BAĞDATLI SULTANI ANMA ALEVİ KÜLTÜRÜNÜ TANITMA VE SANAT ETKİNLİĞİNE DAVET!..

BAĞDATLI SULTANI ANMA ALEVİ KÜLTÜRÜNÜ TANITMA VE SANAT ETKİNLİĞİNE DAVET!..

Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Encekler Mahallesi'nin Muhtarı Tuncay Demir, 1 Ekim Pazar günü yapacakları Bağdatlı Sultan Alevi Kültürünü Tanıtma ve Sanat etkinliğine herkesi davet etti...

Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Encekler Mahallesi Bağdatlı Sultan Alevi Kültürünü Tanıtma ve Sanat etkinliği 1 Ekim Pazar günü yapılacak.

Yoğun bir katılım beklediklerini belirten Encekler Mahallesi Muhtarı Tuncay Demir, her yıl geleneksel olarak Bağdatlı Sultan’ı andıklarını söyledi. Etkinliğin asırlardır devam ettiğini belirten Demir, ”Programımız 1 Ekim Pazar saat 11’de yemekle başlayacak. Akabinde semah gösterisi ve türkü dinletisi ile devam edecek” dedi.

Etkinliğin Bağdatlı Sultan Mesire Alanında yapılacağını belirten Demir “Bu etkinlik sayesinde kültürümüzü yaşatmaya, tanıtmaya çalışıyoruz. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu şenlikler bizlerin kardeşçe birlik olduğumuz anlamlı birlikteliklerdir. Rabbim kestiğimiz adakları kabul etsin” ifadelerini de kullandı.

BAĞDATLI SULTAN KİMDİR?

Bağdatlı Sultan olarak tanınan ancak gerçek ismi bilinmeyen kişinin; Horasan Erenlerinden olduğu rivayet ve 14'üncü yüzyılda Bağdat'tan Manisa'nın Kula İlçesi'ne bağlı Encekler Mahallesi'ne yerleştiği rivayet edilir. Evliya olduğuna inanılan bu kişinin ölümünün ardından, mahalleli vatandaşlar tarafından her yıl türbesinin çevresinde anma etkinliği düzenlenir. Köylüler her yıl hasattan sonra şükür için kurban keserler. Dualar okunur.

►HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler