Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, silahlı saldırıda öldürüldü

Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, silahlı saldırıda öldürüldü

Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, Antalya'da bir otelde yemek yerken yakın arkadaşı tarafından başından silahla vurularak öldürüldü

Kaçan cinayet şüphelisi ise Denizli- Antalya karayolunda yakalandı.

Olay, dün gece Serik'e bağlı Boğazkent Mahallesi'nde bir otelin restoranında meydana geldi. Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, birlikte yemek yediği yakın bir erkek arkadaşı tarafından başından silahla vuruldu. Otel çalışanlarının ihbarı üzerine gelen ambulansla özel bir hastaneye götürülen Nadir Salifov, kurtarılamadı. Nadir Salifov'un cenazesi otopsi işlemleri için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Polis, cinayet şüphelisinin yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı. Kimliği açıklanmayan cinayet şüphelisi Antalya- Denizli karayolunda uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

'Kalp' lakaplı Nadir Salifov'un, Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki meyve- sebze ithalat pazarını kontrolünde bulunduran 'Lotu Guli' mafyasının liderliğini yaptığı biliniyor. Grubun bu kontrolü sağlamak için adam öldürme, haraç alma, gasp ve tehdit gibi suçları işlediği belirtiliyor. Azerbaycan'da hapis yattıktan sonra Türkiye'ye gelen ve 2018 yılında yakalanarak sınır dışı edilen Nadir Salifov'un, daha sonra yasa dışı yollardan tekrar Türkiye'ye geldiği değerlendiriliyor.

SALİFOV'A YÖNELİK EYLEM HAZIRLIĞI İÇİN GELDİKLERİ İDDİA EDİLMİŞTİ

3 Şubat 2020'de İstanbul'da çeşitli suçlara karıştığı belirlenen ve Rusya bağlantılı olduğu tespit edilen suç çetesine operasyon düzenlenmişti. Operasyonda 17 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin Türkiye'ye Azeri suç çetesi lideri Nadir Salifov'a yönelik eylem hazırlığı için geldikleri belirtilmişti. Polisin bu operasyonda şüphelilere düzenlediği nefes kesen operasyon kameralara yansımıştı.

YAKIN KORUMASI ÖLDÜRMÜŞ

Antalya'nın Serik ilçesinde, Azeri suç örgütü lideri Nadir Salifov'u öldürdükten sonra kaçan ve Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara Karayolu'nda durdurulan otomobilde yakalanarak gözaltına alınan Amır Hamidli (26) ve Khayn Zeyralov (25), Antalya'ya getirildi.

Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri yapılan şüphelilerden Amır Hamidli'nin Salifov'un şoförü, Khayn Zeyralov'un da yakın koruması olduğu öğrenildi. Nadir Salifov'u yakın koruması Khayn Zeyralov'un öldürdüğü öne sürüldü.

Öte yandan Zeyralov'un cinayetten kısa süre önce sosyal medya hesabında video paylaştığı ortaya çıktı. Görüntüde, Nadir Salifov yürürken, arkasından Zeyralov geliyor.

MAFYA HESAPLAŞMASI

Cinayetin mafya hesaplaşması olduğu iddiaları gündeme geldi. Nadir Salifov'un 18 Ağustos 2016'da İstanbul Beşiktaş'ta öldürülen 'Hayalet' lakaplı Rövşan Caniyev'in azmettiricisi olduğu öne sürülürken, Salifov'un 19 Ağustos 2020'de öldürülmüş olması ise mafya hesaplaşması olabileceği ihtimalini doğurdu. Rövşan Caniyev'in kardeşi ve adamlarının Nadir Salifov'u öldürmek için daha önce 2 kez girişimde bulunduğu, polis operasyonlarıyla saldırıların engellendiği belirtildi.

CENAZESİ YAKINLARINA TESLİM EDİLDİ

Antalya'nın Serik ilçesinde öldürülen Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov'un cenazesi, Antalya Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsi işlemlerinin ardından yakınlarına teslim edildi. Nadir Salifov'un yurt içi ve dışından çok sayıda yakını ve tanıdığı da morgun önüne geldi. İşlemlerinin ardından teslim alınan cenaze, özel bir firmaya ait araca konuldu. Cenazenin, İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.

'TÜRK DEVLETİNE GÜVENCİMİZ TAM'

Nadir Salifov'un kuzeni Bahtiyar Muradov, "Yaşananlar çok üzücü. Türk devletine güvenimiz tam. Yapanlar gözaltında, şoförü ve koruması. Türk devleti gereğini yapacaktır. En ağır cezayı alacaklardır" dedi.

Kategorideki diğer haberler