Antalya Havalimanı'nda Hortum: 12 Yaralı

Antalya Havalimanı'nda Hortum: 12 Yaralı

Antalya Havalimanı’nda meydana gelen hortumda, 2 uçak zarar gördü, apronda 2 otobüs devrildi. Olayda 12 kişi yaralandı.

Antalya Havalimanı’nda meydana gelen hortumda, 2 uçak zarar gördü, apronda 2 otobüs devrildi. Olayda 12 kişi yaralandı.

Antalya’da 3 gündür etkili olan şiddetli yağış ve kuvvetli fırtına halen etkisini sürdürüyor. Hızı zaman zaman 90 kilometreyi aşan fırtınanın etkisiyle özellikle Antalya'nın batı ilçeleri Kemer, Kumluca ve Finike'de hortumlar oluştu.

Antalya Havalimanında şiddetli yağış ve fırtınadan dolayı apronlarda yolcu transferi sağlayan otobüslerden biri devrildi.

Olayla ilgili açıklama yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Vali Karaloğlu, hortumdan 2 uçağın zarar gördüğünü, apronda bulunan 2 otobüsün devrildiğini söyledi.

Olayda 12 kişinin yaralandığını belirten Karaloğlu, yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını belirtti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, hava trafiğinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını ve ulaşımın devam ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i arayarak Antalya'daki durumla ilgili bilgi aldı.

Denizde çıkan hortum görüntülendi

Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Balıkçı Barınağı açıklarında sabah saatlerinde dev bir hortum oluştu. Kıyıdan yaklaşık 1 kilometre açıkta oluştuğu görülen hortum kısa sürede büyüyüp, ilerlemeye devam etti. Deniz yüzeyinde suları savurarak yoluna devam eden hortumu barınaktaki balıkçılar cep telefonlarıyla görüntüledi.

"229 binada hasar tespiti yaptık"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'daki hortuma ilişkin, Kumluca bölgesinde 2 binanın yıkıldığını, il genelinde 21'i ağır hasarlı 229 binada hasar olduğunu söyledi.

"Gün içinde enerji vermeye başlayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Antalya'da etkili olan şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle 140 civarında trafo merkezinde enerji olmadığını açıkladı. Dönmez, "Büyük bir oranda gün içerisinde Antalya'ya enerji vermeye başlayacağız." dedi.

2 kişi hayatını kaybetti

Yaralılardan bahçede portakal toplarken kafasına çarpan sert cisim nedeniyle ağır yaralanan Berivan Karakeçili (13) ile hortumun sürüklediği Bayram Demir (40) kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi. Demir'in cenazesi Finike Sahilkent, Karakeçili'nin cenazesi ise memleketi Şanlıurfa'da toprağa verildi.

Berivan Karakeçili'nin ailesiyle mevsimlik tarım işçisi olarak Antalya'ya geldiği, bu yüzden eğitimini yarıda bıraktığı öğrenildi.

Üniversiteli Kader Buse Acar aranıyor

Kemer Sanayi Sitesi önünde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Kader Buse Acar, annesi Ayla Acar ile babasını ziyarete giderken hortum nedeniyle dereye sürüklenen otomobilde kayboldu.

Dere suyuna kapılan araçta kaybolan üniversite öğrencisi Acar'ı bulmak için çalışma başlatıldı. Baba Ahmet Acar, acısını, "5 yaşındaki kızım Ayşe Aslı Acar'ı da 22 yıl önce trafik kazasında kaybetmiştim. Kader..." sözleriyle anlatmaya çalıştı.

Kemer'de hortum nedeniyle Kemer Devlet Hastanesinin çatısı açıldı, bahçesindeki onlarca ağaç devrildi. Çatı parçaları ve ağaçların devrildiği hastanenin otoparkındaki yaklaşık 100 otomobilde hasar oluştu. Hastanede tedavi gören bazı hastalar, yaşanan sorun nedeniyle Antalya'daki hastanelere sevk edildi.

Seraları su bastı

Kumluca, Finike ve Serik ilçelerinde şiddetli yağış, fırtına ve hortumlar nedeniyle çok sayıda sera zarar gördü.

Kent genelinde çok sayıda portakal ve nar bahçesini su bastı.

Kumluca'da etkili olan fırtına Karatepe Stadı'nın demirlerinin yıkılmasına neden oldu. Kaş ilçesinde yağış sonrası Koca Göl'de su taşkını meydana geldi, göl etrafındaki seralarda su birikintileri oluştu.

Konyaaltı ilçesindeki Balıkçı Barınağı'nda meydana gelen hortum nedeniyle bazı balıkçı tekneleri battı. Çok sayıda tekne ve bot zarar gördü. Dev dalgaların oluştuğu dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde denizin rengi de sel suları nedeniyle değişti.

Antalya-Korkuteli kara yolunda, dağlık alandan düşen taşlar nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlandı. Kentte fırtına nedeniyle çok sayıda tabela uçtu, küçük ağaçlar ve direkler devrildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerince ağaçlar ve direklerin kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Kentte bir yandan hasar tespit çalışmaları yapılırken bir yandan da zarar gören vatandaşlara yardımlarda bulunuldu. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediye ekipleri, 24 saat esasıyla çalışarak vatandaşların yardımına koştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, doğal afetlerden etkilenen alanlarda inceleme yaparak, vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

AA

Kategorideki diğer haberler