Menderes'in tarihi değerlerini keşfe davet...

Menderes'in tarihi değerlerini keşfe davet...

Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Klaros, Kolophon, Notion ve Lebedos gibi Antik döneme ait şehirler ile tarihi Roma Hamamı'nı sınırlarında barındıran Menderes’in birbirinden farklı değerlerini ve güzelliklerini keşfetmek için herkesi davet etti...

İzmir Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “İlçemizdeki birbirinden değerli antik yapılarla ve tarihi değerlerle, Menderes kültür ve turizminin başkenti olacak” dedi. İlçenin önemli antik kentlerinden biri olan Klaros Antik kentinde bulunan 35 yeni parçaya dikkat çeken Başkan Kayalar, Menderes’in tarihi değerlerine bakıldığında önemli antik kentlere ev sahipliği yaptığını belirterek, şunları kaydetti: “Klaros, Kolophon, Notion ve Lebedos gibi Antik döneme ait şehirleri sınırlarında barındıran Menderesimiz ayrıca Roma döneminden kalma Roma Hamamına da ev sahipliği yapıyor. Bu değerlerin gün yüzüne çıkarak işlenmesi bizler için çok kıymetli. Bu konuda çalışma yapan tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyor, belediye olarak üzerimize düşen tüm görevi yapmak için hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Dünyanın en eski kehanet merkezi: Klaros Antik Kenti

Son olarak yapılan çalışmalarda antik çağın en eski kehanet merkezi olan Klaros’ta 35 yeni parçanın bulunduğunu ifade eden Başkan Kayalar şöyle devam etti: “Dünyanın en eski kehanet merkezi ve ilçemizin önemli simgelerinden biri olan Klaros Antik kentimizde devam eden kazı çalışmalarında kült heykellere ait 35 adet yeni eser çıkarıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda parçalar su taşkınlarından etkilenmeyecek şekilde konservasyon çalışmalarının yapılacağı alana taşındı. İlçemizin antik değerlerine sahip çıkmak ve dünya turizminde önemli yerlere taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

 

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.