7. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

7. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 29 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Festivalde ünlü yabancı konuk sanatçıların da yer alacağı eserler Efes Antik Tiyatro’da sahnelenecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 29 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Festivalde ünlü yabancı konuk sanatçıların da yer alacağı eserler Efes Antik Tiyatro’da sahnelenecek.

Sanatseverlerin her yıl yoğun ilgi ile takip ettiği festivalin bu yılki programında 2 opera, 2 bale, 2 müzikal ve 1 çocuk operası yer alıyor.

FESTİVALİN AÇILIŞI KLASİK BALENİN YILDIZ ESERİ KUĞU GÖLÜ İLE YAPILACAK

Efes Antik Tiyatro’nun muhteşem atmosferinde gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 29 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek Kuğu Gölü balesi ile başlayacak. Bestesi ünlü sanatçı Piyotr İlyiç Çaykovski’ye ait Kuğu Gölü balesi, orkestra şefi Tolga Taviş yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın koreografisi ile sahnede olacak. Rus koreograflar Marius Petipa ve Lev Ivanov'un adımlarından yola çıkarak sahnelenen eserde; İzmir Devlet Opera ve Balesi Bale Topluluğu ile Berlin Devlet Balesi baş dansçıları Iana Salenko ve Marian Walter sahnede olacak. Kuğu Gölü, gerçek aşkın gücünü balenin zarafeti ile sahneye taşıyacak. Eserde; Prens Siegfried’in evliliğe henüz hazır olmamasına rağmen, onuruna verilen bir baloda annesinin talebi üzerine bir eş seçmek zorunda kalması konu ediliyor. Prensin avlanmak üzere gittiği gölde, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu Prenses Odette’e âşık olması balenin estetik adımları ile sahneleniyor.

ÇOCUKLARA ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN BARIŞ ORMANI OPERASI, 7. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ’NDE PRÖMİYER YAPACAK.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Uluslararası Opera ve Bale Festivallerinin programlarında çocuklara özel eserlere yer veriyor. Barış Ormanı, çocuk operası 30 Haziran Pazar günü saat 14.00’de Bornova KSM Necdet Aydın Sahnesi’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından minik izleyiciler ile buluşturulacak. Aslan Kral ve arkadaşlarının dostluk, iyilik ve sevgiyi bulmak için giriştikleri maceraların opera ve dans diliyle anlatılacağı eserin müzikleri Evrim Demirel’e, rejisi Barış Meydan’a ait.

HİSSELİ HARİKALAR KUMPANYASI İLE NOSTALJİ YOLCULUĞU

Ülkemizde sevilen şarkılarının hala hafızalarda yer aldığı Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikali, 2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahnelenecek. Haldun Dormen’in kaleme aldığı, Melih Kibar’ın bestelediği, Çiğdem Talu'nun şarkı sözlerini yazdığı eserin müzik düzenlemelerini ve orkestra şefliğini Kıvanç Tepe üstleniyor. Şahan Gürkan’ın senfonik orkestra ile sahneye koyduğu müzikal, renkli kostümleri, dekorları, şarkıları ve danslarıyla unutulmaz bir nostalji gecesi yaşatacak. Hisseli Harikalar Kumpanyası; Anadolu'da turne yapan bir kumpanyanın yeni bir assolist arayışına girmesini ve bulunan yeni assoliste köy ağasının âşık olmasıyla gelişen komik olayları tiyatro, şarkı ve danslarla sahneye taşıyor.

FİGARO’NUN DÜĞÜNÜ EFES ANTİK TİYATRO’DA PRÖMİYER YAPACAK

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından festival seyircisine özel olarak ilk kez sahnelenecek Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü operası Figaro’nun Düğünü, 5 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da prömiyerini gerçekleştirecek. Dönemin kostüm, dekor, konu ve muhteşem müzikleri ile Mozart'ın aristokrasiyi hicivli bir dille anlattığı Figaro’nun Düğünü bir opera-buffa, bir başka deyişle komik opera. Eser; orkestra şefi Tulio Gagliardo Varas yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde izleyicileri tarihler arası keyifli bir yolculuğa davet ediyor.

DÜNYACA ÜNLÜ EVİTA MÜZİKALİ EFES ANTİK TİYATRO’DA YANKILANACAK

Evita müzikali, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından ilk kez geçtiğimiz sanat sezonunda Devlet Opera ve Balesi sahnelerine taşınmış ve büyük beğeni almıştı. Efes Antik Tiyatro’da 7 Temmuz Pazar akşamı saat 21.00’de festival seyircisinin beğenisine sunulacak olan eserin metin yazarı Tim Rice. Müzikleri Andrew Lloyd Webber imzası taşıyan dünyaca ünlü müzikalde, Caner Akın rejisiyle Arjantin halkının Evita’sı, Eva Peron’un kısa ama unutulmaz hayatından kesitler sunulacak. Orkestra şefi Aytuğ Ülgen yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Eva Peron’un halkına yaptığı konuşmalarından esinlenilerek hazırlanan "Don't Cry for Me Argentina!" (Benim İçin Ağlama Arjantin!) adlı parçanın da içinde olduğu pek çok şarkıyı seslendirecekler.

FESTİVAL PROGRAMINDA EN ÖNEMLİ KLASİK OPERA ESERLERİ ARASINDA YER ALAN TOSCA DA İZLENEBİLECEK

Dünyaca ünlü Tosca operası, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından 10 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da sahnelenecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, şef Andrea Francesco Solinas yönetiminde sahnede olacak. Rejide Kenan Korbek imzası olan Tosca operasında Güney Kore asıllı ödüllü ünlü soprano Lilla Lee ile ünlü tenor Enrique Ferrer başrollerde yer alacak. Eserde; görevini kendi kişisel hırs ve çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen polis müdürü Scarpia ile baskıcı rejim karşıtı ressam Cavaradossi ve sanatı için yaşayan, duygularının esiri opera şarkıcısı Tosca arasında yaşanan olaylar sahneye taşınacak.

EGE’NİN ÜNLÜ HİKAYESİNİ BALE ADIMLARI İLE SAHNEYE TAŞIYAN ZORBA FESTİVALİN KAPANIŞ ESERİ OLACAK

Mikis Theodorakis’in müzikleri ile enerji ve tutkunun dansla buluştuğu Zorba balesi, 13 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da sahnelenecek.

Ünlü Yunan edebiyatçı Nikos Kazancakis’in aynı adlı eserinden esinlenilen eserin librettosu ve koreografisi Lorca Massine imzası taşıyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi baş dansçıları ve solist sanatçıları ile Zorba rolünde Avustralyalı konuk yıldız sanatçı Joshua Legge sahnede olacak. 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali; küçük bir Yunan kasabasına John isimli Amerikalının gelmesi ve güzel dul Marina’ya âşık olmasıyla başlayan olayların anlatıldığı dünyaca ünlü Zorba balesi ile sona erecek.

Festivaldeki eserlerin biletleri; BKSM Necdet Aydın Sahnesi gişesinden veya aşağıdaki linkten alınabilir:

https://www.biletinial.com/tr-tr/etkinlik-takvimi/713

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.