5. GELENEKSEL BAĞ BOZUMU VE YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNE DAVET…

5. GELENEKSEL BAĞ BOZUMU VE YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNE DAVET…

Manisa Yörük Türkmen Derneği tarafından Ege Bölgesinin en büyük Geleneksel Bağ Bozumu ve Yörük Kültür Şöleni, Manisa Şehzadeler İlçesi Sancaklı İğdecik Mahallesi’nde 3 Eylül 2023 Pazar günü yapılacak...

Manisa Yörük Türkmen Derneği, Türkiye genelindeki Yörük Türkmenleri 3 Eylül 2023 Pazar günü düzenleyeceği 5. Geleneksel Bağ Bozumu ve Yörük Türkmen Şöleninde buluşturacak. Yaş üzüm ve odun ateşinde pişen keşkeğin ikram edileceği şölende sanatçılar ve halk oyunları ekipleri de sahne alacak. Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, “Kültürümüze dair yaşanacak ne varsa hep birlikte yaşamak için tüm dostları İğdecik’e bekliyoruz” dedi. Şölene yaklaşık 8-10 bin kişinin katılmasını beklediklerini kaydetti.

Manisa Yörük Türkmen Derneği tarafından Ege Bölgesinin en büyük Geleneksel Bağ Bozumu ve Yörük Kültür Şöleni 5. kez düzenlenecek. 3 Eylül 2023 Pazar günü Şehzadeler İlçesine bağlı Sancaklı İğdecik Mahallesi’nde yapılacak olan şölen saat 11 de kortej yürüyüşü ile başlayacak. Kemaliye Zeybek ekibi, Ödemiş Yörük Efeler Derneği Zeybek Ekibi, Eskişehir Sultanlar Zeybek Ekibi, Avrasya Basın Yayın Birliği Halk Oyunları Ekibi Halk Oyunları ekibi sahne alacak. Sanatçı Zeki Yılmaz ile Ümmü Erbil ve Türk müziğinin dev ismi Hakkı Bulut konser verecek. Şölende 2.5 ton yaş üzüm ve odun ateşinde pişen keşkek ikram edilecek.

BAŞKAN KURTOĞLU HALKI ŞÖLENE DAVET ETTİ

Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, şölene Türkiye genelinde yaklaşık 10 bin kişiyi beklediklerini kaydetti. Kurtoğlu, “Bu yıl nasip olursa 5. Geleneksel Yörük Kültür Şölenimiz Sancaklı İğdecik mahallemizde 3 Eylül Pazar günü yapacağız. Biz buradan diyoruz ki Pazar günü hiçbir yere söz vermeyin. Ailenizi, çocuklarınızı alın yaş üzüm ve odun ateşinde pişen keşkeği yemeye gelin. Ata binin, deveye binin. Sanatçılarla, zeybeklerle oynamaya davet ediyoruz. Bu yıl ki şölenimizde sanatçı Zeki Yılmaz var, türküleriyle insanı coşturan. Yörüklerin olmazsa olmaz sanatçısı Ümmü Erbil var. Türk müziğinin dev ismi Hakkı Bulut var. Balıkesir Sındırgı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Turan Akdoğan’ın da şiir okuyacağı hatırlatan Başkan Kurtoğlu, “Şölenimize Selendi Atlı Cirit Derneği, Karabağlar Deveciler Derneği ve Şehzadeler Belediyesi Mehter Takımı da renk katacak” dedi. Bu yıl şölenin çok çok renkli geçeceğini belirten Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, “Türkiye genelinde 100’e yakın derneğimiz katılacak. Biz Yörükler misafirlerini en güzel şekilde ağırlamak için hazırız. Yörüklerin birliğini, beraberliğini herkes Sancaklı İğdecik’te görsün” diye konuştu.

► HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler