Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

HARPUT EVLİYALAR ŞEHRİ

Bu yazımda siz değerli okuyuculara "Evliyalar şehri" 4 bin yıllık geçmişe sahip, 13 medeniyetin izini bünyesinde barındıran Elazığ’da bulunan Osmanlı Derebeyliklerinden olan Harput’tan bahsedeceğim

Tarihi, kültürü ve zengin mutfağıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Elazığ'ın tarihi evliyalar kenti Harput, UNESCO "Dünya Kültür Mirası" geçici listesine dahil edilmişti.

 

Çocukluk yıllarımda büyüklerimiz Cuma ve Bayram namazlarımızı eda etmek için özellikle oraya götürürlerdi. Neden Elazığ değil de Harput diye kendi kendime ilk zamanlarda bu soruyu kendime çok sormuştum. İşin güzel yanı ise sadece Elazığ’dan değil, gezmek için ülkenin dört bir yanından gelenlerde özellikle orayı tercih ediyordu. Çocukluk dönemi bitip biraz daha büyüyünce rahmetli dedem ve amcalarıma sordum? Neden Harput diye cevabı çok kolay verdiler; Çünkü “Harput Evliyalar “şehri dediler.

 

Özellikle bir bayram namazı sonrası büyüklerimden Evliyaların kabirlerini ziyaret etmek istediğimi söyleyince beni gezdirmeye en çok etkilendiğim ve manevi haz duyduğum Arap Baba’dan başladı. Orada gördüğüm evliyanın tabutun içi de dış görüntüsünden daha etkileyiciydi. Türbenin görevlisi tabutu kaldırdığında muhterem zatın alt kısmı örtülü üst kısmında ise vücudundaki deriler halen üzerinde duruyordu. Diğer evliyaların ( Anguzu baba, Üryan baba ) türbeleride beni çok etkileyen yerlerdi.

 

Dönüşte beni gezdiren büyüğümüm anlattığı rivayette yukarıda yazdığım anılarımı destekleyecek nitelikteydi. Harput’tan aşağı doğru salına salına inerken, Dinle dedi o zaman başladı anlatmaya;

Rivayetin başlığı “ ÜÇ ALPERENDİ “

Harput' un üç yanını, üç yüce dağ gibi bekleyen üç alperen 'in hikâyesi bu. Anguzu Baba, Üryan Baba, Feth-Ahmet Baba.

Bunlar üç kardeştirler. Üçü de şehit düşmüştür. Harput'u gâvurlar almaya kalktığında, bunlar yeşil sarıkları ile kendilerine bağlı manevî ordularını ayaklandırarak karşı durmuşlardır. Onun için Harput hiçbir zaman kafir eline düşmemiş, işgal görmemiştir.

Gelecekte de Harput hiçbir zaman alınmayacaktır. Çünkü, üç yanında manevî orduları ile bu mübarek üç şehit, Harput' u beklemektedir. Hatta seferberlikten sonra buralara Rus yaklaştığı zaman onlar Moskof'un gözüne görünmüş, onları geri püskürtmüşlerdir.

Rus komutanına: "Neden Harput' u zaptetmeye gitmedin?" demişler de kâfir titremiş:

-Vallahi, Türk bize oradan yeşil kolunu çıkardı da onun üzerine gidemedik, diye cevap vermiş.

ALLAH hepsinden razı mekanları cennet olsun. Onların suyu hürmetine ülkemiz ve bizler onların duaları ile ayakta duruyoruz.

Selam ve Saygılarımla…

 

 

 

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri