ÇİĞLİ'YE YILIN PARTNER ŞEHRİ ÖDÜLÜ

ÇİĞLİ'YE YILIN PARTNER ŞEHRİ ÖDÜLÜ

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından Fransa'nın Strazburg kentinde Çiğli Belediyesi'ne ‘Yılın Partner Şehri’ ödülü verildi

 

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen yıllık 'Koordinasyon Toplantısı'na davet edilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmalar ile bu sertifikayı almaya hak kazanan 18 kentten birisi olma onurunu yaşadı.

Çiğli'deki Değişim Avrupa'nın Gözünden de Kaçmadı

Avrupa Konseyi'nin yerel de demokrasiyi güçlendirmek amacı ile on senedir verdiği 'Avrupa Yerel Demokrasi' sertifikası ödülüne 2019 yılında 85 Avrupa kenti başvuru yaptı. Sürdürdüğü çalışmaları Avrupa vitrinine taşıyan Çiğli Belediyesi, başvurular sonucunda İzmir'den katılmaya hak kazanan tek belediye oldu. Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında bulunan, geçmiş dönem adı “12 Yıldız Avrupa Şehri” unvanı ödülü olan ve şimdiki adı ‘’Yılın Partner Şehri’’ unvanı olarak değiştirilen büyük ödülü kazandı.

Bu yıl ki toplantının ana temasını 'Katılımcı Demokrasi ve Güven İnşası' olarak belirleyen kongrenin gözünden, Çiğli Belediyesi'nin kısa sürede uygulamaya koyduğu önemli katılımcı demokrasi örnekleri kaçmadı. Başkan Utku Gümrükçü'nün göreve gelmesiyle birlikte Çiğli Belediyesi'nin hayata geçirdiği 'Makam Sokakta', '2020-2024 Stratejik Plan ile ilgili görüş almak içir muhtarlıklara sandık konulması', ‘Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı' gibi örnek hizmetler ve projeler, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti sertifikası ödülünün Çiğli'ye verilmesinde etkili oldu.

Çiğli Heyeti Dikkat Çekti

Fransa'nın Strazburg kentindeki ödül törenine Çiğli Belediyesi'nin yanı sıra, aday kentlerin temsilcileri de katıldı. Çiğli'yi temsilen Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile birlikte CHP Meclis Üyesi Mustafa Avdan ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de heyette yer aldı. İki farklı parti temsilcisini heyette bulunduran tek belediye olması nedeniyle Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından demokrasi örneği olarak gösterildi.

 

Kategorideki diğer haberler

Namaz Vakitleri