Merih Eyyüp Demir

merihdemir@gmail.com

SAMSUN’DAN SONSUZA

16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile çıkılan ve 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basılmasıyla başlanılan bağımsızlık mücadelemizin 101. yılına vardık

Nice yüzyıllara ulaşacak Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu kutlu gün, gençlerimize armağan edilmiştir. Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

1071 yılında Türklerin Anadolu’ya ayak basmasıyla başlayan ve 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethedilmesiyle devam eden mücadelemiz 1923 yılında Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır.

Bu büyük mücadelenin tarihte eşi benzeri yoktur. Dünyanın hemen her köşesinde tüm ülkeler tarafından araştırılan ve üzerine binlerce makale yazılmış; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından gerçekleştirilen, bir kurtuluş destanıdır.

Yaklaşık iki aylık bir zamandır dünyayı saran virüs sebebiyle evlerimizdeyiz. Doğal olarak günlük meşgalelerimiz ve alışkanlıklarımızda değişiklik gösteriyor. Bu süreçte özellikle evde yapacak başkaca bir işimiz de olmayınca toplum olarak sosyal medyanın esiri olmuş durumdayız. Eline telefonu alan kahramanlık destanları yazar olmuş. Hadi içinde yarası olanları anlarım da, bize ne oluyor anlamak mümkün değil? Tarihimize dönüp baktığımızda destanlarla dolu şanlı bir tarihe sahip olduğumuzu görmez misiniz? Bu destanları yazanları bilmez misiniz? Nedir bu yaralı babından gaddarlığınız? Nedir bu saçma sapan, ipe sapa gelmez karın ağrılarınız? Nereye varmaya çalışıyorsunuz? Kimin değirmenine su taşıyorsunuz?

Klavye başında kahramanlık, günümüzün en moda işi haline geldi. Sosyal medya denilen mecra olmadan olmuyor gibi, ancak, geldiği noktada yıllar evvelinden ifade ettiğim gibi tüfeğin icadından daha tehlikeli bir hal alıyor.

Tarihimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Özellikle tarihimizin, şanlı tarihimizin dönüm noktalarının kahramanlarına dil uzatma cüretini gösterenlere fırsat tanımamalıyız. Ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimize; tarihimizi doğru perspektiften anlatarak, geleceği çizmelerinde doğrunun devamı olmalarını sağlamalıyız.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi:

“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.”

Kendi küçük dünyalarında neresinden tutarsam hırpalarım anlayışında olanların nereye varmaya çalıştıklarını doğru anlamalı ve anlatmalıyız. Kenarından köşesinden kırpma gayreti ile bir yerlere varmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz.

16 Mayıs’ta İstanbul’da Bandırma ile ateşlenerek 19 Mayıs’ta Samsun’da yanan meşalenin sonsuza kadar yanması için emanetine sımsıkı sarılmalı ve sahip çıkmalıyız.

Namaz Vakitleri