Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

SEÇMEN VATANDAŞ ŞAŞKIN

31 Mart seçimlerine kısa bir süre kala, siyasi partiler ve adaylar son viraja girdi.

Aday belirleme sürecinde bazı partilerin yaşadığı mevcut Belediye Başkanları ve PM merkezlerinin belirlediği adaylar üzerinden yaşanan spekülasyonlar, vatandaşı şaşkına cevirdi. Küskünler, üye geçişleri veya transferleri, projeler ile son buldu gibi gözükse de seçmen hala ne yapacağına seçim günü karar verecek gibi gözüküyor. adaylar bu süreçte çalışmalarını gece gündüz demeden sürdürüyor.

Oluşan ittifaklar, içerisinde bulunan partilerin bazılarına sempati bazılarına da anti sempatik bir bakışı olan vatandaşlar kalıplaşmış takım tutar gibi parti tutan seçmen kavramını belli bir seviyeye düşürmüş gibi..

Özellikle kalıplaşmış bu fikirlere sahip seçmen sayısı yüksek olan illerden birisi olan İzmir’de sonuçların aşağı yukarı belli olan ilçelerin dışında  süprizlere gebe olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.

Otuz ilçeye sahip İzmir’de Konak, Karşıyaka, Balçova, Bornova, Seferihisar, Urla, Çiğli, Foça, gibi ilçelerin dışında geri kalan bölgelerde kıran kırana bir yarış olacağını düşünüyorum.

Şaşkınlığa sebep olan birkaç örneği şöyle açıklayabilirim.; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun aday olmayacağını söyleyip,  aday belirlenince aday olacağını açıkladıktan sonra genel merkez ile görüşerek vazgeçmesi, Büyükşehir adayı Tunç Soyer’in babası üzerinden yapılan söylemler, CHP’li seçmenler içerinde bazı kesimin HDP’ye olan bakışı, aday olarak açıklanıp sonrasında adaylığı alınanlar, her ne kadar genel seçim olmasa da halkın öyle bakıp, oyunu kullanıyor olması, Suriyeli göçmenler ve ekonomik sorunlar, ithal aday gibi söylemler halkın yüksek sesle dillendirdikleri ile hizmet anlamında ki beklentilerin, 31 Mart  yerel seçimlerine etkisinin ne olacağı ve  vatandaşın bu şaşkınlığının sandıkta ortaya çıkacak sonucu merakla bekliyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  İzmir’de yaptıkları seçim  gezilerinin sonuca  ne kadar etkisi olacağına bakmak gerekiyor.