Medine BAYKAŞ

KADIN İŞ GÜCÜNÜN, İŞ HAYATINA KAZANDIRILMA MÜCADELESİDİR 8 MART...

Geçmişten günümüze kadınlar iş hayatında ne kadar da yol aldı değil mi dostlar?

Nereden nereye geldi…

Kadına verilen özgürlükler, şanslar, haklar onları nereden nereye taşıdı?

Bir kız çocuğuna, bir sandık çeyizi reva gören çağ, kadının geleceğinin bir tahta sandığa sığdırılamayacağını geç da olsa anladı.

Kundakta ki kız çocuğuna çeyiz yapmaya başlayan annelerden; pusetteki çocuğuna bireysel emeklilik yapan annelerin çağına eriştik.

O günlerden bu günlere kadınlar azimle, mücadeleyle haklarını aradılar. Eğitim aldıkça daha da donanımlı hale geldiler. Haklarının her zaman farkında oldular.  Bazıları önderlik edip bir adım öne çıkıp bu hakları kaybetmemek için savaşırken, nesilden nesile aktarmaya çalışırken, bazıları bu hakların eğitimli bir çağla sabit kılınacağına inandı. Kimileri ise haklarından haberdar bile değildi…

Kimi kadın televizyondan, kimi kadın tiyatrodan, kimi kadın radyodan, kimi ise yazdığı kitaplardan bunları bilmeyenlere duyurma mücadelesine girdi.

Anlayacağınız kadın mücadeleyi yine kadından öğrendi. Vazgeçmedi, pes etmedi. Vazgeçmediğinde kazanacağını biliyordu...

Çarığı giyip onca taşlı yolda yürüdü, topuklu ayakkabıyı giydi mermer zeminlerde dans etti.

Yağmur oldu çamur oldu çizmesini giydi…duruma göre hareket etmeyi hep bildi. Ama yağmurlu günde dışarı çıkmaktan, işine gitmekten vazgeçmedi.

Şartlar hiçbir kadını yolundan döndüremedi.

Acıktı önlüğünü giydi yemek yaptı, sofra kurdu ailesini doyurdu...karnı doydu sofradan kalktı, yarının yemeğini yaptı...ama ertesi gün işine tam zamanında kalkıp gitti...

Gece ayağında çocuğunu uyutup sallayan annenin yöntemi sanayiciye ilham oldu da sallanan titreşimli beşikler piyasada yok sattı…

Koyun yününden ip eğirip yelek örerken, şimdi bir tuşla internetten  ceket siparişi verecek imkana kavuştu...

Kuyularda, tel dolaplarda yiyecekleri saklamaya çalışırken; derin dondurucularla birçok ürünü şoklar oldu.

Düşünsene kadın, kadının sanayideki iş gücü, şartlar yüzyıllar içinde nereden nereye geldi...

Ama kadın yine durmadı...

Bahçesinde sadece kendi hanesine salça yapan anneler; sanayi devrimiyle kurulan salça fabrikalarında çalışarak her haneye salçalarını ulaştırdı.

Dağ keçilerinin sütünden yapılan dondurma bugün ozon gazının doğru kullanımı ve paketleme yöntemleriyle tedarik zincirinde rahatlıkla taşınabilmektedir. Bir gıda mühendisi kadının koruma duygusu, birçok ürünü doğru ve doğal işleme yöntemleri ile korumayı başarmıştır. Günümüzdeki kurutma sistemlerine, ninelerimizin kurutma yöntemlerinin geliştirilmesiyle ulaşılmıştır.

Gerçekten insanlığın teknolojik kolaylıklara ihtiyacı vardı...Sanayi ve ticaret alanında kadının çalışkanlığına, düsütlüğüne, azmine, anaçlığına, merhametine ihtiyaç vardı...her ne kadar iş hayatı profesyonellik çatısı altında toplansada bahsi geçen tüm değerler ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilir bir yerdeydi...kadının göğüs kafesinde, beyninde, belli sınırların, belli kuralların içine hapsolmuştu...

Bugün bir fabrikanın her departmanında birçok kadın çalışmaktadır. Genel müdürlükten tutun sekreteryaya, muhasebeden ihracat departmanına, mutfaktan arge ve tasarım bölümüne kadar hemen her kademede bayanlar görev almakta, istihdam etmektedir.

Şuan sektörlerin çoğunun potansiyel müşteri kitlesi kadındır. Bir çift ayakkabıyı parçalanana kadar giyen kadınların çağından,  kıyafetine göre rengarenk ayakkabı satın alan kadınların çağına geldik. Kadın mı hizmet etmektedir? Yoksa kadınlara hizmet sağlamak için sektörler olağan üstü çaba mı sarfetmektedir? İşte orası tartışılır...

Bugün sizi rahatsız eden, gömleğinizin yakasından boğazınıza ulaşan kılları lazerle yakan sektörler, kadın iş gücünün hakimiyetindedir... yanaklarınızdaki tüyleri yaktırmak için sorularınızı cevaplayan yine kadın hemşirelerdir.

Yediğimiz yemeğin tuzunu ayarlayan, gömleğinin düğmesini aynı renkte iplikle diken kadın, düşünsene iş hayatında kimbilir hangi başarılara imza atacaktır...

Çekmecede bekleyen saatlerin pillerinin bittiğini fark eden kadın, belkide sen fark etmeden pilini taktırıp bakımını yaptırıp çekmeceye koyacaktır. Bunların hepsi beyin gücü, takip etme, sorun çözme yeteneklerinin bir sonucudur.

Akşam sefasında masandaki mumu rahat yakman için masaya çakmak bırakan kadının zekasından bahsetmeden geçemeyeceğim. Emin olabilirsin ticaret hayatında ihtiyaç duyduğun tüm veriler raporda aynı titizlikle yer alacaktır.

Köylerimizde tezek kurutup, kışın ısınmak için yakan kadınların yeni çağda tercihleri ihtiyaçları da değişti...artık evin içinde yemek kokusuna, sigara kokusuna tahammül edemeyip, oda parfümüne ihiyaç duyuyorlar...E-ticaret sitelerinde ençok aranan ürünleri yine kadınların ihtiyaçları belirliyor...

Kadın seçimlerinin, ihtiyaçlarının sektöre yön verdiğini kimse inkar etmez diye düşünüyorum...

Kulakları ağrıdığında sarımsak ezip kulağına koyan  hatta sarımsağı kulağına kaçıran çağın insanlarını...hastahanelerin hasta kabul bölümünde kayıt için bekleyen bir nesil var artık...ve bu nesil bayanlardan oluşuyor...

Cephelere mermi taşıyan ninelerimizin çağından, hastahane acil servislerinde Corona virüsle savaş veren sağlık çalışanlarının çağına geldik...Hemşiresi, bakıcısı, doktoru, öğrencisi hemen hemen her aşamada çalışan, mücadele veren kadın iş gücü bu çağa adeta damgasını vurmuştur.

Yolda lastiğiniz patlasa, tamgaz sizi almaya gelecek olan kadınların çağında yaşamaktayız. Rampalarda korno bastığınız, sellektör yaptığınız bayan sürücüler varya...Trafikte ambulansa ilk  yol veren kişilerdir.

Teknolojik kolaylıkların tümünü olduğu gibi hayatımıza kabul ediyor ve daha fazlasına kucak açıyorken! Bu teknolojinin her aşamasında görev alan kadınların, hayatı yaşama şeklini bir türlü kabul edemiyor insanlar.

Kadınların para kazanması, toplantılara katılması, üretmesi, yönetmesi, eğitimlere giderek sürekli kendini geliştirmek istemesi ne yazık ki bazı zihniyetler tarafından hala kabul edilemiyor. Bırakın taktir edip alkışlamayı adeta hazmedilemiyor.

Çocuğunun dişi iltihap yapıp sabaha kadar ağladığında, ilk ışıklarla koşup gittiğin yer bir diş hekiminin kliniği olacaktır...Anne şefkatini tüm hastalarına pay eden bir kadın doktorun başarısı tartışılamaz...

Hani ay boyunca evi çekip çeviren anneler varya  hani şu mutfak masraflarından artırıp, yastık altına dolduran anneler...bugün milyonlarca kadın şirket yönetimlerinin para-finans bölümünü yönetmektedir. Herbiri birbirinden dikkatli onlarca kadın; şirket politikalarında işverenlerine yıllık hedefler belirlemektedir.

Kadın iş gücünün elde ettiği kazançla ailelerin yaşam standardı yükselmiştir.

 Donanımlı, nitelikli, eğitimli kadın iş gücünün sanayi ve ticaret alanında istihdam ettirilebilmesi için çalışma yapan, emek veren herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Geçmişten günümüze; yüzyıllar boyunca kadın hak ve özgürlüklerinin mücadelesinde görev alan değerli insanları sevgiyle selamlıyor, saygıyla önlerinde eğiliyorum...