Buca Cezaevi için çalışmalarda sona gelindi

Buca Cezaevi için çalışmalarda sona gelindi

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca’da ulaşım ve altyapı çalışmalarının önündeki en büyük engellerden biri olarak görü Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile ilgili çalışmalarda sona gelindi

 

Uzun yıllardır kaldırılması gündemde olan Buca Cezaevi için çalışmalarda sona gelindi. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Belediye hizmet alanı, yeşil alan, sosyal donatı alanları ve resmi tesis alanlarıyla yeni imar planında uzlaşacağımızı düşünüyorum” dedi

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca’da ulaşım ve altyapı çalışmalarının önündeki en büyük engellerden biri olarak görü Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. Mülkiyeti Adalet Bakanlığı’na ait olan arazi üzerine kurulu cezaevinin kaldırılması için uzun süredir çalışmalar sürüyor ve sözler veriliyordu. Kent merkezinde kalan, kaldırılması için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının üzerinde uzlaştığı konuların başında gelen cezaevi için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e dosya sunuldu. Bakan Gül’ün son kararı vereceği öğrenilirken işlemlere kısa sürede nokta konulması bekleniyor. Bakanlığın üst kademede olumlu görüş bildirdiği konuyla ilgili ayrıca Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de teknik olarak çalışmaları tamamladı. Yaklaşık 2 bin mahkumun taşınma işlemi sonrasında nereye götürüleceğinin planlamasının yapıldığı ve İzmir'deki diğer cezaevlerine koşullar doğrultusunda dağıtılabileceği öngörülüyor. Bucalılar Bakanlıktan cezaevinin kaldırılması için tarih bekliyor.

 

BAKANLIK LOJMAN SORUNUNU ÇÖZDÜ

Cezaevinin kaldırılmasıyla Buca’da yaşayan binlerce kişinin trafik ilçesinde rahatlama yaşanması bekleniyor. Son olarak Homeros Bulvarı’ndan gelen yolun Menderes Caddesi’ne paralel olarak yeni alternatif güzergah oluşturacağı fikri üzerinde uzlaşmıştı. Bakanlık ilk etapta cezaevinin yerine lojman ve konaklama tesisi yapma yönünde bir tavsiye kararı almıştı. Bakanlık daha sonra sürecin uzun olacağı gerekçesiyle yeni binaların oluşması ve planların onaylanması gibi süreçlerin zaman kaybına neden olacağı gerekçesiyle doğrudan satın alma yöntemini tercih etti. Bakanlık, Karabağlar Uzundere’de kentsel dönüşüm çalışmalarında stok konut alanı olarak kullanılacak olan Yenitepe Konutları’ndan 300 konut satın aldı. Böylece cezaevinin yerine lojman yapılması fikri de askıya alınmış oldu.

 

YENİ YAŞAM ALANLARI

Buca Belediyesi mülkiyeti bakanlıkta olan cezaevinin araziyle ilgili rekreasyon alanı ve sosyal donatı alanı olması konusunda görüş bildirmişti. Bakanlığın resmi olmayan kanallar üzerinden alanı terk etmeyeceğini bildirmesi üzerine belediye ilk olarak cezaevinin kaldırılması konusuna ağırlık verdi. Alanda yapılacak yeni düzenlemeyle ticaret alanlarıyla gelir getirici farklı konseptlerin de benimsenebileceği öğrenildi.

 

TÜM PARTİLER MUTABAKAT İÇİNDE”

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, cezaevinin kaldırılmasının ilçede büyük bir ulaşım rahatlaması sağlayacağını belirtirken bu konuda tüm siyasi partilerin mutabakat içinde olduğunu dile getirdi. Başkan Kılıç, “Buca’da başta ulaşım ağının şekillenmesi ve kentsel gelişimin önündeki engeller arasında yer alan Buca Cezaevi’nin kaldırılmasını istiyoruz. Bunu her platformda dile getiriyoruz. Seçim dönemlerinde de tüm siyasi partilerimizin vaat listesinde yer alan bu konu ortak mutabakat noktasına gelmiştir. Buca, iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm STK ve yaşayanlarıyla cezaevinin şehrin göbeğinden kaldırılmasını istiyor. Bu konuda, Adalet Bakanlığı nezdinde görüşmelerimiz sürüyor. Konuyu yakından takip eden ve üzerine düşen, sürecin bu noktaya kadar gelmesine katkı koyan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya Bucalı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

MAHKUMLARIN KOŞULLARI İYİ DEĞİL”

Başkan Kılıç, “Mülkiyeti Adalet Bakanlığı’nda olan Buca Cezaevi’ndeki mahkum koşulları da çok iyi değil. Cezaevinin eski olması, kapasitesinin üzerinde bir nüfusa sahip olması da koşulları zorlaştırıyor. Biz, tüm kurumlarımızla olduğu gibi cezaevi yönetimiyle de uyumlu çalışıyoruz. Yerel yönetim olarak gerekli altyapı ve hizmet desteği istendiğinde koşuyoruz” açıklamasında bulundu.

 

İKİNCİ ANA YOL KATKISI SAĞLAYACAK”

Burada bulunan cezaevinin kaldırılmasından sonra Adalet Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir plan çalışması yapacak. O zaman biz de resmi olarak görüşümüzü sunacağız. Burada önceliğimiz cezaevinin kaldırılmasıdır. Cezaevinin yeri oldukça büyük ve önemli bir yer kaplıyor. Homeros Bulvarı’ndan gelen yolun Menderes Caddesi’ne alternatif güzergah olarak devam etmesi Buca’nın ikinci ana bir yol daha kazanmasına katkı sağlayacak. Zaten İzmir Büyükşehir Belediyemizin Doğuş Caddesi’ndeki çalışmaları önemli ölçüde tamamlanarak ilçemizin otoban çıkış bağlantıları genişletilmişti.

 

İMAR PLANINDA UZLAŞACAĞIZ”

Buca Belediyesi olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapacağı yeni planlama çalışmalarında kurumsal görüşümüzü yetkili makamlara ve bu süreci takip eden siyasilere aktaracağız. Biz bu alanın Buca’nın geleceğe daha iyi adımlar atması konusundaki fikirlerimiz ölçütünde değerlendirilmesini isteriz. Belediye hizmet alanı, yeşil alan, sosyal donatı alanları ve resmi tesis alanlarıyla yeni imar planında uzlaşacağımızı düşünüyorum. Biz, sürece en başından bu yana uyumlu yaklaşıyoruz. Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül'ün de konuyu yakından takip ettiğini biliyoruz. Bizim için öncelik bu alanın kaldırılmasıdır.”

Kategorideki diğer haberler