlamaya çalışıldığı şu günlerde eski Cumhurbaşkanı ve Başbakanlarımızdan Süleyman Demirel’in meşhur söylemi “ 24 saat siyaset için uzun bir süredir “ sözü her zaman olduğu gibi bu günlerde de yine hafızalarda  yer edindi.

 

“Bu seçimlerin bence galibi yok bazı iller ve ilçelerin dışında, İYİ  Parti ve AK Parti’nin aldığı sonuçlar dikkatimi çekti. İYİ Parti millet ittifakı ile girdiği hiç bir ilde başarı elde edemedi. İttifak olarak aldığı oylar ise CHP’ye yaramış gibi gözüktü. Genel Seçimlerde aldıkları oy oranı yüzde 11’lerden 6 ‘lara kadar düştü. AK Parti’de kendi içerisinde seçim sonuçlarından dolayı büyük bir şaşkınlık içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hitabı ve eşi ile birlikte yanlız çıktıkları, balkon konuşması genel merkez önünde toplanan partililere ne kadar olumlu göstermeye çalışsa da Erdoğan’ı bayağı üzmüş gibi gözüktü. Bu söylemlerine de yansıdı..

 

“ Hatayı kimsede değil, kendimizde aramalıyız” sözü ise bazı partili ve il Başkanlarına üstü örtülü bir mesajdı. Ben yakın zamanda AK Parti içerisinde yeni bir oluşum bekliyorum. Kimi istifalar kimi ise görevden almalar ve Bakanlarda dahil değişimler olacaktır. Önümüzde ki günlerde toplanacak Parti meclis toplantılarında bu olayların gecikmeden yapılacağını ve Bakanlarda dahil olmak üzere bir sonraki seçimlere ve 2023 yılına ülkeyi hazırlayacak kadroların oluşacağını düşünüyorum.

 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Rusya gezisi sırasında yaptığı açıklamadaki şu sözleri;  “Milletim ile Gönül Bağınımızı Koparanlar bunun hesabını ağır ödeyecekler ve Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak” demeside sözlerimi tasdik eder nitelikte olmuştur

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapılan itirazların  sonucunun ne olacağı ve ne gibi değişiklikler yaşanıp yaşanmayacağı belli olduktan sonra yukarıda bahsettiğim değişimler yaşanacak diye bekliyorum. AK Parti ve CHP milletvekillerinin itiraz olan bölgeler ve sandık başındaki nöbeti ise devam ediyor. Bakalım bu olay nasıl sonuçlanacak.

 

Bu seçimlerin sonuçlarından bütün partilerin bir ders çıkarıp, yeni yol haritalarını belirleyeceği bir netice doğurdu gibi duruyor.

 

Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni parti söylentileri ve Eski İçişleri Bakanlarından Mehmet Ağar’ın, yeni kabinede görev alacaklar arasında geçtiği kulislerde dolaşıyor.

 

Bakalım görelim neler olacak !