BÜYÜKŞEHİRDEN KÖYÜNE DÖNDÜ, GEZEN TAVUK YUMURTASI ÜRETİCİSİ OLDU...

BÜYÜKŞEHİRDEN KÖYÜNE DÖNDÜ, GEZEN TAVUK YUMURTASI ÜRETİCİSİ OLDU...

Manisa’nın Köprübaşı ilçesi Killik mahallesinde kurduğu bin tavuk kapasiteli kümeste gezen tavuk yumurtası üretmeye başladı...

Manisa’nın Köprübaşı ilçesi Killik mahallesinden 7 yıl önce Manisa merkeze taşınan Levent Sertkaya (30), ekonominin bozulması ve ev kiralarının yüzde 500 artması sebebiyle 2023 yılında köyüne dönüş yaptı.

Mahallesinde kurduğu bin tavuk kapasiteli kümeste gezen tavuk yumurtası üretmeye başlayan 2 çocuk babası Sertkaya, ”Şimdilik günlük 70 tavuk ile başladım. Günlük 50-60 yumurta doğuyor. Hemen müşterilerime veriyorum. Hiç Pazar sıkıntısı çekmiyorum.” dedi.

Tavukların beslenmesi için tarlasının bir bölümüne yonca, mısır ve benzeri yem bitkileri eken Sertkaya, her gün tek tek topladığı yumurtaları paketleyip, günlük olarak Köprübaşı’ndaki müşterilere sattığını söyledi.

Eşi Suna Serkaya’nın da zaman zaman yardım ettiğini de belirten Sertkaya, “Müşterilerden çok güzel dönüşler alıyorum. Burada beslenen tavukların yumurtası, kabuğu bile çok farklı oluyor, farklı bir tonda oluyor, lezzeti bambaşka oluyor. Uzun zaman böyle yumurta yemeyenler, köyde ürettiğimiz yumurtayı yediğinde, 'yumurtanın tadını unutmuşuz' diyor. Bu da bize mutluluk veriyor." diye konuştu.

Büyükşehirlerde yaşamanın artık iyice zorlaştığını söyleyen Sertkaya, “Trafik, gürültü, günün büyük kısmını kapalı bir ortamda çalışarak geçirmek gibi şehir hayatının beraberinde getirdiği durumlar stres seviyemizi artmasına neden oluyor” dedi.

HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler