Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR

Yaşadığımız zorlukları unutmamak, kadınların muazzam potansiyelini vurgulamak ve günümüze kadar aşmış olduğumuz zorlukları anımsamak için her 8 Mart’ta Dünya çapında Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz

Dünya Kadınlar Günü, hem bize ilham veren kadınları hatırlamakla ilgili, hem de yarının güçlü kadınlarını daha da cesaretlendirmek ile ilgili. Yani geçmişimizle olduğu kadar geleceğimizle de ilgilidir.

 

Dünya Kadınlar günü kutlanması, 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katılmış, daha sonra o yıllardan bu yana her yıl 8 Mart günü kutlanmaktadır.

 

Ancak ne yazık ki ülkemizde özellikle kadın cinayetleri alınan önlemlere ragmen artarak devam ediyor. Kimi ayrıldığı eşini, kimi, nişanlısını kimi ise o yaşına kadar besleyip büyüttüğü, evladı tarafından katlediliyor. Kimi de tacize uğruyorlar. Maalesef..

 

Kadınlar bizlerin baştacı olmalı, Cenab-ı Allah’ın emanetleri olan evlatlarımızı, aylarca karnında taşıyıp, gecenin bir vaktinde ağlamasına uyanarak, ihtiyaçlarını gören evinde sofrasını hazırlayan, ömrü boyunca evlatlarına kol kanat geren, çalışarak evinin ihtiyaçlarına destek olmaya çalışan cefakar, eli öpülesi kadınlarımız, analarımız var.  Hayatın zorlukları içerisinde tek başına mücadele eden kadınlarımızı da unutmamak gerekiyor.

 

Aslında bunları hepimiz biliyoruz ama her nedense kimi evlat ve eşler anlamak istemiyor. Kadınlarımız aslında bir gün değil yaşadığımız hayat boyunca anlayıp, her gün kutlamak gerekiyor.  

 

Bu güne istinaden yazdığım şiirimi siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum;

 

 

KADINIM

 

Bağrımıza bastığımız

Kimi zaman uğruna can

Ne kadar sevdiğimizi anlatamadığımız

Kadınım

 

Sabahlara kadar başında bekleyen

Evlatlarımızın annesi

Bize can katan

En büyük hediye

Kadınım

 

Cennetin müjdelendiği

Kıymetini bilemediğimiz

Cefakar vefakar

Kadınım