İbrahim YILDIRIM

[email protected]

MANİSA BÜYÜKŞEHİR’İN YUMUŞAK KARNI MASKİ…

EFENDİM, MASKİ BENİ NASIL MAHKEMEYE VERDİ?

Olayı özetleyeyim...

2022 yılı 14 Temmuz’unda bulunduğum binanın asansör boşluğunda 1 ton su birikmiş olduğu tespiti yapıldı. MASKİ’ye durumu bildirdim. MASKİ beni İtfaiyeye yönlendirdi. İtfaiye bu suyu buradan çekeriz. Saati 360.-TL ödemesi var, dedi. Kabul ettik.

İtfaiye ekibi suyu boşalttı, gitti. Ertesi günü sabaha kadar aynı şekilde su doldu. Durumu MASKİ’ye anlattım. MASKİ ekibi, geldi. Kendi yöntemleriyle suyun MASKİ suyu olmadığını, Dağ suyu olduğunu söyleyerek, bizim işimiz değil, diyerek, gitti.

(Konu ile ilgili 2022 Ağustos ayında iki makale yazmış olayı siz okuyucularımla paylaşmıştım) [1]

Ben de özel bir firmanın yardımıyla suyun MASKİ Suyu olduğunu ve kaçağı tespit ettirdim. Buna da 1.150.-TL ödedim. MASKİ bu tespitten sonra kaçağa müdahil oldu ve arızayı giderdi.

Şimdi bu tespit için ve MASKİ suyunun boşaltılması için yaptığım masrafın tazminini istemem normal değil midir?

(Yalnız MASKİ’ye çektiğim ihtarda, zemin kat komşumun evindeki zarar ile suyun binaya verdiği zararı ve 22 gün asansör kullanamayışımızın tazminini de isteyen bir ihtarname çekmiştim. Avukat, bunlar işi çok uzatır, bilirkişi gerektirir. Bunları isteme. Sadece yukarıdaki masrafları talep edelim, dedi.)

Topu topu 1.519.-TL masrafımızın ödenmesi için Tüketici Mahkemesine dava açtık. Tüketici Mahkemesi 17/01/2023 de bu bedelin MASKİ tarafından ödenmesine karar verdi.

Fakat iş burada bitmedi.

MASKİ BENİ DAVA EDİYOR!..

MASKİ 15 gün içinde itiraz ederek beni mahkemeye verdi. Şu garabete bakın ki; bu sefer MASKİ davacı, ben davalı oldum. MASKİ ben mağduru dava ediyor. Mezkûr meblağı ödememek için...

Bu da davanın seyridir:

*Manisa 4. Asliye Hukuk Mahkemesindeki 28 Nisan 2023 deki ilk duruşmada Hâkim, MASKİ’den Mahkemeye verdiği dosyaya kroki eklemesini söyleyerek duruşmayı 12 Temmuz 2023’e erteledi.

*12 Temmuz 2023 Tarihteki 1. Celsede Hâkim, bilirkişi eşliğinde keşif kararı verdi. Keşif için 4.562.-TL vezneye ödenmesi gerekiyordu.

MASKİ 1.519.-TL’yi ödememek için bu parayı yatırdı.

*18 Eylül 2023 Tarihinde MASKİ ekibi, bilirkişi, hâkim ve avukatlar kapımızın önünde keşif yaptılar. MASKİ memurları dahi bu gelişmeye şaşırdığını söyledi. İsmi bende mahfuz bir şef, Ben bu işin bittiğini sanıyordum” dedi.

Hâkim kapımız önündeki keşiften sonra bilirkişiden rapor istedi.

Bilirkişi, raporunu muğlak ifade etmiş olmalı ki biz konuyu, detaylandırarak anlatan bir beyan verdik.

*1 Kasım 2023 deki İkinci Celsede tarafların beyan süresini bekleyerek duruşmayı 21 Şubat 2024’e erteledi.

*21 Şubat 2024 deki duruşmada Hâkim bilirkişiden detaylı rapor talebinde bulunarak duruşmayı 29 Mayıs 2024‘e erteledi. 

Bu arada bilirkişi, detaylı raporunu hazırlamış. Geldi. Şimdi 4. cü celse için 29 Mayıs 2024 tarihini bekleyeceğiz. Bilirkişi raporunda:

Kök raporda belirtilen Baransman hattı terimi; ana şebeke hattından binalara bağlanan su şube yolu hattını tanımlamak için kullanılmıştır. Mahkeme heyeti ile birlikte yapılan kesifte davaya konu su basma olayı ile ilgili kazı yapılan nokta heyetimize gösterilmiş, Harita Mühendisi Bilirkisi gerekli ölçümleri yaparak 04.10.2023 tarihli Bilirkişi raporunda, davaya konu adreste kazı yapılarak tamir edilen tesisatın içme suyu hattı üzerinde kalmadığı, içme suyu hattına 5 metre mesafede bulunan su şube yolu olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan kesif esnasına herhangi bir kazı işlemi yapılmamıştır. Dolayısı ile arızaya sebep olan bransman hattının 28 kapı numaralı hande apartmanı mı yoksa bir üst binaya ait bransman hattı mı olduğunun tespiti yapılmamıştır. Söz konusu arıza yapan içme suyu bransman hattının hangi binaya ait olduğunun tespit edilebilmesi için; kazı yapılarak onarılan hatta tekrar kazı yapılarak yapılan onarımın hangi binanın bransman hattında meydana geldiği tespit edilebilecektir.

SONUÇ VE KANAAT:

Davaya konu su kaçağının meydana geldiği adreste yapılan kesif, ölçüm ve 04.10.2023 tarihli Bilirkişi raporunda belirtilen Davaya konu adreste kazı yapılarak tamir edilen tesisatın içme suyu hattı üzerinde kalmadığı, içme suyu hattına 5 metre mesafede bulunan su şube yolu üzerinde bulunduğu

Söz konusu arıza yapan içme suyu bransman hattının hangi binaya ait olduğunun tespit edilebilmesi için; kazı yapılarak onarılan hatta tekrar kazı yapılarak yapılan onarımın hangi binanın bransman hattında meydana geldiğinin tespit edilebileceği

Görüş ve Kanaatindeyim.” diyor…

Bu bilirkişiye sormak lazım:

Meyilli zemindeki su kaçağını bir üst bina ile benim binanın branşmanından kaynaklanmasının ne önemi var? Meyilli zemin nedeniyle kaçak su benim apartmanıma zarar vermiş. Zarara uğrayan benim.

Hadi kazma kürekli bir ekip getirttik ve tespiti yaptırdık. Kaçak su bir üstteki binaya ait çıktı. Ne olacak?  Bana, sana ne mi diyeceksiniz? Benim apartmana ait çıktı ne olacak? Sonucu değiştirir mi?

Hâkim 29 Mayıs’ta yapılacak duruşma için, bilirkişinin tavsiyesi üzerine  kazma kürek ekibi tedarikine ve branşmanın hangi binaya ait olduğunun yerinde keşif ve tespitine karar verirse şaşmam. Tabi bunun için de epey bir masraf yapılması gerekecek.

Peki, bu masrafı da MASKİ öder mi? Gidişata bakılırsa, öder.

Bütün bunlar, beni yapmaya zorladıkları 1.519.-TL lık masrafı ödememek için.

Bu tür müesseselerden siz hiç müşterisiyle didişen bir müesseseye rastladınız mı?

Buna karar veren MASKİ Hukuk Müşaviri, Genel Müdüründen habersiz böyle bir mahkemeye karar verir mi? Vermez.

Peki, MASKİ Genel Müdürü, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün bilgisi ve izni olmadan bunu yapar mı? Yani Cengiz Ergün’ün bu uygulamadan haberi var mıdır?

Dostum, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Palabıyık, kesin bir dille bundan Cengiz Ergün’ün haberi olamayacağını söyledi.

Ben de aynı kanaati taşıyorum.

Bu yazıyı seçimden önce yazmak istemedim. Şehrimin Belediyesine muhalefet eden biri konumunda olmak istemediğimden.

Aslında bu yazıyı mahkemenin bitiminden sonra yazmak istiyordum. Fakat Kemal Sunal’ın “Davacı” filmini aratır şekilde uzayınca bu davanın bitmesinden de ümidim kırıldı.

Artık bundan sonraki her celseyi sizinle paylaşmaya karar verdim. Vatandaş da durumu görsün.

Şimdi, Cengiz Ergün’ün seçimi kaybedişinin en büyük nedeni MASKİ oldu. Benim durumumu bilen Üst düzey bir MASKİ çalışanı, vatandaşın talep ettiği örneğin 100.000 TL tutarındaki tazminatı ödememek için mahkemeyle 500.000 – 600.000 TL ödemek durumunda kaldıklarını söyledi.

Bu şekilde, mahkeme kararlarıyla ödenilen farklar için müsebbiplerine rücu edilse, bunu yapamazlar. Kamu bütçesinden karşılanması bu keyfiliği artırıyor. Yapılan tam bir keyfiliktir.

Buradan tüm Manisalılara çağrımdır. MASKİ’den mağdur olanlar ve mahkeme ile davasını kazananlar tüm bilgi ve belgeleriyle bana müracaat etsinler. Onların durumlarını da kamuoyuyla paylaşacağım.  Bütün bunlar daha sonra  “Bir devrin MASKİSİ” adıyla kitaplaştırılabilir.

Bu arada olayı, İçişleri Bakanlığının Mülkiye Müfettişlerinin dikkatine sunarım.

Gelsinler, MASKİ’yi bu manada denetlesinler. Bu benim aleni şikâyetimdir.

YENİ BAŞKAN FERDİ ZEYREK...

Yeni seçilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ferdi Zeyrek başta olmak üzere, Yunusemre Belediye Başkanı Sayın Semih Balaban ve Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Gülşah Durbay’ı kutlarım. Kendilerine başarılar dilerim.

Durumu yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ferdi Zeyrek’in bilgi ve dikkatine arz ediyorum.

Geçmişte iki tane şirkete İSO-9001 Kalite Belgesi kazandırmış emekli bir yönetici olarak şunları söylemek istiyorum.

Bu belgeyi alanlar bilirler; Vizyon ve Misyon. Vizyonlarını ortaya koyarlar bir de hizmet sektörü olan bu işletmeler Misyon olarak kendilerine: Müşteri Memnuniyetini seçerler. Hatta bunu ölçmek zorundadırlar çünkü her sene KALİTE BELGESİ onayı için kontrol edilirler.

Bunlar vizyonsuz. Bunların misyonları da yok. Kalitesiz; çünkü kalite belgeleri de yok. Bunlar müşterisi olan aboneleriyle didişmeyi meslek edinmişler. Bunlar, “Müşteri velinimetimdir" diye inanç ve kültürümüzde yeri olan müşterisini, halkı sevmiyorlar. Düşman gibi davranıyorlar. Kibir ve gurur içindeler. Elleri kamçılı gaddar köy ağalarına benziyorlar.

Eşel-mobil sistemi uygulayarak, her ay enflasyon oranında suya zam yapıyorlar. Sanki her çalışanının maaşına aylık zam yapıyorlarmış gibi.

İşte Sayın Cengiz Ergün’e seçimi kaybettiren bu oldu.

MASKİ, Büyükşehir Belediyesinin yumuşak karnı olmuştur.

Yeni seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ferdi Zeyrek Bey, MASKİ’den gelen şikâyetleri bolca dillendirdi.

Olayın farkında olduğunu biliyorum.

MASKİ Sayın Cengiz Ergün’ün başını nasıl yediyse, bu yaraya neşter vurmazsa onun da başını yiyeceğinin farkında.

Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz...


► Siz değerli okuyucularım başta olmak üzere tüm İslam Aleminin Kadir Gecesini tebrik ederim. Nice bayramlara erişmeniz dileklerimle Ramazan Bayramınız da mübarek olsun...


[1] Bu olayları bu sütunda dile getirmiştim... Sözkonusu yazılara aşağıdaki linklerden bakınız:
4/8/2022 MASKİ (MANİSA SU VE KANALİZASYON ) DERDİ - BİZİ GERDİ... (egemanset.com)
6/8/2022 YİNE MASKİ (MANİSA SU VE KANALİZASYON İDARESİ) (egemanset.com)

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.