Güzelbahçe’de büyük dönüşüm

Güzelbahçe’de büyük dönüşüm

Güzelbahçe Belediyesi, geri dönüştürülebilir atık konusunda 1 yılda 5 tondan fazla atığı, Atık Getirme Merkez’inde toplayarak doğaya büyük bir katkıda bulundu.

İlçe genelinde etkin ve verimli bir atık yönetimini sağlanması, doğal kaynakların ve çevre sağlığının korunması amacıyla Güzelbahçe Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl şubat ayında 14 türde atığın teslim alındığı 1.sınıf Atık Getirme Merkezi açılmıştı. 1 yıl önce kurulan Atık Getirme Merkezi’ne Belediye Temizlik İşleri Şantiyesi’nin içerisinde yer alan alanda geri dönüşüm atıkları toplanırken diğer yandan vatandaşların kolay ulaşabilecekleri, Yelki, Kahramandere, Yalı Mahalleleri’nde, semt pazarları yakınlarına 3 adet mobil atık getirme merkezi (ambalaj, cam, atık pil, elektronik atık, atık yağ) yerleştirildi. 1.sınıf atık getirme merkezine gelemeyen vatandaşların ayrı biriktirdikleri atıklarını atabilecekleri alanlar oluşturuldu.

İzmir genelinde hem hizmet binaları hem de İlçe geneli için Sıfır Atık Yönetmeliği’nde belirtilen tüm şartlar sağlanarak Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan iki Belediyeden birisi olduklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Atık Getirme Merkezi’ni kurarak geri dönüşümün daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını ve doğanın korunmasını sağladık. Güzelbahçeli hemşehrilerimizin rahat ulaşabilecekleri geri dönüşüm kutularıyla daha fazla atık topladık. Bu alanları genişleterek, geleceğe daha güzel bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı artıracağız ”dedi.

Güzelbahçe Belediyesi 1.sınıf Atık Getirme Merkezinde bir yıl içerisinde 1.500 kg bitkisel atık yağ, 500 kg elektronik atık, 30 kg aydınlatma ekipmanı, 179 kg atık ilaç, 500 kg atık mobilya, 250 kg kağıt karton ambalaj, 70 kg plastik ambalaj, 224 kg atık pil toplandı. Ayrıca İlçe genelinde konut, okul ve işyerlerinden 2021 yılında toplam 1.209 kg karışık ambalaj toplandı.

Güzelbahçe Belediyesi Atik Getirme Merkezi

Atatürk Mahallesİ, 447 sokak No:8 (Belediye Temizlik Şantiyesi)

Alo Atık Hattı : 234 20 20/1214

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.