Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim 20 Haziran 2018 06:47
GÜNDEM | EGE | İZMİR | SİYASET | EKONOMİ | DÜNYA | SPOR | YAZARLAR
   
TÜRKİYE  |  Sağlık  |  Kültür -Sanat  |  Teknoloji  |  Eğitim  |  Yaşam
Kuşadası’nda otomobil yayaya çarptı     Bakan Eroğlu Afyonkarahisar’da     69 hektarlık alana 100 bin fidan dikilecek     Göztepe sezonu 27 Haziran’da açacak     Aliağa’da çöp konteynerleri yeniledi     Konak’tan asfalt seferberliği     İzmir tarımda şaha kalktı     Fotoğraf sevdası canından etti     İzmir’de parkta korkutan yangın     Yıldırım İzmir’de seçim maratonuna başladı     Başkan Kocaoğlu: "Birlikte dağları deviririz"     Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı     Tünelde ölümüne selfie     Hamza Dağ, Foça’yı ziyaret etti     Dağ, Foça Fransız Tatil Köyü’nü ziyaret etti     Ödemiş’te kiraz festivali     Aliağa’da satranç kayıtları başlıyor     Çöp ev Nazilli Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi     Vatandaşların bayram telaşı     Tabip Odasından sağlıkta şiddet açıklaması    
  YILIN HEMŞİRESİ VE HEMŞİRELİK SEMPOZYUMU ÇİĞLİ
İZMİR’DE YILIN HEMŞİRESİ İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde görevli Zarife ERKAN, Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir ilinin yılın hemşiresi seçildi. Özverili çalışmalarından dolayı İzmir’de yılın hemşiresi ödülüne layık görülen Zarife ERKAN, meslek hayatında 40 yılını geride bıraktı.
10 Mayıs 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

 

 

HEMŞİRELİĞİN DİĞER ADI İNSANI SEVMEK

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yılın hemşiresi olarak seçilen Zarife ERKAN mesleğine olan sevgisini şu sözlerle anlattı “40 yıldır her gün iyi ki hemşire olmuşum diyorum. Mesleğimi gerçekten severek yapıyorum. Bir daha dünyaya gelsen mesleğinin ne olmasını istersin diye sorsalar, yine hemşire olmak isterim diye yanıtlarım. Hemşirenin diğer adı insanı sevmektir. Bütün hemşire arkadaşlarıma vermek istediğim mesaj; Mesleğinizi sevdiğiniz sürece başarıya gider, daha başarılı olursunuz.” dedi.

 

HEMŞİRELİK DİĞER MESLEKLERDEN ÇOK FARKLI

 

1978 yılında henüz çok genç bir yaşta göreve başladığını ifade eden yılın hemşiresi Zarife ERKAN, meslek hayatı boyunca insanların yaşamanı dokunabildiğini ve hep insan sağlığını ön planda tutarak görevini yerine getirdiğini belirtti. Sözlerine devam eden ERKAN “Herkes ilgiyi, sevgiyi bize zarifçe davranışlarını elbette severiz. Bunu en çok görmek yada hissetmek istediğimiz zamandır, hasta olmak. Hastalandığımızda ruhen ve bedenen zayıf düşeriz. Bunun için etrafımızdakiler den bedenimize daha zarif yaklaşmalarını, ruhumuza daha zarifçe hitap etmelerine olan ihtiyacımız artar. Hemşirelik mesleği bu açıdan diğer meslek guruplarından çok başkadır. Bizden hizmet bekleyen insanlar sadece hizmet almak istemezler.

Aynı zamanda ilgi sevgi ve zariflik beklerler. Uzanıp suyunu alamayacak, kaşığını kendi başına kaldırıp, ağzına götüremeyecek ve hatta rahat soluyamayacak kadar zayıf düşmüşsen , dönüp başını kaldırdığında ,bütün bunlar için sana  yardım edecek bir çift göz aradığında o gözün sana sadece bakmasını değil aynı zamanda seni anladığını görmek istersin. Sana uzanan o elin sana sadece su içmemiz için değil aynı zamanda merhametle, uzamasını ve yanında olan o yüreğin zerafet ile yaklaşmasını istersin.” dedi.

 

AYNI DİSİPLİN İLE GÖREV YAPMAYA DEVAM EDİYOR

 

Meslek hayatında 40 yılı geride bırakan Zarife ERKAN, çalışma disiplini, özverisi, sempatik hasta iletişimi ile İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Servisinde görevini yapmaya devam ediyor. Elinden geldiğince görevini yerine getirmeye devam edeceğini belirten ERKAN “ Hastalarımıza gereken en iyi tıbbi bakımı yerine getirmeye ben ve arkadaşlarım sağlığımız yettiği müddetçe devam edeceğiz. Biz onlar için varız” dedi.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene katılan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Mehmet ALPER, yılın hemşiresi seçilen Zarife ERKAN’ı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

SAĞLIK EKİBİNİN ÖNEMLİ BİR GÜCÜ: HEMŞİRELİK
Açıldığı tarihten bu yana İzmir’in sağlığında önemli bir yer edinen Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi  1. Hemşirelik Sempozyumuna ev sahipliği yaptı. “Sağlık ekibinin önemli bir gücü : Hemşire” temasına sahip olan sempozyum bir çok meslek profesyonelini bir araya getirdi.

HEMŞİRELİK İNSAN SEVGİSİYLE DOLU KUTSAL VE ONURLU BİR MESLEK
Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İlker KIZILOĞLU “ Hemşireler  günü; Florence Nightingale’in  doğum günü olan 12 Mayıs, 1954 yılından bu yana tüm dünyada,  ülkemizde ise  1964 yılında  kutlanmaya  başlamıştır. Hemşirelik  tarihi ;  çok  eskilere  dayanan, kadının şifa verici rolü ile başlar. Ancak modern  anlamdaki hemşireliğin Kırım Savaşı yıllarında, Florence Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. Türkiye, Kırım Savaşı sırasında dünyaca ünlü  bir hemşire liderin Üsküdar Selimiye Kışlasında verdiği hizmetlerle, hemşirelik  mesleğinin  doğuşuna tanık  olmuş bir ülkedir. Tarihin en kanlı savaşlarından birinde, Çanakkale’de kahraman askerlerimizin yanında görev yapan ilk Türk Hemşiresi Safiye Hüseyin ELBİ’dir. 1912 yılında açılan hemşirelik kursundan ilk mezun olan hemşireler içinde yer alan Safiye Hüseyin, yaptığı hizmetler ve gösterdiği üstün çabası ile Türkiye’nin ilk hemşiresi olarak anılmaktadır.  Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir.” dedi.

SAĞLIK EKİBİNİN ÖNEMLİ BİR GÜCÜ: HEMŞİRELİK

Hemşirelerin sağlık ekibinin önemli bir gücü olduğuna vurgu yapan Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdürü Nurdan ÇAMLIBEL gerçekleşen sempozyumun önemli olduğunu belirterek şunları söyledi “Hemşirelik odak noktası insan ve insan hayatı olan sürekli öğrenen, kendini yenileyen, gelişen devinimi yüksek bir meslektir.Bu noktadan hareket ile “Sağlık Ekibinin Önemli Bir Gücü Hemşire” temalı sempozyumumuz da hemşirelik mesleğinin sağlık hizmetleri içerisindeki rolünü, mesleğin temelini oluşturan bakımın dayandığı bilimsel gerçekleri ortaya koymayı amaçladık.” dedi.

Okunma Sayısı : 135

+ Benzer Haberler
Sağlıklı bir yaşam için kemik dostu vitamin ve minerallere sofranızda yer verin
    »    
“Geniz eti tedavi edilmezse işitme kaybı oluşabilir”
    »    
Uzmandan “Kısırlık tedavisi için geç kalmayın” uyarısı
    »    
PROLOTERAPİ NEDİR?
    »    
ANNE SÜTÜ ENFEKSİYONDAN KORUYOR SİGARA, HALI VE ALERJİ KULAĞI DA VURUYOR!
    »    
REFLÜ HASTALARINA 10 ETKİLİ ÖNERİ
    »    
Kanserde Erken Teşhis Önemli
    »    
Kalp ve Damar Cerrahisinde Hemostaz Ortak Görüş Toplantısı
    »    
“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışması
    »    
85’lik Nineye Midesinden Yemek Borusu Yapıldı
    »    
Uykusuzluk Yaşamı Tehdit Ediyor
    »    
Aydın Devlet Hastanesi KBB uzmanlarından kulak sağlığı uyarısı
    »    
Akhisar Devlet Hastanesine suda doğum ünitesi açılıyor
    »    
Şeker hastalığı körlüğe davetiye çıkarıyor
    »    
“Obezitenin en önemli nedeni, tüketilenden daha fazla enerji alınması”
    »    
Kalp hastası bebek hava ambulansıyla İstanbul’a nakledildi
    »    
İleri yaştaki evliliklerde kısırlık riski artıyor
    »    
Uzmanlardan “Körlüğe kadar götürebilir” uyarısı
    »    
PSİKOLOG CEREN YAĞCIKÖSEOĞLU’NDAN EBEVEYNLERE KARNE UYARISI
    »    
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
    »    
Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman, Denizli’de
    »    
Kalp krizinde kalp kası zamanla yarışıyor
    »    
“6 ay içinde müdahale edilseydi Ali sakat kalmayacaktı“
    »    
BURUN TIKANIKLIĞI YAPAN 7 NEDEN!
    »    
BASİT ÖNLEMLER ALIN, GRİPTEN KORUNUN
    »    
Annem, babamı paspasla, değnekle çok dövüyor. Her şeyle dövüyor. Bıçağı kulağına batırdı. Hakaret ediyor, küfür ediyor
    »    Halil Yoldaş
Bülent Ertekin
Abdülvahit KOÇ
Dr.Ahmet ERDİNÇLİ
Ergun Dur
Ercan ULUPINAR
Hatice Eylem Koç
Denizay BÜYÜKDAĞ
Fatih YILMAZ
A.Levent Ertekin
Lale Yılmaz Ertekin
Çetin Özsağlamlar
Ahmet Doğruyol
Murat Balanlı
Mahir Eyüboğlu
İlknur Peder
bu hafta | bu ay

Tüm Hakları Saklıdır © 2013

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Künye  |  Sitene Ekle  |  Arşiv  |  İletişim
Grafikhane  |  Asersoft