Halil YOLDAŞ

halil.yoldas@hotmail.com

ZİLLER HEPİMİZ İÇİN ÇALIYOR. HAYDİ, DERS BAŞINA.

Hasretle beklediğimiz Öğretmen, Öğrenci ve Kitaplar buluşacak hasret bitecek

Verimli toprakların suya, Meyveye durmuş ürünlerin Güneşe, Coşkun gönüllerin sevgiliye hasreti gibi, Canımızın yongası evlatlarımızın da Eğitime,  Sevgili öğrencilerimizin Okula kavuşmalarına az kaldı. Ziller çalacak, Sınıflar açılacak ve sıralar dolacak inşallah. Okullarımız cıvıl, cıvıl olacak. Hasretle beklediğimiz Öğretmen, Öğrenci ve Kitaplar buluşacak hasret bitecek.

Eğitim ve Öğretimde hedef, önceden belirlenen, kazanılması gereken bilgi ve davranışların bir Plan ve programla ve Öğrencilere kazandırılması ve uygulanır hale getirilmesidir. Öğrencilerimizin her kademede Maddi, Manevi, Bilimsel ve Sosyolojik ihtiyaçları belirlenmeli ve ona göre eğitim ve öğretim yapılmalı. Her alanda ihtiyaçlar, bilgiler, Metotlar ve uygulamalar güncelleştirilmelidir. 

Eskileri güncelleştirmeden tekrar etmek, Kes- yapıştır metoduyla hazırlanan programlar olmamalıdır.

Öğrencilerimizin, Öğretmenlerimizin ve velilerin, maddi manevi ve bilimsel ihtiyaçları ve birikimleri gözden geçirilmelidir. Salgın hastalık nedeniyle, Eğitim ve Öğretim yuvalarımız birleşenlerinden uzak kaldılar. Büyük boşluklar meydana geldi. O boşluklar mutlaka bilimsel metotlarla doldurulmalıdır.

                                                                  **********************

Ülke olarak Çevremizde meydana gelen büyük olaylar hiç şüphesiz bizleri de derinden etkiledi. Öğrencilerimizi, Gençlerimizi, Velilerimizi, Eğitim bileşenlerimizi, ÖĞRENDİKLERMİZİ, hayata uygulama biçimini sorgulamaya başladı. Yani bu eğitim yılı başlarken NEREDE KALMIŞTIK diye başlayamayız. Olup bitenleri gerçek bir analizle anlatmalı, umutsuzluğa kapılmamak için gerçekçi çözümleri öğrencilerimize özellikle Gençlerimize sunmalıyız. Bunu hamasi söylemlerle değil,  bilimsel metotlarla anlatmalı ve ikna etmeliyiz.  Gençlerimizin geleceğe Umutla, Ümitle,  İnanarak bakmalarını sağlamalıyız. Özellikle öğrencilerimizin Kendisine, Ülkesine, Milletine ve Devletine güvenerek sahip çıkmasını sağlamalıyız.

Unutmayalım ki insanlığın ve en büyük düşmanları CEHALET VE ÇARESİZLİKTİR (yoksulluktur). Besmele ile başlamalı Yeni Eğitim ve öğretim yılımıza.

Toplum olarak bilmediklerimizi öğrenmeye, Sorunlarımızı saklamadan paylaşarak bilmeye ve çözüm yollarını bilimsel metotlarla üretmeye başlamaya hazırmıyız?  Bir olursak ve bölüşürsek Beraber büyürüz, İri oluruz diri oluruz ve mutlu oluruz. Ayrılırsak, Bölünürsek, Zayıflar ve yok oluruz. Güzel ve ümit var sonuçları Öğrencilerimize, Gençlerimize gösterebilir ve onları sevindirebiliriz. Gençlerimizin geleceğe öz vatanlarında mutlu ve huzurlu yaşama hayalleri kurmalarını sağlaya biliriz. HAYDİ, ZİL ÇALDI DERS BAŞINA. Rabbimiz ilk emrini uygulamaya. HAYDİ “OKU”MAYA. Selam ve dua ile.    halil.yoldas@hotmail.com