BAŞKAN ZEYREK, MANİSA BÜYÜKŞEHİR’İN A TAKIMINI TANITTI...

BAŞKAN ZEYREK, MANİSA BÜYÜKŞEHİR’İN A TAKIMINI TANITTI...

Manisa’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya gelen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Büyükşehir Belediyesi’nin A takımını basına ve kamuoyuna tanıttı...

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Manisa’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile toplantıda bir araya geldi.  Göreve geldiği günden itibaren Manisa’da hayata geçirdiği projelere değinen Başkan Zeyrek, Büyükşehir Belediyesi’nin A takımını basına ve kamuoyuna tanıttı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Double Tree By Hilton Otel’de toplantı düzenledi.

Manisa’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarının katıldığı toplantıda Başkan Zeyrek, Manisa’yı geleceğe taşıyacak üst yönetim kadrosunu tanıttı.

Programa www.egemanset.com adına Köşe Yazarımız İbrahim Yıldırım davetli olarak katıldı...

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek’in ekibinde Genel Sekreter Burak Deste, Genel Sekreter Yardımcıları Oğuz Murat Pınar, Ulaş Aydın, Ali Kılıç, Pınar Mine Hacıalibeyoğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Zeynep Çetinkaya, Finans Danışmanı olarak Ferhat Murat görev yapacak.

PROJELER HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Göreve geldiği günden itibaren hayata geçirdiği ilk 2 ton suyun 1 liradan vatandaşların kullanımına sunulması ve kartlı sayaç zorunluluğunun ortadan kaldırılması, toplu taşıma esnafına ücretsiz biniş başına verilen desteğin arttırılması, huzurevi sakinlerine verilen 1000 liralık desteğin 3504 liraya çıkarılması, hallerdeki esnafların otoparkta ücretsiz bekleme süresinin 2 saate yükseltilmesi, şehir dışına götürülen cenazelerden kilometre başına ücret alınma uygulamasının kaldırılması, memurlara verilen sosyal denge tazminatının tavan ücrete yükseltilmesi, sembolik bir ücretle Büyükşehir Belediyesi’nin tesislerini kullanan Manisa Futbol Kulübü’nden tesislerin geri alınmasına kadar birçok noktaya değinen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, birçok konuya değinerek basın mensuplarını bilgilendirdi.

“KALEMLERİNİZ ARTIK ÖZGÜR OLACAK”

Toplantıya katılan basın mensupları ile tek tek selamlaşan Başkan Zeyrek, basın mensupları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, “Halkımızın büyük teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildik. Burada emeği geçen, bizlere destek olan veya olmayan, bütün basın mensubu arkadaşlarıma tekrardan teşekkür ediyorum. Yerel seçim sürecinde çok güzel günlerimiz oldu, birlikteliğimiz oldu. Ama gördüğümüz birkaç tane aksaklık vardı. Benim gördüğüm aksaklık şuydu. Maalesef, siz değerli basın mensubu arkadaşlarıma destek vermek adı altında, zaman içerisinde gördüğünüz yanlışları yazamamanız konusunda bazı direktifler verildiğini gördüm. Bundan sonra bunların asla ve asla olmayacağını söylemek istiyorum.  Bundan sonraki süreçte ben yerel basında tüm arkadaşlarımla birlikte olacağım. Yerel basın benim için çok önemli. Sizin kalemleriniz artık özgür bırakılacak. Biz size bu destekleri vereceğiz ama bu desteğin karşılığında bizim yaptığımız bir yanlışı, size göre yanlış veya eksik gördüğünüz şeyleri destek alamama kaygısıyla yazamamazlık asla ve asla yapmayın. Doğru neyse doğruyu yansıtın, çünkü siz doğruyu yansıttığınız zaman çok değerli vatandaşlarım, bu haberleri sizden alıyorlar. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz 10 yıllık süreçte, Belediye Başkanının bir yoğurt yeme şekli vardı. Ama 31 Mart’tan itibaren bu son buldu. Ben size benim için olumlu haberler yapın diye bu desteği vermiyorum, yerel basını önemsediğim için bu desteği veriyorum. Ve sizlerin var olması gerekiyor. Sizlerin varlığı bizleri kesinlikle ayakta ve dinç tutacaktır. Halkımız doğru haber kaynağına ulaşacaktır. Benim sizden istediğim tek şey, doğruluk ve dürüstlüktür. Öncelikle bunu belirtmek istedim” ifadelerini kullandı.

“İLK 2 TON SU 1 TL OLDU, KARTLI SAYAÇ DİRETMESİ SONA ERDİ” 

Vatandaşların su pahalılığı şikayetleri karşısında insani su kullanımı olan ilk 2 ton suyu sembolik olarak 1 liraya vereceklerini ve devamında kademelerde de yüzde 30 indirim sözü verdiklerini; bu sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Seçim boyunca verdiğimiz bir söz vardı. Vatandaşlarımız su pahalılığından çok şikayetçiydi. Öncelikli olarak 2 ton suyu 1 liraya sembolik bir rakamdan halkımıza sunduk. Bu sembolik rakamın karşılığı şuydu. İnsani su kullanım hakkıydı. Kişilerin parasının olup olmamasına göre su kullanımı denetlenemezdi. Bu sebepten dolayı sembolik 1 liradan verdik ve sonraki kademelerde de yüzde 30 indirim uyguladık. Bu, vatandaşlarımda çok büyük bir mutluluk yarattı. Gördüğüm herkes bana teşekkür ediyor. Ama en önemli teşekkür şuydu. Geçen gün bir vatandaşımız şunu söyledi. Gelen su faturasında bir önceki faturaya göre 250 TL fark var. Ben bu 250 TL karşılığında çocuğuma bir hediye alacağım ve bu hediye Ferdi amcandan sana diyeceğim dedi. Benim için en büyük mutluluk budur. 5 yıl boyunca böyle mutluluklar yaşamak ve vatandaşlarıma yaşatmak istiyorum. Kartlı sayaç diretmesi vardı biliyorsunuz. Kartlı sayaç zorunluluğuna artık son verdik. İsteyen vatandaşlarımız dilekçe vermeleri halinde kartlı sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirebiliyorlar. Bunun da önünü açmış olduk. Özellikle su ve kartlı sayaçta yaptığımız bu operasyonu sağlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi’ndeki meclis üyelerimize de bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ ARTIK DURAKTA BEKLEMEYECEK”

Konuşmasının devamında toplu ulaşıma yaptıkları destekten de bahseden Başkan Zeyrek, “Ulaşımdaki arkadaşlarımız kontak kapatma noktasına gelmişlerdi. Bunlara yaptığımız destekle toplu ulaşımdaki arkadaşlarımızda da bir nebze rahatlama sağladık. Önümüzdeki günlerde toplu ulaşımdaki araç sayılarını da iki katı oranında arttıracağız. Artık vatandaşlarımız durakta bekleme durumunda kalmayacaklar. Toplu ulaşım araçlarında hepinizin bildiği gibi bir önceki belediye başkanımızın boy boy fotoğrafları vardı. Bu bir diretmeydi. Bunların hepsini söktürdük. Yalnızca Manisa Büyükşehir Belediyesine ait araçlarda Türk Bayrağı ve Atatürk’ün resmi olacak. Geri kalan toplu ulaşımdaki herkese de reklam alma özgürlüğü tanıdık, onların da ekonomisine bir nebze de olsa dokunmak istedik” dedi.

“HUZUREVİ SAKİNLERİNE VERİLEN DESTEĞİ ARTTIRDIK”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, “Yaşlı bakım evinde kalan yaşlılarımız vardı. Manisa Büyükşehir Belediyesi onlara 1000 TL destek veriyordu. Bu ekonomik koşullarda, 1000 lira hiçbir şey ifade etmiyordu. 1000 lira olan desteği 3504 lira olarak revize ettik. Bu aydan itibaren kendilerine böyle bir destek sağladık” ifadelerini kullandı.

“HAL ESNAFININ ÜCRETSİZ BEKLEME SÜRESİ 2 KATINA ÇIKTI”

Hallerdeki ücretsiz bekleme süresini iki katına çıkardıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Esnaflarımızın hallerimizde otopark bekleme süreleri bir saatle sınırlıydı. 1 saat kendilerine yetmiyordu. 1 saatin üzerinde işleri bitmeyen esnaflarımız, ekonomik olarak kendilerine yara açacak şekilde ücret ödüyorlardı. 1 saatlik bekleme süresini 2 saate çıkarttık. Artık esnafımız hallere gidip, 2 saat içerisinde mallarını yüklüyorlar ve bunun karşılığında bir bedel ödemiyorlar’ dedi.

“MEMURLARIN SDS TAZMİNATI TAVAN ÜCRETTEN ÖDENECEK”

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’ndeki personellerin ekonomilerine destek olmak amacıyla sosyal denge sözleşmesini imzaladıklarını aktaran Başkan Zeyrek, “Bugün memurlarımızla ilgili bir toplu iş sözleşmesi yaptık. Memurlarımızın sosyal denge tazminatı kimilerinde yüzde 50, kimilerinde yüzde 70 oranında pay alabiliyorlardı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nde çalışan memurlarımıza yüzde 120 en üst, tavan seviyesinden sosyal denge tazminatı haklarını verdik. Ve birlikte çalıştığım mesai arkadaşlarıma da bir nebze de olsa ekonomik açıdan rahatlama sağladık” diye konuştu.

“ŞEHİR DIŞINDAKİ CENAZE NAKİLLERİ ARTIK ÜCRETSİZ”

Şehir dışına yapılan cenaze nakillerinden ücret alınması uygulamasını da kaldırdıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Manisa Büyükşehir Belediyesi cenazelerimizi başka illere taşırken,  kilometre başına ücret alıyordu. Bir insanın en acılı gününde, kendisinden para istemek, benim belediyecilik anlayışıma çok tersti. Bu yüzden, alınan bu parayı kaldırdık. Artık Manisalı vatandaşlarımız, cenazelerini başka bir şehre götürürken, herhangi bir ücret ödemiyorlar” ifadelerini kullandı.

“TESİSLER YİNE MANİSALILARIN KULLANIMINDA OLACAK”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan spor tesislerinin özel bir şirket olan Manisa Futbol Kulübü tarafından komik bir rakama kiralandığını, bu kararın da iptal edildiğini dile getiren Başkan Zeyrek, “Özel bir şirket olan Manisa Futbol Kulübü, belediyenin tesislerini yaklaşık 7-8 yıldır çok komik, sembolik rakamlara kullanıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin personelini, aracını kullanıyor. Mazotunu, basınını kullanıyordu. Ama bu kabul edilebilir bir şey değildi. Son meclisimizde aldığımız kararla da tesislerimizi, halkımıza tekrardan geri kazandırdık” dedi. Başkan Zeyrek, toplantının son bölümünde basın mensupları tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak, bilgilendirmede bulundu.

Kategorideki diğer haberler