Ergun Dur

VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR

Vatan sevgisi bayrak sevgisi bizim yüce duygularımız arasındadır

İnsanlık tarihi boyunca milli birlik ve beraberlik  önemli yapı taşı olmazsa olmazımızdır. O yüzdendir ki vatan kavramındaki birlik beraberlik , beraberinde vatan sevgisi imandandır denmiştir. Milleti millet yapar bu kavram. Tabi farklı kültürler ve medeniyetler ayrılığımız değil, aksine zenginliğimizdir. Envai çiçeklerin olduğu bir çiçek bahçesidir. Tunceli Dersim ne fark eder… Burası Türk toprakları..Bak da gör atalarının miraslarını… Türk ü ,Kürdü, Lazı, Çerkezi, Boşnağı biz bir aileyiz. Bu Vatan Bizim.,,Bu o kadar önemlidir ki birliğini ve beraberliğini tesis edemeyen oluşturamayan toplumlar, iz ve adres bırakamadan tarihin sahnesinde kaybolup, silinip gitmişlerdir. Birlik, beraberlik ve hoşgörü olmayan toplumlarda “Böl,parçala,yut veya yönet” kaidesi ortaya çıkar. Ülkemiz çok zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Devlet kurulumu neredeyse tarih ile denktir. Bu başarı vatan sevgisini namus gibi görmek, bir karışına dahi göz dikene tahammül etmemekten ve canı pahasına korumaktan geçer. Örnekleri o kadar fazladır ki bu sütünlar kifayetsiz kalır.Dünyanın en güzel coğrafyasında ve en stratejik noktasında yurt tutmuşsanız eğer, dünyanın güçlüleri sizi rahat bırakmazlar. Nitekim bırakmıyorlar ve hiçbir zaman da bırakmayacaklar. İnancımız bize birlik ve beraberlik içinde hareket etmemizi tavsiye eder. Atalarımız, ecdadımız, tarih boyunca büyük işler başarmış, vatanımıza ve milletimize yönelen tehlikeleri de bu sayede etkisiz hale getirmiştir. Tarihte eşine ender rastlanan pek çok zaferler kazanmış olan milletimiz, çok yakın bir geçmişte Çanakkale Savaşı’nda büyük bir kahramanlık destanı yazarak, tarihine yeni ve muhteşem yeni bir sayfa eklemiş, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birisini daha sergilemiştir. Unutmayalım ki, tarih boyunca bizi ayakta tutan, milli ve manevî değerlerimizdir. Dün olduğu gibi bugün de, birlik ve beraberliğimizi bozmaya, kutsal değerlerimizi sarsmaya çalışanlar alacaktır. Bu çabalar, sağduyu sahibi milletimizin sağlam ve sarsılmaz imanı karşısında elbette başarıya ulaşamayacaktır.Ama sürekli bu güzide vatanımız ile ilgili hesabı olan şer güçler etnik,mezhep vs gibi hassas konulardan tefrika ve nifak çıkarmışlardır ve çıkarmaya devam da edeceklerdir. Bundan önce başaramadılar bundan sonra da başaramayacaklardır. Bu vatan topraklarında nefes alan, ekmeğini yiyen suyunu içen, bayrağımızın bahşettiği hürriyet ve istiklal ikliminde gezip dolaşan herkesin bayrağımıza saygı, sevgi ve ihtimam göstermesinin inancımız ve milli bir vazife, görev olduğu unutulmamalıdır. Ezanlar onun gölgesinde hür bir şekilde okunur. Can ve mal güvenliğimiz, onurumuz, namusumuz, serbestçe ve huzurla yapacağımız ibadetlerimiz bayrağımızın göklerde dalgalandığı topraklarda korunduğu hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Nitekim istiklal şairimiz de şöyle sesleniyor:

Dalgalan sende şafaklar gibi ey şanlı hilal

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal

Ebediyen sana yok ,ırkıma yok izmihlal

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet,

Hakkıdır Hakk a tapan milletimin istiklal

   Vatanımızın bekasını istemeyen bir takım güçler gizli açık hileleri ile ve içimizde ki taşeronları ile vatanımızı bölmek birbirine düşürmek ve ülkemizi parçalamak gibi hayallere kapıldığını üzülerek görmekteyiz. Bilinmelidir ki, kimden nereden ve hangi taraftan gelirse gelsin bu güzide halkımız kanının son damlasına kadar ve gerekirse canımızı feda ederek bu hainlere karşı koymaya ve şehitlik mertebesine ulaşmaya hazırdır. Şairin dediği gibi

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor;

Bir hilal uğruna yarab ne güneşler batıyor.

Vatan sevgisi ahlakta iyiliği, ahlakta iyilik de vatan sevgisini meydana getirir. Bayrak, vatan ve toprak sevgisi anne baba sevgisi kadar doğaldır.

Şu meşhur sözle yazığı sonlandırmak doğru olacaktır. “şahsınıza kötülük eden bir düşmanı affediniz, lakin vatanınıza ve milletinize kötülük eden bir kimseyi asla affetmeyiniz.”