B.E.K.A. FESTİVALİNE DAVET…

B.E.K.A. FESTİVALİNE DAVET…

B.E.K.A. Oluşum Platformu Başkanı Oral Büyüksarı, 1 - 4 Eylül tarihleri arasında İzmir'de ilk defa yapacakları Ege Bölgesi Kültür ve Turizm Festivali'nin konser ve etkinliklerine 7’den 70’e tüm Egelileri beklediklerini söyledi.

B.E.K.A. Oluşum Platformu’nun 92. İEF ile aynı günlere denk geldiği için sinerjisini birlikte paylaşacağı Ege Bölgesi Kültür ve Turizm Festivali, Bornova Aşık Veysel Reakrasyon Alanı’nda 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde başlayıp 4 Eylül’de sona erecek. İlk defa düzenlenen festival dünyaca ünlü müzisyen, sanatçıların konserleri ile yöresel aktivite ve gösterilerin yer alacağı sürpriz etkinliklere sahne olacak.

Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisarlıların oluşumu (B.E.K.A.) ilk defa düzenleyeceği festival ile; bölgenin yerel problemleri, tarihi, kültür ve turizm dokusunu ele alınması ve bu illerin yöresel lezzetlerini ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması amaçlanıyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde dünyaca ünlü Ahmed Ahmedov ve Leonida Timuş ile Mithat Körler'in ücretsiz konserleri ile başlayıp, 4 gün yöresel lezzet tadımlarıyla sürecek festival, aynı zamanda da ekonomik anlamda bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak ve 92. İEF ile sinerjisini paylaşma amacıyla ilk defa İzmir’de düzenleniyor.

Festivale ev sahipliği yapacak B.E.K.A. Oluşum Platformu Başkanı Oral Büyüksarı ile Ege bölgesi Sivil toplum kuruluşlarının bölge temsilcilerinden oluşan yönetim kurulu ikinci toplantısını düzenledi.

Basın toplantısında konuşan B.E.K.A. Oluşum Platformu Başkanı Oral Büyüksarı, “B.E.K.A. Bilecik Eskişehir, Kütahya, Afyon illerini kapsayan bölgenin tarihi, kültürel dokusunun ve yöresel lezzetlerinin ulusal ve uluslararası çapta tanıtımının yapılması aynı zamanda ekonomik anlamda bölgenin kalkınmasına da katkıda bulunmak amacıyla İzmir'de yaşayan sivil toplum örgütlerinin katıldığı oluşumdur. ‘İlçemize Geri Dönelim’ sloganıyla yola çıktık. İlçelerimizin yerel problemlerinden, genel bölgesel problemlere kadar her konuya ışık tutacak bir festivale karşınıza çıkıyoruz. Gönüllülerimizle düzenlediğimiz festivale bölgeden devlet protokolünü de davet ettik. Festivalden sonra da bölgesel gezilerimiz düzenlenecek. Ücretsiz konser ve etkinliklerimize 7’den 70’e tüm Egelileri bekliyoruz” dedi.

BEKA Başkan Büyüksarı konuşmasında, “Yunus Emre söylediği; ‘Gelin Tanış Olalım’ dedik tanışmak için, Hacı Bayram Veli’nin ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ dediği gibi dayanışma, Kırım Türkü İsmail Gasıpları dediği gibi ‘Dilde Birlik, Fikirde Birlik, işte Birlik’ten esinlenerek iş dünyası ve ekonomik birliği sağlamak için bir aradayız. Öncelikle 1 Eylül’de Dünya Barış Günü olarak yine Yunus'un (Yunus Emre) penceresinden, ‘Sevelim Sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz’ diyerek günü özel bir şekilde kutlayacağız” ifadelerini de kullandı.

FESTİVAL SANATÇILARLA RENKLENECEK

Büyüksarı, sözlerini, “Festivalde akşamları dünyaca ünlü bölge sanatçılarının katılımıyla Mithat Körler, Ali Rıza Saltuk, Mustafa Gökçe, Leonida Timuş, Akhmed Akmedov gibi sanatçı konserleri yer alacak. Ege bölgesi Yöresel; İzmir Es Es bando konseri, İzmir Kırım Derneği etkinliği, Avrasya Yörük Bacıları tiyatro grubu, Eskişehir Sarızeybek halkoyunları ile söyleşiler yapılacak, yöresel lezzetlerin ve yeraltı zenginliklerinin, ürünlerin sergilendiği stantlar kurulacaktır” şeklinde konuştu.

B.E.K.A PLATFORMUNUN YIL İÇİNDEKİ FESTİVAL VE PROJELERİ

Başkan Büyüksarı, B.E.K.A Oluşum Platformu’nun projeleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“1- Sonbaharda B.E.K.A olarak KORDON'dan DORLION'a, GORDION İzmir'den bölgemizdeki tarihi turistik yerlere, kafilelerle 2 gece 3 gün geziler planlanacaktır, projeyi İzmir Kent Konseyi ile birlikte yapmayı planlıyoruz.

2- "İlçemize (yatırım ile) geri dönelim" projesi ile metropollerden davet edeceğimiz yatırımcılar ile ilgili envanter çalışmaları yapılacak ve ilin, ilçenin, köyümüzün bölgenin öne çıkan yönleriyle YATIRIMCI ÇAĞRI toplantısı da düzenlenecektir.

3- Ve kendimizi, bölgemizi tanıtmak amaçla Cumhuriyetin 100. yılında il, ilçelerimizin, bölgedeki ürünlerin İzmirlilere tanıtımı ile hemşerilerle kaynaşması amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Aşık Veysel Reakrasyon Alanı’nda 01 Eylül, 04 Eylül tarihleri arasında B.E.K.A. festivali planlanmıştır.”

İzmir Konak Alsancak'taki Varuna Gezgin’de düzenlenen basın toplantısında Başkan Oral Büyüksarı ile birlikte B.E.K.A Oluşum Platformu Yönetim Kurulu’ndan Zeliha Aydoğmuş, Sultaniye Kızıltunç, Gürsel Hacırecepoğlu, Akif Çayır, Tamer Kiraz, İlyas Çelik ve Ali Çakır da hazır bulundu.

Kategorideki diğer haberler