Bucamar’da 9 Milyon lira buhar oldu

Bucamar’da 9 Milyon lira buhar oldu

Buca Belediyesi iştiraki Bucamar’da 9 Milyon lira buhar oldu

 

CHP’li Buca Belediyesi’nin önemli iştirakleri arasında bulunan Bucamar’ın (Buca İmar A.Ş) hesaplarında buhar olduğu iddia edilen 9 milyon TL’nin hesabı verilemiyor.

Sayıştay tarafından hazırlanan raporda; Belediye ile Bucamar arasındaki sermaye hesabında, 9 milyon TL’yi aşan tutarsızlık veya noksanlık bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine Buca Belediyesi Ak Parti Grubu, Bucamar A.Ş.’nin hesaplarının acilen denetime tabi tutulması gerektiğini belirterek, 4 Şubat tarihinde konu ile ilgili olarak önerge sundu. Ancak önerge, CHP’li Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç tarafından gündeme alınmadı.

Konunun peşini bırakmayacaklarını söyleyen Ak Parti Buca İlçe Başkanı Av. Hakan Kalfaoğlu, “Yıllarca Belediye yönetimleri, Belediyenin iştiraklerini denetim dışı bırakmak için ‘şirketlerin Ticaret Kanunu’na tabi olduğunu belirterek ticaret sırrı yalanına sığındılar’. Ben hukukçuyum. Anonim Şirket Hukukunu biliyorum. Neyin ticari sır olduğunu, neyin olmadığını biliyorum. Bucalı’nın şirketin cirosunu, karını-zararını, borcunu-alacağını bilmesi asla ticari sır kapsamında değildir, kimden neyi gizliyorsunuz, bilelim. Belediyenin ticari potansiyel içeren taşınmazlarının intifa hakkının sistematik olarak Bucamar A.Ş.’ye ayni sermaye olarak konmak suretiyle, denetim dışı bırakılmasını reddediyoruz, konunun takipçisi olacağız.” dedi.  

“Belediyenin, şirketleri arka bahçeye çevirmesini durduracağız”

Öte yandan konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Ak Parti Buca Yerel Yönetimler Başkanı Şerif Yıldız da “Biz, Şirketin yönetim yapısının, Belediye mevzuatı dışında olduğunu Türk Ticaret Hukuku’na tabi olduğunu biliyoruz. Ancak bu durum gerekçe gösterilerek Belediye Yönetimlerinin şirketi arka bahçeye çevirmesini, belediyenin faaliyetlerini denetim dışı bırakmasına asla izin vermeyeceğiz. Hem yüzde 100’ü Belediye’ye, Bucalı’ya ait bir şirketin faaliyetlerini ‘sormayın, karışmayın, ticari sır’ da ne demek? Gerekirse basına kapalı bir oturumda Bucamar’ın genel hesap ve işlemlerinin konuşulduğu bir oturum talep ederiz. Buna hiçbir CHP’li Meclis Üyesinin de gönülden itiraz edeceğini de sanmıyorum.“ şeklinde konuştu.

Kategorideki diğer haberler

Ergun Dur

Ergun Dur

Hocalı katliamının acıları her yıl yüreğimizde

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

28 Şubat:  Tankların Kardelenlerin Üzerine yürütülmesi

Medine BAYKAŞ

Medine BAYKAŞ

AŞK SEVGİ SEVGİLİLER GÜNÜNE SIĞDIRILACAK KADAR DEĞERSİZ DEĞİLDİR

Namaz Vakitleri