Halil YOLDAŞ

halil.yoldas@hotmail.com

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER! 

GENÇLİĞİN SESSİZ ÇIĞLIĞI      

İnsanlar bir şeye, aklındaki, kalbindeki ve ruhundaki değeri ve Pratik hayatta uygulanabilirliği oranın da, ona kıymet ve değer verirler, sahiplenirler. Onu hayatta uygulayabilmek için Emeğini, Zamanını, Gücünü, Kuvvetini. Bilgisini kullanarak hayata geçirmek ister.

Değer yargıları, hafızalarına ne kadar işlemişse o kadar sahiplenme duyguları gelişir. Sağlığın değeri, Annenin, Babanın, Evladın GENÇLERİN değeri, Vatanın, Bayrağın değeri, İnancın, Kültürün değeri,  hep bu oranda hayatında anlam kazanır.

Gençlerimiz bizim için Vatanın, Milletin, Bayrağın, İlmin, İnancımızın Kültür ve değer yargılarımızın vazgeçilmez Teminatıdır!    

Pandemi sürecinde gençlerimizle daha çok buluşma ve konuşma imkânlarım oldu.                                         Yıldız FM de Radyo programlarına hazırlanırken,  karşılaştığım gençlerle çokça hasbıhal etme imkânı buldum. 

 *Şimdilerde Gençlerimizin büyük çoğunluğu, Yaşadığı toplum içindeki olayları Anlama ve anlaşılma problemi yaşayan, gelecek kaygısı taşıyan, umut ve ümit problemi yaşayan gençlerden meydana geliyor.

*Gençlerde Şundan veya bundan birini seçmek zorunda olduğunu hissetme duygusu, Siyah veya beyaz diye takdim edilen dünya görüşlerinden birini kabul etmeye zorlanmak. Tarafsız olan bertaraf olur duygusu.

*Büyük emekler vererek eğitim görerek yetiştiği alanların artık geçimini sağlayacak bir alan olmaktan çıktığını ve Pratik hayatta geçerliliğini yitirdiğini görmek; gençlerimizde hayal kırıklığı yaratıyor ve Gençlerimizi umutsuzluğa itiyor.

*Yeniden hayatın gerçekleri ile uyuşan bir yeni yola girmenin zorlukları, önünde gördüğü engeller gençlerimizi içine kapalı sosyal medyanın esiri yaparak ev gençleri haline getiriyor.

*Evlerinde Gündüz yatan,  geceler, Sosyal medyanın rüzgârına kapılarak kendi kaderini bekler haliyor ve toplumdan, hayattan kopuyor.

*Oysa insan kendi kaderini kendisi çizer.  Ev gençleri bu gerçeği duymak görmek ve yaşamak istemiyor. Umutsuz ve ümitsiz olduğu için, içine kapanıyor. Vb sorunlar uzayıp gidiyor.

Göz bebeğimiz, Can yongamız, Vatanımızın Milletimizin, İnsanlığın BEKASI Gençlerimizin bu SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duymalıyız.

Bu yıl 19 Mayıs Gençlik G.S. Bayramını vesile kılarak sorumlular olarak Gençlerimizin sesine kulak vermeli, hayatın gerçeklerine uygun Bilimsel çözümler üretmeliyiz.

Başta Anne-babalar, Öğretmenler, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı. Daha sıralaya bilirim. Hepimiz doğrudan GÖREVLİYİZ ve SORUMLUYUZ. Futbol deyimi ile hiç kimse topu Taca atmasın. Gençlerimizin Ekonomik, Eğitim, Mesleki Eğitim, Sosyal ve Kültürel sorunları ve Geleceğe ait umut ve kaygıları var. Çözüm yollarını başka yerlerde aramaya başlamadan Sessiz çığlıklarına kulak vermeliyiz.   

19 Mayıs Gençlik ve spor bayramını kutlamak isteyenler! GENÇLERİMİZE hamasi nutuklar atarak, Tarihi mesajlar yayınlayarak, Kırılan kalplerini, Küllenen duygularını Sönen umutları yeşertemeyiz. 

Bugün gençlerimizin çoğunluğu,  yaşadıklarımızı ANLAMAK, ANLAŞILMAK VE GELECEĞE AİT ÜMİTVAR OLMAK İSTİYOR.

Vatanını, Milletini, Ülkesini ve Gençliğini düşünen, eli kalem tutan, dili laf yapan herkes, KURUM VE KURULUŞLAR Paneller Sempozyumlar düzenlemeli, Sesli düşünmeli, Duygularını düşüncelerini âcizane önerlerini dayatmadan sunmalı.

Şimdi 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramı;  Oynayarak, Zıplayarak, Hamaset duyguları ile nutuk atmak zamanı değil, BÜTÜN GENÇLERİMİZLE,  AYIRIM YAPMADAN BULUŞMA, KAYNAŞMA, ANLAMA VE ANLAŞILMA GÜNÜ OLMALI.

Birlik olunca, Beraberlik sağlanınca, Kardeş olunca o zaman İRİ olunur, DİRİ olunur, hep beraber bir MİLLET olunur. Toplum olarak Ayrıştırılınca, Kutuplaştırılınca, Ötekileştirilince; Zayıf, Güçsüz ve paramparça oluruz. Ekonomi Sosyal ve KÜLTÜREL esaretten kurtulamayız.

GERÇEK BAYRAM Gençlerimizle MADDİ VE MANEVİ birliğimizi bütünlüğümüzü sağlayarak, NİMET VE KÜLFET dengesini sağladığımız zaman olacaktır.  UMUTSUZLUK DEĞİL, ÜMİTVAR OLMA ZAMANIDIR.  Gayret bizden Tevfik ve inayet Allahtan dır.  Selam ve dua ile.

19.Mayıs 2021

halil.yoldas@hotmail.com

Namaz Vakitleri