Cami Saldırılarının Zanlısı Mahkemeye Çıkarıldı

Cami Saldırılarının Zanlısı Mahkemeye Çıkarıldı

Yeni Zelanda'daki Cami Saldırılarının Zanlısı Mahkemeye Çıkarıldı

 

Yeni Zelanda’da 49 kişinin hayatını kaybettiği camilere yönelik terör saldırılarının baş zanlısı Brenton Harrison Tarrant, mahkemeye çıktı. Tarrant 5 Nisan tarihine kadar gözaltında tutulacak ve o tarihte yeniden hakim karşısına çıkacak.

 

Yeni Zelanda'yı kana bulayan terör saldırılarının baş zanlısı 28 yaşındaki Avustralyalı Tarrant, yoğun güvenlik tedbirleri alınarak mahkemeye çıkarıldı. Cinayet suçlaması yöneltilen Tarrant, 5 Nisan tarihine kadar gözaltında tutulacak ve bu tarihte yeniden hakim karşısına çıkacak. 

Tarran'ın kefalet talebinde bulunmadığı aktarıldı.

 

Emniyet saldırıları tek kişinin yaptığı düşünüyor

Yedi dakika arayla düzenlenen saldırılarla ilgili olarak Tarrant dışında iki kişi daha gözaltında. Bu kişilerin sabıka kaydı olmadığı açıklandı.

Yeni Zelanda polisi, saldırıları sadece bir kişinin düzenlediğini düşünüyor. Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, saldırılara birden fazla kişinin karıştığını destekleyecek bir kanıt görmediğini söyledi.

 

7 yıldır dünyayı geziyordu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye saldırı düzenleyerek 49 kişinin ölümüne neden olan saldırganla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı.

 

"Başka bir kişiliğe büründü"

 

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlandan biri Daily Mail Avustralia gazetesine  Tarrant'ın dünyayı gezdiği sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı.

Saldırganın 2016  ve 2017 yıllarında Avrupa'nın çeşitli kentlerinde meydana gelen terör saldırılarından çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

 

 

 

Camilere saldırılarıyı düzenleyen Brenton Harrison Tarrant'ın 17-20 Mart 2017 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye'de bulunduğu tespit edildi.  Yetkililer Tarrant'ın bu ziyaretleri üzerine araştırmalarını sürdürüyor. 

Kategorideki diğer haberler

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri