2023 ÇİĞLİ’DE DAHA BÜYÜK DEĞİŞİMLERİN YILI OLACAK!..

2023 ÇİĞLİ’DE DAHA BÜYÜK DEĞİŞİMLERİN YILI OLACAK!..

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, görev sürecini içeren değerlendirme toplantısında 3,5 yıl içerisinde ilçede belediye tarafından yapılan icraatlarını İzmir basınıyla paylaşırken Çiğli’de yaşanan değişimin 2023 yılında daha net görüleceğini vurguladı.

İzmir basınıyla kahvaltıda buluşarak görevde olduğu yaklaşık 3,5 yıllık süreci değerlendiren Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Ataşehir’de bulunan Akvaryum Kafe’de düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarına Çiğli Belediyesi’nin ilçede yaptığı hizmetleri ve projeleri gezdirdi. Başkanı Gümrükçü, Çiğli’de yaşanan değişimin 2023 yılında daha net görüleceğini belirterek, “2023 daha büyük değişimlerin yılı olacak” dedi.

GÜMRÜKÇÜ: "GELİRLERİMİZİ ÜÇE KATLADIK"

Belediyecilik işinin bir ekonomi ve muhasebe işi olduğuna da dikkat çeken Gümrükçü, “Kendi ayakları üstünde duramayan belediye, vatandaşa düzgün hizmet yapamaz, personeline ödeme yapmaz, satın alma yapamaz. Önce gelir kaynakları bulmamız gerektiğini düşündük. Biz 2019 yılında belediyeyi aldık, 2018 yılında belediyenin geliri 166 milyon liraydı. 2022 yılı henüz tamamlanmamış haliyle gelirimiz 476 milyon liraya çıkmış durumda. Bu ciddi bir artış. 2021 yılında da gelirimiz 321 milyon liraydı. Bu yılı 480 milyon ile kapatacağız diyebiliriz, 480 milyon lirayla kapattığımıza göre yüzde 50'ye yakın gelir artışımız var ama bu ekonomik kriz, artan maliyetler bizi de ciddi anlamda yordu. Rakam artışını enflasyonla kıyaslandığınızda artan gelirimiz gerilemeye bile maruz kalmış olabilir. Çiğli Belediyesi’nin başarılı olmasının sırrı belediyemizdeki ekonomik gelişmedir” diye konuştu.

Personel sayısını artırmadan aynı sayıda personelle hizmet üretmeye devam ettiklerini dile getiren Gümrükçü, 10 tane yeni müdürlük kurarak 100'ün üzerindeki personeli buralara kaydırarak bu 10 yeni müdürlükle Çiğli Belediyesi'nin vatandaşlara verdiği hizmetlerin sayısında artış sağladıklarını da aktardı.

ÇİĞLİ DİJİTALLEŞMEDE ÖNDE

Çiğli'deki dijitalleşmenin devrim niteliğinde olduğunu anlatan Gümrükçü, dijital imar ruhsatı uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade ederken, “Çiğli konut hareketliliğinin yüksek olduğu bir yer. Bankaya gittiğinizde kredi çekmek için eksperler belediyeye geliyor ve inceleme 3-5 ay sürüyor. Biz e-ekspertiz uygulamasına başladık, bu Türkiye'de sadece 10 belediyede var, biri bizim. Eksperler belediyeye gelmeden tüm işlemlerini yapabiliyorlar. 2023 yılında dijital Çiğli'yi de devreye alacağız, altyapısını bitirdik. İnşaata esas resmi evrak durumunu vermeye başlayacağız. Coğrafi bilgi sistemleri birimini kurduk, elimizdeki tüm verileri harita üzerinden görebiliyoruz. Altyapı koordinasyonunu da dijital ortama aktaracağız. Bu hizmet kalitesini artıran bir çalışma oldu. Dijitalleşmede de öncüyüz diyebilirim. İşte Çiğli uygulaması başlattık. Kariyer firması ile anlaşarak bir portal oluşturduk, bu site üzerinden takip ediyoruz. 1 yıldır bin 247 tane sadece kadını istihdam etmişiz” şeklinde konuştu.

Belediye başkanlığı hizmet süresinin 7 yıl olması gerektiğinin altını çizen Başkan Gümrükçü, 2024 seçimlerinde yeniden aday olacağını da açıklayarak, "Ben 2019'da zaten iki dönem istediğimi söylemiştim. Belediye başkanlığı sürecinin 7 yıla çıkarılması ve tek dönem ile sınırlandırılması gerektiğini söylemiştim. Zaten belediyeye anca iki yılda alışıyorsunuz. 5 yılda ekonomiyi toplayıp projeleri hayata geçirirsin ve kente imzalarını atarsın. İşini iyi yaptıysan bir üst göreve gidersin, yapmadıysan güle güle derler. İyi yaparsan zaten yanında birini yetiştirirsin. Bu sistemde iki dönem üst üste belediye başkanlığı yapmak zaten zorunluluk" dedi.

Merkezi iktidar ile uyumlarının diğer CHP'li belediyelere göre daha iyi olmasının nasıl başarabildiğinin sorulması üzerine Gümrükçü, "Katılımcı ve şeffaf olursam, kavga yerine uyuşmayı tercih edersem bu oluyor. Çiğli Belediyesi'nde kararların yüzde 99'unu oy birliği ile alıyoruz. Ben CHP'de ilçe başkanlığı yaptım. Meclisimizde benimle birlikte 3 ilçe başkanı daha var… Büyükşehir Grup Başkan Vekili var... Birbirimizi uzun yıllardır tanıdığımız için, Çiğli’nin genel sorunları ile ilgili hepimizin ortak sorunları olduğu için çözümler noktasında anlaşabiliyoruz. Herkesin belediye başkanı olduğumuzun bilincinden kaynaklı ve rozetimizi ilçe başkanımıza teslim etmekten kaynaklı... Bu karşılık buluyor. AK Parti İl Başkanı'nın ilçemizde oturması da katkı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

MENDERES DEVREYE SOKULMALI

Harmandalı çöp sorunu ile ilgili soruya da yanıt veren Gümrükçü, "Biz bu çöp tesisinin kapatılmasını kaldırılmasını istiyoruz. Bunu yıllardır söylüyoruz. Bu çöp tesisi toprak kayması ile tesisin de güvenliğini tehdit eden noktada. 2 yılı aşkın süredir bu kayma devam ediyor. Büyükşehir'in etüt çalışmaları var. O tesis güvenliği için ve o bölgedeki imar problemleri için önemli. Bizim için önemli olan tesisin kapatılması. Bunun için Menderes tesisinin açılması lazım. İzmir'de bir atık problemi vardı Büyükşehir Başkanımız el attı ve yeni tesisler kurdu. Biz Çiğli'nin kapatılması için Menderes’in devreye sokulmasını öncelikli görüyoruz. Kent Konseyimiz dün Büyükşehir ile görüşme yaptı ve tesisin kapatılması için birçok konuda netleştik. Bölgenin AFET bölgesi ilan edilmesi için AFAD müdüründen randevu istedim " diye konuştu.

Başkan Gümrükçü, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin çöpün kaldırılması için yaptığı çağrıya ilişkin olarak da "Başkanımızı biz seviyoruz. Beyefendilik kişiliği ile aynı seviyoruz hem de zaten hemşerimiz, kendisi de burada yaşıyor. Onun yurttaş olarak yaşadığı hassasiyetleri bende yaşıyorum. Çiğli'de yaşayan herkes bu tesisin kapatılması ve bu olumsuzlukların yaşanmaması için hem fikir. Belediye başkanı olarak bu fikri ortaklığın hem mecliste hem sokakta dillendirmeye devam edeceğim. Çiğli'deki çöp tesisinin kapatılması için Kerem Ali Bey'den de destek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kategorideki diğer haberler