Halil YOLDAŞ

halil.yoldas@hotmail.com

MÜJDELER OLSUN

11 Ayın Sultanı “RAMAZAN ayı” geliyor. Onu karşılamaya hazır mıyız?.

Manevi hastalıklarımızın doruğa ulaştığı, Birlik ve beraberliğimizi kardeşliğimizi tehlike düşüren olayların yaşandığı bir zaman diliminde, Bizleri bu manevi hastalıklardan kurtaracak, Bir nimete kavuşmak üzereyiz, buna hazır mıyız?

 Evveli Rahmet, ortası Mağfiret sonu da Cehennemden azat olarak müjdelenen Ramazan ayına girmek üzereyiz bu nimeti karşılamaya hazır mıyız?

Mübarek Ramazan ayının gölgesi üzerimize düştü. Onu bize, bizi ona kavuşturan Allah’a hamdolsun. 5.Mayıs 2019 Pazar günü Teravih namazına başlyoruz..6 Mayız 2019 Pazartesi günü Ramazan Orucuna Başlıyoruz, Hazırmıyız.

  Ne verimli bir zemin, ne bereketli bir zaman dilimidir, Bu nimetten istifade etmeye hazır mıyız.?

Nasıl ki Baharda bitkilerin yeşermesi, gelişip büyümesi için nisan yağmuru ne ise; manevi hastalılarımızı tedavi edecek amellerimizin, iba¬detlerimizin bire bin, bire on bin, Kadir gecesi gibi gecelerde ise bire otuz bin karşılık görmesi için de Ramazan ayı odur.

Ramazan ayı, ahiret ticareti için açılmış bir sergi, kurulmuş bir pazardır. Aynı zamanda Allah’ın Rububiyet saltanatı karşısında, insanlığın Kulluk ve ibadetleriyle resmi geçit yapması için ilan edilmiş bir bayramdır.

Peygamberimizin Müjdelediği gibi“Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurularak bağlanır. Cehennemin kapıları kapatılır, hiçbir kapısı açılmaz. Cennet kapıları ise sonuna kadar açılır, hiçbirisi kapalı tutulmaz. Her Müslüman’ın kalbinde hissettiği bir ses yükselir.

-Ey iyiliklere istekli olanlar, hayra yönelin! Ey kötülüğe arzu duyanlar, kendinizi tutun!

Allah’ın bu gece cehennemden kurtardığı pek çok kimseler olacaktır. Gafil olmayın, Nimetlere kavuşanlardan olun. Bu hal Ramazan’ın bütün gecelerinde tekrarlanır.”

RAMAZAN AYINI ÜMİT KAPISI YAPAN NİMETLER NELERDİR?

1-Ramazan ayında oruç farz kılınmıştır,

2-Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır,

3-Bu ayda semanın ve cennetin kapıları açılmakta ve Cehennemin kapıları da kapanmaktadır,

4-Şeytanlar ve cinlerin azgınları bu ayda zincire vurulmaktadır,

5-Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesi vardır,

7-Bu Ayda Allah(cc), samimiyetle kendisine yönelen kullarını bağışlamaktadır,

8-Ramazan ayında kılınan nafile ibadetlere, diğer aylarda kılınan farzların sevabı verilecek; Ramazan ayında kılınan farzlara ise diğer aylarda kılınan 70 farz sevabı tahsis edilecektir.

Gelin kendimize bir iyilik yapalım BU RAHMET DOLU AYI GAFLETLE GEÇİRMEYELİM.

Ramazan ayı, bizim için tefekkür ve muhasebe ayı olsun. İnsanlar geçmişi, geleceği ve bu günü düşünerek ölmeden önce kendilerini hesaba çekerler.

Ramazan Ayı bizim için 1-Tövbe-istiğfar ve Hatalardan dönüş ayı olsun.( İnsanlar, hatalarından dönerler, Allah’a sığınırlar, Ondan bağış isterler ve kabul edilmelerini beklerler. Kullar birbirlerinden özür dilerler, helallik isterler.

2-Sabır ayı, nefse hâkimiyeti sağlama ayı olsun. (Bencilliğin ruhumuzda deli bir tay gibi şahlandığı bir zamanda onu dizginleyecek nimetlere kavuşma ayı olsun.)

3-Sevgi ve kardeşlik ayı olsun. (Muhabbet ve kardeşliği başı ve başkanı olan şefkat peygamberine izinden ve sözünden ayrılmayacağımıza dair söz verme ayı olsun.)

4-Kur’an öğrenme, meal ve tefsirleriyle birlikte onu okuma ayı olsun. (ilk emri oku olan bir dinin mensupları olarak oku okuyamamak ne kadar derin bir yara, Ramazan Ayı bu yaramızı tedaviye başlama ayımız olsun)

DİKKAT! RAMAZAN AYI KİMİLERİ İÇİN RAHMET, KİMİLERİ İÇİN DE AZAP AYI OLABİLİR!

Rahmet, Mağfiret ve Hidayet nimetleri ile bize doğru Şefkatle Yaklaşan Ramazan Ayını, Eğer Müslümanlar bu hürmeti göstermez, oruçlarımızla, zekâtlarımızla, namazlarımızla, güzel ahlaklarımızla yani helallerle yetinip haramlardan uzak durmakla Ramazan ayının hakkını vermezsek, vermek için gayret göstermezsek; bu nimet, mağfiret, rahmet ve bereket ayı bizler için azap ve felaket ayı olabilir.

Allah rızası için bu Ramazan ayını gelin iyi değerlendirelim. Bu fırsatı da kaçırmayalım. Nitekim Ayeti kerimde ”Kur’an, müminlere rahmet ve şifadır. Ama ona inanmayan veya inanıp ta onun prensipleriyle oturup kalkmayanlara da zarar ve ziyandır. Kur’an böylelerini “zalimler” olarak nitelemektedir.[isra: 28]

Neden? Çünkü Kur’an, Allah’ın emri ve kelamıdır. Allah’ın emrine kulak asmamanın veya sözünü dinlememenin cezasıyla, başkasını dinlememenin cezası bir değildir.

Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun, Allah hepimizi bağışlasın, milletimizi, devletimizi, ülkemizi ve bütün insanlığı Maddi ve manevi hastalılardan, terör belasından ve diğer belalardan korusun, muhafaza etsin. Aile efradınızla beraber sağlık ve huzur içerisinde ramazanı layıkı ile yaşamayı nasip etsin.Selam ve dua ile.

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri