Almanya Dini Sembolleri Yasaklamayı Planlıyor

Almanya Dini Sembolleri Yasaklamayı Planlıyor

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaleti, hakim ve savcıların dini kıyafetler ve dini semboller giyinmesini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaleti, hakim ve savcıların dini kıyafetler ve dini semboller giyinmesini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Aşağı Saksonya eyaleti, hakim ve savcıların devlet mahkemelerinde haç, başörtüsü gibi dini sembolleri giymelerini yasaklamayı planlıyor.

Yasa tasarısının destekleyicileri, hakim ve savcıların tarafsız ve herhangi bir dini ya da ideolojik ön yargıdan arınmış olduğunu açıklığa kavuşturmayı amaçladıklarını ileri sürüyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre Almanya Adalet Bakanı, Aşağı Saksonya eyaletindeki mahkemelerde hakim ve savcıların dini semboller taşımaları ve dini kıyafetler giymelerine yasak getiren yasa tasarısını memnuniyetle karşıladı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesi olan Adalet Bakanı Katarina Barley  tasarıya desteğini, "Bir mahkeme dini inançlardan bağımsız olarak karar verir ve bu tarafsızlık dışarıdan görülebilir olmalıdır" sözleriyle ifade etti.

Yasama süreci resmen başlamadı

Taslak henüz önerilmedi ve yasama süreci resmen başlamadı.

Adalet Bakanlığından bir sözcü, eyalet hükümetinin yasalarla büyük olasılıkla  önümüzdeki yıl ilgileneceğini ve tasarının Aşağı Saksonya eyalet meclisi tarafından onaylanması gerektiğini söyledi.

Bavyera'daki resmi dairelerde haç uygulaması

Almanya'nın Bavyera eyaletinde daha önce, "resmi dairelere haç asılmasını öngören genelge" yürürlüğe girmişti.

Haç asma uygulaması muhalefetin tepkisine yol açmış, muhalefet partileri, haç asma zorunluluğunun kaldırılmasını talep etmişti.

AfD'nin yükselişi ve ırkçılık

Avrupa'da yükselen ırkçılıkta başı çeken Almanya'da geçen yıl yüzde 13 oyla meclise giren aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD), yapılan son anketlere göre oy oranını yüzde 18 e kadar çıkardı. AfD'nin bu yükselişi merkez partilerin söylemlerini de değiştirdi.

Hristiyan Demokrat koalisyonunun ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer, Bavyera'daki seçimler için aşırı sağın söylemlerini benimsedi. 

Almanya’da 950 İslam karşıtı saldırı

Almanya’da son 1 yılda Müslümanlar, camiler ve İslam merkezlerine bine yakın saldırı oldu. Almanya İçişleri Bakanlığının açıkladığı veriler, 2017’de en az 950 İslam karşıtı saldırı düzenlendiğini ortaya koydu.

Almanya’daki saldırıların neredeyse hepsinin aşırı sağcılar tarafından yapıldığı belirtiliyor. En az 33 kişinin yaralandığı saldırılardan camiler de nasibini aldı. 

Deutsche Welle, AA

Kategorideki diğer haberler