Halil YOLDAŞ

halil.yoldas@hotmail.com

Bayramlaşmayı Mutlaka Başarabilmeliyiz?    

Allah’a şükürler olsun ki, bir korona salgın hastalığının baskısı altında yeni bir Kurban Bayramına daha kavuştuk

Mübarek olsun, Kutlu olsun, Hayırlara vesile olsun inşallah.                                                  

Bayrama Millet olarak Ekonomik sıkıntılarla, sosyal, Kültürel ve Dini görevlerimizi tam yapamadan, bu salgın hastalığın gölgesinde giriyoruz. Kâbe’den, Mescidi Nebiden, Arafat’tan uzak girdiğimiz son Kurban bayramı olur İnşallah. Aramızda İşini kaybeden, sağlığının kaybeden, Yakınlarını toprağa veren, Ekonomik sıkıntılar için de kıvranan kardeşlerimizi, komşularımızı görmezlikten gelmemize rağmen, yani her şeye rağmen topluca ve kardeşçe bayramlaşmayı, Sıkıntılarımızı, Sevinçlerimizi, paylaşmayı başarabilecek miyiz?

Bayram sevinçtir, Mutluluktur, Paylaşmaktır. Barışmaktır. Kırgınlıkları, dargınlıkları geride bırakarak Gönülden selamlaşa bilmektir. Bayram insanın Hayata, çevresine ve bütün insanlığa tebessümle yepyeni sayfalar açabilmenin vesilesidir,  başlangıcıdır. Bu Erdemli başlangıcı yapabilecek miyiz?

Eğer bugün, bu bayram sabahında, İmkânım olsa, bütün televizyon ekranlarından şunları söylemek isterdim.
" Bayramı sessizce evlerinde yaşamaya çalışan kardeşlerimle birlikte; Hepimiz yeryüzünde büyük insanlık ailesinin birer ferdi değil miyiz? Hepimiz Hz. Âdem ve Hz. Havva'nın çocukları değil miyiz? Hepimiz bir Allah'ın kulları değil miyiz? O halde nedir birbirimizden alıp veremediğimiz?

İkincisi olmayan bu dünyayı daha güzel, yaşanabilir bir dünya yapabilmek bu kadar zor mu gerçekten? İki günlük dünya nimetleri için, birbirimizi küçük görmeye, aşağılamaya, ötekileştirmeye, değer mi?

Kalbimden geçenleri satırlara dökerken sesli olarak ta bütün Milletime seslenmek isterdim, Aynı dini, aynı imanı, aynı sevdayı paylaştığım;  Kıblesi bir. Peygamberi bir, Kitabı bir olan kardeşlerim, Bu bayram Sevinçlerimizin, Derlerimizin, Sorunlarımızın Paylaşılmasının vesilesi olsun İnşallah.

 Bizi kardeşlikten Mutlu bir Cemiyet olmaktan uzaklaştıran Dünya nimetleri nedir ki? İşte Gözlerimizle göremediğimiz bir virüs karşısında nasıl aciz kalıyoruz. Böyle bir tehlike karşısında nasıl birleşiyoruz, kenetleniyoruz. Ekonomik Sosyal ve dini ibadetlerimizi nasıl erteliyoruz. Demek ki tehlikeler karşısında birleşebiliyor, başarabiliyoruz. Bizleri yeryüzünde barışı, huzuru ve kardeşliği tesis etmekle yükümlü olarak görevlendiren Rabbimiz  “Siz insanlar için gönderilmiş en hayırlı ümmetsiniz” buyurmadı mı?

Peygamberimiz (sas) “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir; ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz ve onu hor görmez.” buyurmadı mı?

Zilhicce Ayının ilk 10 günün de yaptığımız ibadetlerin bereketi ile yeniden kazandığımızla, tazelediğimiz imanımızla, inancımızla geleceğe ümitle umutla bakabilmek adına Bayramlaşalım. Umarım ki Allahın rahmetine kavuşuruz. Canlarımızın yongası, Göz nurumuz Evlatlarımıza örnek olacak şekilde bayramlaşalım. Gençlerimiz geleceğe umutla bakabilsin.  Tepeden tırnağa kadar bir milleti yeniden umutlandıralım canlandıralım bu Bayram. Peygamberimiz (sav) Görmeyi çok arzu ettiği “Ahir zaman ümmeti” olmayı, Peygamberimizin iftihar edeceği bir ümmet olma yoluna hep birlikte yürüyebilmek için BAYRAMLAŞALIM, HELALLEŞELİM. PAYLAŞALIM. Gayret bizden Tevfik ve inayet Allahtan dır.  Kurban Bayramımız Mübarek olsun Allaha Emanet olun. . Selam ve dua ile.  20.7.2021

halilyolda@hotmail.com