Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında kritik İdlib görüşmesi yaptılarErdoğan-Putin görüşmesinde, ikili ilişkiler ve İdlib'deki son gelişmeler ele alındı, iki lider Soçi Mutabakatı'na bağlılıklarını teyit etti.

 

Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin detayları Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından paylaştı.

İkili ilişkilerin yanı sıra İdlib'te yaşanan son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Erdoğan, rejimin son iki haftadır İdlib Gerginliği Azaltma  Bölgesi'ne yönelik ateşkes ihlallerinin endişe verici boyutlara ulaştığını,  sivillerin yanı sıra okul ve hastanelerin hedef alınıp tahrip edilmesinin terörle  mücadeleyle izahının mümkün olmadığını belirtti.

Rejimin amacının İdlib'te Türk-Rus işbirliğini sabote etmek ve Astana  ruhunu zedelemek olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'te gerilimin  tırmanmasının Anayasa Komitesi'nin ihdası ve siyasi sürecin akamete uğratılması  riskini de beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

Her iki liderin Soçi Mutabakatı'na olan bağlılıklarını teyit ettiği  görüşmede, Erdoğan, bugüne kadar Soçi Muhtırası'nın uygulanmasında önemli mesafe kat edildiğini, buna mukabil yaşanan saldırıların ortak hedeflere zarar  verebileceğini dile getirdi.

Son olarak Bosna-Hersek'te yaşanan hükümet krizine de değinen  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin uluslararası örgütlerle işbirliğini artırmasının  barış ve istikrar için elzem olduğuna inandıklarını kaydetti.

Kategorideki diğer haberler