ALP KOÇ İLE KURAL HATASINI KONUŞTUK

ALP KOÇ İLE KURAL HATASINI KONUŞTUK

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Süper Lig'de ilk yarıyı değerlendi

MHK Başkanı Zekeriya Alp, "Bazı hakemlerimiz yaş haddinden dolayı kariyerlerinin sonuna gelecekler. Bu yüzden genç hakemlerimize önem verdik. Geleceğe dönük genç hakemlere önem veriyoruz. Yeni bir jenerasyon hazırlıyoruz. Az görev alan hakemlerimizi kazanma yolunda adımlar attık. Her maçın altından kalkacak daha geniş hakem havuzunu oluşturacağız.

 

Hakemlerimizin kişilikleri rencide edecek hiçbir harekete taviz vermeyeceğiz. VAR sistemi adaleti sağlamak için getirildi. İki yılda geldiğimiz nokta olumlu. Avrupa'nın birçok ülkesinde VAR kaosu yaşanıyor. Yeni bir sistem daha yerleşmedi. İlk yarıda VAR'dan 738 pozisyon kontrol edildi. Hakemlerimiz bu yıl gereksiz VAR incelemesinden vazgeçti. VAR'a başvurma konusunda UEFA standartlarına doğru ilerliyoruz. Sistemi kullanma konusunda da önemli adımlar atıldı. Oyunun soğuması problemini çözemedik. 

"Futbolun tüm paydaşları destek vermeli"

Ülkemizde hakemlik yapmak çok zor bir görev. Ne acıdır ki futbola gelen teknolojiyle hakemleri daha da tartışılır hale getirdik. Sosyal medyada senaryolar üretildi. Çizilen çizgide bile kusur aradık. Herkesi mutlu edecek kural mı icat etmek gerekiyor. Hakemlerimizin başarısı futbolun tüm paydaşlarının desteği ile mümkün.

Zorlu'daki görüşmenin sebebini açıkladı

Zorlu'daki görüşmede benim bulunmamın sebebi, kamuoyuna yansıyan ve hakemlerle ilgili şikayetlere dair orada bulundum. Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç ve Semih Özsoy'la yaptığımız görüşmelerin sebebi, "Kural hatası, penaltı" gibi konulardı. Alanyaspor maçında Fenerbahçe'nin kural hatası başvurusu olmuştu. Biz de neler yaptığımızı kendilerine anlattık. Kural hatası olmadığını anlattık. 43 hakemimiz var. Bir hakeme her hafta maç verme şansını yok. Zaman içerisinde çok iyi maç yönetmişse ödül olarak bir sonraki hafta maça veriyoruz. Atama sistemini anlattım. 

Kategorideki diğer haberler

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Namaz Vakitleri