Medine BAYKAŞ

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ

İşi yapacak oranda yeteri kadar güç ve yetenek bulunmadıkça, başkalarının küçük yardımlarıyla sürekli ve büyük bir iş yürütülemez…

 

Hangi çağda söylenmiş olursa olsun Atalarımızdan bizlere miras kalan ata sözlerimiz, Corona Virüs –Covit 19 Küresel Salgınında da hislerimize tercüman olmuştur. Ekonomiden sosyal hayatımıza kadar birçok alanı olumsuz etkileyen; 2020 yılında umutlarımızı, hayallerimizi, sevdiklerimizi elimizden alan; bizi korku ve endişeye sevk eden bu yılı seve seve uğurluyoruz.

Bu süreci herkes kendi öz benliğiyle, becerileriyle, yetenekleriyle, bilgisiyle, kendi kaynaklarıyla atlatacaktır…Destekler, yardımlar düzenin devamı için yeterli olmadığında, değirmeniniz taşıma suyla dönmeyecektir…yine değirmeninize su kanalı açacak olan, su yolları bulacak olan, kaynak sağlayacak olan sizsiniz…ben değişemem, benim beklentilerim var, bir yaşam standardım var diyen kişilerin öncelikleri nasılda değişiyor hep birlikte deneyimlemekteyiz.

Hepimizin değişmesi dönüşmesi için karşımıza çıkan ilahi plandır belki de bu yaşadıklarımız…

Kirasını ödemek için restoranında kışlık ev tekstili satışına başlayan, haberlere konu olan esnafın zekası ve dönüşmekteki hızı taktire şayandır.

Belki de bu dönem kendi yetenek ve güçlerinizi tanımanıza imkan sağlayacak, sizi ya kendinizle barıştıracak yada kendinize küstürecektir. Kendinizi yetersiz hissedip geliştirmeye odaklanabilir, eksiklerinizi tespit edebilir, içinizdeki cevheri ortaya çıkarabilirsiniz. Sorunlarla mücadele etme, çözüm yolları geliştirme, sorunların üzerinden bir yarış atı gibi zıplayıp geçmek tamamen size bağlıdır…bu süreçte ben yerine biz diye hareket edebilen, fedakarlık gösterebilen, ilahi düzenin desteğini bulacaktır.

Evlatlarını koruyup kollayan anne babaların duaları, destekleri bu süreci atlatmamızda beklenen aşı kadar önemlidir.

Aile olmanın önemi, aile olarak kalmaktan geçer…İşte bu dönem de eş,evlat, kardeş, anne, baba, yiğen, kuzen vs…kendini gösterir.

Çocuğun almak istediği ayakkabıda ısrar ediyorsa, eşin hala o pahalı parfümü kullanıp eşya değiştirmekten vazgeçmiyorsa, sen hala araba modellerine bakıyorsan…bu süreçte şanslı olan kesimdesin demektir…Dikkat et değirmeninin kaynağı kurumasın…kaynaklarını iyi koru…

Kiranı ödemekte zorlanıyorsan, ödenmemiş faturaların biriktiyse, markete gittiğinde tane ile alıp, alış veriş listenin dışına çıkmıyorsan; belli ki sürece hazırlıksız yakalanmışsın…anne ve baban sağ ise imdadına yetişiyorsa, eşin parfüm yerine artık eve dezenfektan alıyorsa umut  var demektir…

Yüzümüzde maske, ceplerimizde dezenfektan ve kolonyalarla çıktığımız bu yolun sonu elbet sağlıklı günlere varacaktır.

Anne babalar emekli maaşlarıyla çocuklarının iş yeri kirasına destek olduğu sürece değirmenler dönecek, bu zor günler geçecektir.

Eşler tavuğun yanına pilav yapıp, çocuklar katık etmeyi bildikçe o ödenmeyen faturalar bir bir ödenecektir.

Yeni yılın hepimize öncelikle sağlık getirmesini diliyorum…

Namaz Vakitleri