1990’LARIN SARSICI OLAYLARI ROMANLAŞTI…

1990’LARIN SARSICI OLAYLARI ROMANLAŞTI…

Gazeteci Halit Tunç, 1990’lı yılları anlattığı 320 sayfalık dev bir roman yayınladı... Güvercinler Vurulurken adlı eserin 2. baskısı da gerçekleşti... Yazarı Halit Tunç, kitabının salt bir roman ya da kurgu olmadığını belirtiyor...

1990’lı yıllar… 

Gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, işadamları, öğretmenler öldürülüyor,

Türkiye’nin doğusundan başlayıp bütün ülkeyi saran, otuz beş bin insanımızın ölümüne, yüz binlerce vatandaşın yaralanmasına, sakat kalmasına, binlerce ailenin göçüne, sayısı hala belirlenmeyen binlerle ifade edilen faali meçhul cinayetlere neden olan bir terörle mücadele algoritması oluşturulmuş.

AVM’ ler yakılıyor, silahsız, korumasız biçimde askere sevk edilen acemi erler yollarda kuruşuna diziliyor. Ülkenin her yanına her gün şehit cenazeleri geliyor. Köşe yazarları arasında "Ver Kurtul’’ tartışmaları yaşanıyor. Türkiye’de iç savaş provaları yapılıyor.

Köyler yakılıyor, çocuklar dağlara kaçırılıyor. Çocuk tugayları kuruluyor. Generallere, paşalara suikast düzenleniyor. Cumhurbaşkanı zehirlenerek öldürülüyor.

İstihbarat örgütlerinin kozmik laboratuvarlarında yetiştirilen intihar bombacıları kendilerini toplu taşıma araçlarında, meydanlarda patlatıyor. Askeri harcamalar nedeniyle ulusal ekonominin milyarlarca doları silah üreticisi ülkelere aktarılıyor.

Terörün rantından beslenen çok güçlü bir sosyal sınıf oluşmuş. Bu terör lobisi siyası mekanizmayı kilitlemiş. Yargı işlemiyor. Öldürülecek iş adamlarının listesi sıradan bir haber gibi gazetelerde çarşaf-çarşaf yayınlanıyor. Beyaz Toroslar Fırat ve Dicle’ye ceset taşıyor.

Böyle bir dönemde Güneydoğu’da gazetecilik yapan Halit Tunç 1992 yılında PKK tarafından pusuya düşürülerek kaçırılıyor. İşte 1990’lı yılları anlatan romanın hikâyesi de tam bu dönemde başlıyor. Bunun salt bir roman ya da kurgu olmadığını belirten yazar Halit Tunç, Güvercinler Vurulurken eseri yaşanmadan yazılması imkânsız gerçek bir hikayeyi, sarsıcı bir dönemle birlikte kayıt altına alma çabasıdır. Türkiye 1990’lı yılları ne sorgulayabildi ne de yargıladı. Bu yaşananlardan hala ders çıkaramadık, siyasal mekanizmayı işleterek önlemlerimizi hala almadık. Siyasi hafızamızı canlı tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar değerlidir” diyor.

Ay yıldız Yayın Evi tarafından basımı ve dağıtımı yapılan 320 sayfalık 'Güvercinler Vurulurken' adlı roman bir ayda 2. baskısını da  gerçekleştirdi.

Online Sipariş: Güvercinler Vurulurken (ayyildizkitap.com)

Kategorideki diğer haberler