İzQ'da İlk İnovasyon Liderleri Sertifikalarını Aldı

İzQ'da İlk İnovasyon Liderleri Sertifikalarını Aldı

İzQ İnovasyon Liderliği” ve İzQ Girişim Mentorluğu programlarının sertifika töreni düzenlendi

İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezleri’nin inovasyon odaklı faaliyetleri kapsamında, T.C.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi (UNDP) işbirliği ile düzenlenen “İzQ İnovasyon Liderliği” ve “İzQ Girişim Mentorluğu” programlarının sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzQ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emre Kızılgüneşler; “İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezlerimiz’in fiziki olarak hayata geçmesine ilişkin çalışmalarımıza paralel olarak eğitimler, uzun süreli programlar, hackathon ve zirve benzeri etkinliklerimiz  tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, sertifika törenini gerçekleştirdiğimiz “İzQ İnovasyon Liderliği” ve “İzQ Girişim Mentorluğu” programları, bu merkezlerimizin kilit taşları olarak hazırlandı. Bu programlar ile İzmir ve ülkemizdeki inovasyon ve girişimcilik farkındalığının artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

 

Şirket içi inovasyon liderleri yetiştirme ve kurum içi girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılma anlayışının iş dünyasında hızla yayıldığının altını çizen Kızılgüneşler, “İzQ olarak, gerek kurum içi gerek kurum dışı girişimcilerin her biri ekosisteme önemli katkı sağlıyor. Her girişimcinin projesi, yeni bir düşünme tarzının yolunu açıyor. Bu nedenle her fikrin dikkatle dinlenmesi ve gelecek vaad eden projelerin olgunlaştırılması gerekiyor” dedi.

 

Kızılgüneşler, İzQ etkinlikleri kapsamında, 1,5 yıl içinde pandemi koşullarına rağmen 5.000’in üzerinde dinleyici ile buluştuklarını, 84 mentor yetiştirildiğini, 17 mentee için inovasyon yol haritası hazırlandığını ve 10 girişimcinin büyüme hızlandırıcı programına alındığını sözlerine ekledi. Kızılgüneşler, ayrıca 200’ün üzerinde girişimcinin düzenlenen hackathon ve ideathonlara katıldığını ifade etti.

 

“İzQ İnovasyon Liderliği” ve “İzQ Girişim Mentorluğu” programlarının sertifika töreninde bir konuşma gerçekleştiren UNDP Türkiye Muhkim Temsilcisi Louisa Vinton, UNDP olarak İzQ’nun girişimcilik ve inovasyon ekosistemini güçlendiren bütüncül yaklaşımını, sürdürülebilir kalkınma gündeminin hayata geçmesi adına çok önemli bulduğunu ifade etti. Vinton, “Hem kamu hem de özel sektörün inovasyonu konuştuğunu, yaptığımız görüşmelerde inovasyonun gerçekte ne olduğunu, özellikle gençlerin yeni fikirlerine dayanan dünyayı değiştirecek ürün ve hizmetlere dönüşmesinin önemine tanık olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

Pandemi sürecinin inovasyonun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğinin altını çizen Vinton, “Pandemi, global hareketliliğin kısıtlandığı, hepimizin evlere kapandığı bir dönem oldu. Özellikle özel sektör ve iş dünyasının, yenilikçi ve kapsayıcı, kimseyi geride bırakmayan iş fikirlerini ortaya koyma fırsatı yakaladığı önemli bir süreç yaşandı” dedi.

 

İzQ İNOVASYON LİDERLİĞİ PROGRAMI

3 Mayıs – 2 Temmuz 2021 tarihlerinde 21 katılımcıyla yürütülen “İzQ İnovasyon Liderliği” programında, Kurumsal İnovasyon ve Girişimci Kurumlar, İş Model Analizi, İnovasyon Stratejisi, İnovasyon Portföy Yaklaşımı, Kurum içi Girişimcilik, Açık İnovasyon ve Teoriden Uygulamaya konularında teorik eğitimler düzenlendi. Teorik eğitimlerin yanısıra; Mevcut Durum Değerlendirme: Yenilikçi bir Şirket Miyiz?, Mevcut ve Gelecek İş Modeli, Odak Alanları Belirleme, İnovasyon Portföy Haritalaması, Fikir Üretimi Mentor Senaryoları, İhtiyaç Alanı ve PoC Tasarımı, Mentor Senaryoları ve Bir Sonraki Adımlar konularında atölye çalışmalarının yapıldığı program kapsamında, her hafta MasterClass konuşmacılarının katılımcılara deneyimlerini aktardığı görüşmeler de gerçekleştirildi.

 

İzQ GİRİŞİM MENTORLUĞU PROGRAMI

3 – 29 Haziran 2021 tarihlerinde 22 katılımcıyla yürütülen “İzQ Girişim Mentorluğu” programında ise yeni iş modelleri ve trendler, teknolojiler ve krizlerin etkisinde günümüzde inovasyon ve girişimciliğin önemi, mentorluğun ve inovasyonun tanımları, girişimcilik ve inovasyon ekosistemi, Startup fonlaması, yatırımcı beklentileri ve yatırım hazırlığında mentora düşen roller, yenilikçi iş fikirleri üretmek ve geliştirmek, değer önerisi oluşturma, yalın kanvas ve iş modeli kanvası konularında eğitimlerle birlikte bire bir mentorluk seansları düzenlendi.

Kategorideki diğer haberler