ABD’nin skandal kararlarına Türkiye’den sert tepki

ABD’nin skandal kararlarına Türkiye’den sert tepki

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımları getirilmesini öngören yasa tasarısı ve 1915 Ermeni olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı’yla büyük oyunu bozduk. Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar. Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir" dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, "Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların kongreyi bu karadan döndürebileceklerine, kongreyi bu yanlış yoldan gitmelerini önleyeceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, “Temsilciler Meclisi'nin hissiyatını yansıtan H.Res.296 sayılı kararı reddediyoruz. İç politika saikleriyle alınmış olan bu kararın tarihi ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisinde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisince 1915 Olayları ile ilgili alınmış olan tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun karar ve Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak ülkemize yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır” denildi.

“Ermeni soykırımını anmanın ABD politikası olduğu, soykırımı inkâr çabalarının reddedildiği ve bu konuda eğitimin desteklendiği” ifade edilen tavsiye niteliğindeki karar tasarısını 405 ‘evet’e karşı 11 ‘hayır’ oyu ile kabul edildi. Türkiye’ye yaptırım öngören yasa tasarısı ise 400 ‘evet’e karşı 16 ‘hayır’ oyu ile kabul edildi.

Tasarı sonraki aşamada Senato’da görüşülecek. Senato’nun kabul etmesi halinde son onay için ABD Başkanı Donald Trump’ın önüne gidecek. Trump’ın veto yetkisi bulunuyor. ABD (DHA)

BAKAN AKAR: KONGREYİ BU KARARDAN DÖNDÜREBİLECEKLERİNE İNANIYORUM

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye yönelik kararına ilişkin "Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların kongreyi bu karadan döndürebileceklerine, kongreyi bu yanlış yoldan gitmelerini önleyeceklerine inanıyorum" dedi.

Bakan Akar, TBMM'de partisinin grup toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorusu üzerine, ABD Temsilciler Meclisi'nde, Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyona ilişkin Türkiye'ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısının kabul edilmesini değerlendirdi. Bakan Akar, karara ilişkin gerekli çalışmaların yapıldığını, konuyla alakalı idari, hukuki ve siyasi açıklamaların bir kısmının yapıldığını kaydederek, şöyle dedi:

"Biz burada bir taraftan ülkemizin hudutlarını, halkımızın güvenliğini sağlamaya çalışırken diğer taraftan Suriye'nin kuzeyinde gerekli güvenli bölgeyi oluşturmak suretiyle, Suriyeli kardeşlerimizin evlerindeki topraklarına gönüllülük esasıyla dönmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Yaptığımız faaliyetler esasında DEAŞ başta olmak üzere YPG, PKK, PYD ne kadar terör örgütü varsa hepsiyle mücadelemizi sürdürmek, yaptığımız şey budur; bu çalışmaların anlaşılması lazım, iyi değerlendirilmesi lazım, bunların yanlış değerlendirilmemesi lazım. Bu çalışmaları yapan TSK'nın, TSK komuta kademesinin herhangi bir şekilde yanlış bir muameleye tabi tutulmaması lazım. Müttefiklik ruhuna, ittifak çalışmalarımıza, beraber yaptığımız operasyonlara ve beraber yaptığımız tatbikatlara son derece aykırı bir şey. Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların kongreyi bu karadan döndürebileceklerine, kongreyi bu yanlış yoldan gitmelerini önleyeceklerine inanıyorum."

Bakan Akar, TSK'nın 3 bin DEAŞ'lı teröristi Suriye'nin kuzeyinde, 700 civarında DEAŞ'lı teröristi Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirildiğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Dolayısıyla bu mücadeleye herhangi bir şekilde zarar vermemek için alınan kararların, yapılan açıklamaların dikkatle yapılmasını, terörle mücadele bakımından çok önemli olduğunu sadece Türk değil aynı zamanda Amerikan kamuoyunun dikkatlerine de sunmak istiyorum" diye konuştu.

'DEVRİYE GÖREVİ YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK'

Bakan Hulusi Akar, Soçi mutabakatına ilişkin de görüşmelerin olumlu bir şekilde tamamlandığını söyleyerek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatlar, Sayın Putin'in kendi heyetine verdiği talimatlar çerçevesinde faaliyetler gerçekleşti. Tabii ki ufak tefek sorunlar olmakla beraber bunlar çözülemeyecek şeyler değil. Bu konuda biz Rusya ile ilişkimizi, temasımızı sürdürüyoruz ve terörle mücadelemizi azimle, kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bunun sonunda bir taraftan ülkemizin, sınırlarımızın, halkımızın güvenliğini sağlarken diğer taraftan o bölgede bir güvenli bölgenin oluşmasıyla istikrarla, güvenle ve gönüllülük esasına göre Suriyeli kardeşlerimizi topraklarına evlerine göndermeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışma bundan ibaret. Terörle mücadelede ciddi bir mesafe almış bulunuyoruz. Devriye görevi önümüzdeki günlerde, yakın bir zamanda başlayacak" dedi. Nursima ÖZONUR/ANKARA, (DHA)

BAKAN GÜL: BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada "ABD Temsilciler Meclisinde dün çıkan karar bizim için yok hükmündedir. Soykırımdan bahsedenler önce dönüp kendi tarihlerine baksınlar'' dedi. 

Kategorideki diğer haberler

Medine BAYKAŞ

Medine BAYKAŞ

HER ESER SAHİBİNE AİT DİYEMEYİZ…BAZI ESERLER HALKA MAL OLMUŞTUR…TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİBİ…

Namaz Vakitleri