Aynı seansta baypas ve karaciğer nakli hayat kurtardı

Aynı seansta baypas ve karaciğer nakli hayat kurtardı

Kent Hastanesi’ne hem siroz hem de kanser nedeniyle karaciğer nakli olmak için yatan ancak kalp sağlığı açısından riskli bulunan Ferdane Alır (66) cerrahların iş birliği sayesinde hayata tutundu

Çanakkale’de yaşayan 2 çocuk 4 torun sahibi Ferdane Alır, 8 yıl önce rahim ameliyatı oldu. Ameliyattan 9 ay sonra yapılan tetkiklerde karaciğerde yağlanma olduğu belirlendi. Alır, hiç aksatmadan kontrollerini yaptırdı. Geçen yıl şubat ayında çekilen MR’da ise karaciğerinde bir kitle görüldü. Alkol kullanımına bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının (NASH- Non Alkolik Steato Hepatit) siroza çevirdiği, bu zeminde de karaciğer kanseri geliştiği ortaya çıktı.

Bunun üzerine İzmir’de bir üniversite hastanesine başvuran Alır, pandemi nedeniyle geçen haziran ayında tedaviye geldi. Girişimsel yöntemle karaciğerdeki kitle yakıldı ancak sağlığına kavuşması için karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Geçen eylül ayında nakil için başvurduğu Kent Hastanesi’nde tetkikleri yapıldı. Kızı Filiz Çam’ın verici olabileceği belirlenirken, kalp ana damarlarından üçünde ciddi darlık saptandı. Kalp sağlığının karaciğer nakli için risk yaratacağı kaydedildi. Alır, memleketi Çanakkale’de anjiyo yaptırdı ancak damarlardaki tıkanıklık açılmadı. Bunun üzerine tekrar İzmir’e Kent Hastanesi’ne gelen Alır’ın baypas olması gerektiği, ancak iki ameliyattan birinin önce diğerinin sonra yapılmasının hayati risk yaratacağı belirtildi. Bunun üzerine karaciğer nakil ekibi ile kalp damar cerrahları hastayı birlikte değerlendirerek, aynı seansta önce baypas ardından nakil yapılmasına karar verdi. Ferda Anır hekimlerin önerisini kabul ederek, 14 Ocak günü ameliyat masasına yattı. 3 saati baypas toplam 9 saat süren operasyonun ardından Ferdane Anır için yeni bir hayat başladı.

ÇALIŞIR KALPTE BAYPASS YAPILDI

Nakilden önce Ferdana Alır’ın üç damarını değiştiren Kent Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Baypas ameliyatları genellikle kalp durdurularak yapılır. Ancak sonrasında yapılacak karaciğer nakli de göz önünde bulundurulduğunda hem kanama riskini hem de organ yetmezliği sorununu arttırabilir düşüncesiyle, baypas ameliyatını kalbi durdurmadan, çalışır haldeyken gerçekleştirdik. Böyle hastalar nadir görülür bu operasyonlar da nadir yapılır” diye konuştu.

Kategorideki diğer haberler

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

BİR ARINMA VESİLESİ OLARAK ÜÇ AYLARI VE KANDİLLERİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ

Medine BAYKAŞ

Medine BAYKAŞ

AŞK SEVGİ SEVGİLİLER GÜNÜNE SIĞDIRILACAK KADAR DEĞERSİZ DEĞİLDİR

Namaz Vakitleri