Mehmet Halit İLHANCAN

mehmethalitilhancan23@gmail.com

KORONA GÖLGESİNDE 23 NİSAN ÇOCUKLARI

Bir yılı aşkındır dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran Covid-19 salgını insanları çok zorlu bir şeklide yaşanmaya devam ediyor

Maskeli yaşam, Evde Kalarak geçirmeye çalıştığımız zaman, bizlerden çok çocuklarımızın yaşamını, hayatını ve eğitimlerini etkiliyor.

 

Hepimizin ezberlediği gibi Corona virüs salgını ilk olarak 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Türkiye'ye ulaşması ise Mart ayını buldu. Çin'de ortaya çıktığı andan itibaren endişe ile takip ettiğimiz virüs yanı başımızda beliriverdi. Haberlerde izlerken, bizden uzaktayken o kadar tehdit edici olmayan bu virüsün psikolojik etkileri tehdit bize yaklaştıkça git gide artmaya başladı.

 

İlk başta sadece fizyolojik semptomlar ve etkilerden bahsedilirken ilerleyen safhalarda sosyal izolasyonun öneminin vurgulanması, sosyal hayatımızdaki değişiklikler, hayatımızı tehdit eden gerçek bir tehlikenin varlığı bizi psikolojik olarak da oldukça etkilemeye başladı.

 

Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren hep yeni bir şeyler öğrenmek ve hayata adapte olmak durumunda kalıyor ve bu sırada türlü güçlüklerle karşı karşıya kalabiliyor.

 

Bu bazen okula başlamak ya da yeni bir kardeşin neden olduğu zorluklar olabildiği gibi, bazen de en yakınlarını kaybetmek gibi ağır travmalar olabiliyor. Peki hayatın türlü güçlükleri karşısında esnek ve toparlanabilme becerisine sahip bir çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklarda rezilyans ne anlama gelmektedir? Çocuklara özgüven, sorumluluk, empati gibi duygular nasıl aşılanır? Tüm aileyi etkileyen problemleri çocuktan gizlemek doğru mu?

 

Dünya bir senedir koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalışırken, uzmanlar virüsle ilgili pek çok yanlış bilgiye karşı da uyarıyor. Bu süreç özellikle çocuklar açısından bilinmezlerle doluyken aynı zamanda en mağdur kesimlerden biri de yine çocuklar. Çünkü hem okullar kapandığı için evdeler, kısıtlamalara maruz kalıyorlar

 

Uzmanların söylemlerine göre; Çocukların güvende hissettikleri yetişkinler eşliğinde evde yapacakları etkinlikler, yaşananları somutlaştırmaya yardımcı olarak, bilgilenmelerini sağlamak, duygu ve düşüncelerini aktarmalarına katkı sağlayarak olası travmatik etkileri önlemeye yardımcı olur. Çocukların koronavirüs salgını sırasında yaşadıklarını aktarabilecekleri bir günlük veya albüm oluşturmalarını sağlayın. Şekli, boyutu, renginin nasıl olacağına çocuk kendisi karar verebilir. İsim verme de yine çocuğa ait olmalı. Koronavirüsü tanıtan, özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı gazete haberleri kesilerek veya eğlenceli çizimlerin yer aldığı mecralardan resimler kesilerek, bu albümde yer alması sağlanabilir.

 

Şu mübarek ayların suyu hürmetine Cenab-ı ALLAH bir an önce bizleri bu illet hastalıktan kurtarsın inşallah…

 

ALLAH’a emanet olun hayrımıza Ramazanlar olsun …