Başkan Kırgöz Dikili'yi Anlattı

Başkan Kırgöz Dikili'yi Anlattı

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, göreve geldikten sonra yapılan belediyecilik çalışmalarını anlattı
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, göreve geldikten sonra yapılan belediyecilik çalışmalarını anlattı. Kırgöz, yaşanan olumsuzluklara ragmen süreci çok iyi götürdüklerini söyledi.

2020 yılında yaşanan zorlu süreci çok iyi yönettiklerini söyleyen Kırgöz, "Göreve geldikten sonra bir yılı doldurmadan pandemi başladı. Yerel yönetimler için zor bir dönem. Pandemiyle yaşamayı öğrenmeye çalışırken üstüne bir de deprem geldi, sonrasında sel baskınları meydana geldi. İzmir üzerine konuşuyorum. İlçe belediyeleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu süreci çok iyi götürdü.
Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesine buradan teşekkür etmek istiyorum. Her türlü olumsuzluğa rağmen gerek il merkezine gerek ilçelerdeki belediyelerdeki hiçbir programı aksatmadı. Şunu da unutmamak gerek belediyelerin gerek personel bakımından kapasiteleri düştü. Yeri geldi yarı yarıya personelle çalıştı. Gelirlerinde ciddi anlamda bir düşüş oldu. Bu süreçte İzmir Büyükşehir çok iyi bir kurumsal yapıya sahip olduğu ortaya çıktı. Bu kurumsal yapıyla bu zorlu süreçleri oldukça iyi idare etti.
30 Ekim'de yaşanan İzmir depremi insanları gerçekten oldukça sarstı. Dikili'de  çok büyük kayıplar yaşamadık. Dikili üzerinde hasar gören apartmanlar oldu. Gerekli testler yapıldı. Dikili'de de bir kentsel dönüşüm başladı. Pandemi sürecini çok iyi yönettiğimizi söyleyebilirim. Özellikle hizmet sektöründe kahvehaneler, restoranlar, kafeler kapandı. Biz bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Mağdur olan tüm vatandaşları aradık. Dolayısıyla elimizde bir envanter oluştu. Hiçbir kısıtlama gerektirmeden bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tüm imkanlarımızı seferber ettik. Vatandaşımızın yanındayız. " dedi. 


"Dikili'nin yüzünün değiştiğini söyleyebilirim." diyen Kırgöz şöyle devam etti: "Dikili'de hummalı bir çalışma var. Dikili'nin şu an temiz su iletim hatları değişiyor. İsmet Paşa Mahallesinde ve Salim Bey mahallesinde yol yapım çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımız yolların bozukluğundan dolayı şikayet ediyor. Pandemiden dolayı bu çalışmalar biraz yavaşladı. Bu kış biraz sert düştü. Soğuk havadan dolayı asfalt dökemiyoruz. Soğuk havadan dolayı ustalarımız çalışamıyor. Seçim vadimizde neler varsa hepsini gerçekleştiriyoruz. Dikili'deki parkları yeniliyoruz. Sosyal yaşam alanlarını genişletme ve yenileme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Sevgi yolunu yeniledik. Altı parkın ihalesi gerçekleştirdik. Bugün balıkçı barınağı ve uluköşkün ihalesi yapılıyor. Arada kalan bir bisiklet yolu eksiğimiz vardı. Onun ihalesi yapılıyor. 5 bin 900 m bisiklet yolunun yüzde 90'ını tamamladık. Sevgi Yolu ile 75. Yıl Parkı arasında kalan bölgenin de bisiklet yolu çalışmalarını tamamladıktan sonra 5 bin 900 m tamamlanmış olacak. Dolayısıyla sahil tamamen elden geçmiş ve tamamlanmış olacak.  
Yaza kadar tamamlanacak çalışmalardan biri de Sevgi Yolunun üstünde kalan yeşil alan tamamen yenilenecek. Oturma alanları, ışıklandırma çalışmaları, çocuk oyun alanları tamamlanmış olacak. Bülent ecevit meydanından Bademli yolu girişine kadar yenilenmiş olacak.  Atatürk meydanında eski belediye hizmet binamız vardı. Yedi sekiz yılda atıl durumda  bekliyordu. Onun yıkımını gerçekleştirdik. Kendi öz kaynaklarımızla yapım ihalesini gerçekleştirdik, inşaat başladı. Şu an zemin iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Orada alt katında belediyemize ait bir iş yeri olacak, ara katlarda 27 ofis ve üst katında büyük bir restoran olacak.  Bu yıl sonunda bize teslimatı yapılacak. Ardından Atatürk meydanı yenilenecek. 
Yarın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın Dikili'ye bir ziyareti olacak. Yarın başkanımızın güzel bir müjdesi olacak. Çandarlı'nın yazları içme suyu problemi oluyor.Çandarlı temiz su arıtma tesisinin temel atma töreni olacak. Çandarlı yazları su sorunu yaşamayacak. Oradan Yahşibey Köyü'ne geçeceğiz. Orada bir gölet var. O gölet tarımsal sulama için kullanılacak. Sülüklü derenin ıslah çalışmaları başlayacak. Atatürk caddesi ve Şehit Sami Akbulut Caddesi kaldırımlarıyla, aydınlatmasıyla, yoluyla yenilenmiş olacak.  Dikili çok daha rahat ve konforlu bir yere dönüşecek. Vatandaşlarımızdan biraz daha sabır diliyorum. " 

Çandarlı-Dikili yol yapım çalışmaları hakkında bilgi veren Kırgöz,"Dikili bir cennet. Biz bunun farkındayız ve bu zenginliklerin gençlerimize vatandaşlarımıza bir istihdam olarak dönmesini istiyoruz. Deniz Köy-Bademli aksı çok güzel ve özel bir yer. Oradaki yol gerçekten çok kötü. İki araç karşı karşıya geçemiyorlar. Biz onu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 yılının yol asfaltlama çalışmaları arasına aldırdık. Yol genişletme bölgesel olacak. Çünkü mülkiyetler var. 2021 kapsamına aldırdık. Bunun haricinde Denizköy sahil düzenlemelerinin yapılmadığına dair şikayetler aldık. Bazı şeyler için imkanınız olsa bile yasal süreçlerden dolayı hiçbir şey yapamıyorsunuz. Denizköy bölgesinin planlaması yapılmamış. Şimdi sahil çok kötü. Kıyı kanunu var. Planlama içinde olmadığı için kıyıya dokunamıyorsunuz. 
Her şeyin farkındayız eksikliklerin farkındayız ama yasal olmayan hiçbir şey yapmıyoruz. 2024 görev süremiz bitene kadar Denizköy'ü de bitirmiş olacağız. Bademli köyün planlama çalışmalarının ihalesi yapılacak. Gençlerimize vatandaşlarımıza istihdam zenginlik olarak dönmesini istiyoruz. Önümüzü kesmek isteyenler oluyor. Dikili turizmde tarımda istediği yere gelecek. Pandemiye rağmen hızlı bir şekilde ilerliyoruz.
Çandarlı limanı bir kuyruklu masala döndü. Bende gezdim gördüm, yapımında sıkıntılar var. Bildiğim kadarıyla iki üç defa ihalesi yapıldı ama yatırımcı girmedi. Bölge bir ara konteyner limanı olacaktı. Fiyatlar arttı. Şu an bir durgunluk var. Ancak o bölge için bir beklenti oluştu. Yol çalışmaları tamamlandı, devamı da gelecek.Dolayısıyla bunlarda ilçenin nüfusunun artmasına neden oldu. 
Çandarlı limanının karşısında Yeniköy ve Aşağı Karıklar bölgesi var. Orası Batı Anadolu Serbest bölgesi ilan edildi. Bu bölgeye yatırımcılar da gelmeye başladı. Hatta bölgeye rüzgar gülü üretim fabrikası kuruldu.Bölge hareketlilik kazandı. Bölge her geçen gün talep gören bir hale dönüşüyor." ifadelerini kullandı.
Bu kenti planlı bir şekilde büyüteceğiz diyen Kırgöz,"Bölgede bir karış toprak kalmamış. Yağmur yağdığında bu suyun oyalanıp emileceği bir alan kalmamış. Durum böyle olunca da tüm caddeler su altında kalıyor.Dikili'nin gelişim bölgesinde olan planlama çalışmalarını başlattık. Bu kent artık planlı bir şekilde büyütmek lazım.Kaçak yapılanmaya göz yummadan yapılaşmaya devam edeceğiz. Yeni yapılaşan yerlere daha dikkat edeceğiz. Bundan önce 200 km 300 km arsalar üretilmiş.Bundan sonra en küçük arsa 600 km olacak. Daha çok yeşil alan olacak. Yoğunluk daha az olacak. Keşke bunu daha önce yapsaydık. " diye konuştu.

Dikili sadece turizm kenti değil 
Kırgöz,"Dikili turizm kenti olarak anılsa da balıkçılığın ve tarımın yoğun olarak yapıldığı bir yer. Dikili'de çıkan balık başka nerede çıkar bilemiyorum. Tarımda zeytin, zeytinyağı, pamuk, son yıllarda çilek üretimi arttı. Bunun haricinde bamyanın ciddi bir üretimi var." şeklinde konuştu.

Dikili artık bir kaz boz alanı olmaktan çıkacak diyen Kırgöz alt yapı çalışmaları hakkında Bilgi verdi. Kırgöz,"Doğalgazda geç kalınmış. Biz 1  buçuk ay önce izmir gaz ile randevulaştık. Görüştük. Doğalgazın gelmesi için yapılacak çalışmaları konuştuk.Dikili'ye doğalgazı getireceğiz. Yağmur deşarj suyu temiz su hattı planlanırken yapılmasını isterdik. Artık Dikili'yi defalarca kazmamak gerekiyor. Biz İzmir Gaz ile görüşürken eş zamanlı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Şimdi ortak bir çalışma başlattık.Paralel çalışmamız gerekiyor artık. Burada Gediz Elektrik'in ve Telekomun yapacağı işler de var. Onlarla da görüşüyoruz. Bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gaz, Gediz Elektrik senkronize olarak çalışmamız gerek.Bunun öncülüğünü Dikili Belediyesi yapacak. Dikili artık bir kaz boz alanı olmaktan çıkacak. Hemşerilerimizi yormadan bir bütünlük halinde dikiliye kazandıracağız. Ne yaptığımızı biliyoruz. "dedi.

 

Kategorideki diğer haberler